Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30 lat diecezji sosnowieckiej

Z okazji 30-lecia istnienia naszej diecezji, 25 marca w bazylice katedralnej w Sosnowcu sprawowano uroczystą Mszę św. pontyfikalną.

Niedziela sosnowiecka 15/2022, str. I

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości jubileuszowe w bazylice katedralnej

Uroczystości jubileuszowe w bazylice katedralnej

Koncelebrowanej liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Uroczystości ubogaciła peregrynacja Krzyża Papieskiego, który przybył do katedry. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele wszystkich wspólnot działających na terenie diecezji, przedstawiciele Sejmu RP, rządu, m.in. Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, Michał Wójcik – minister członek Rady Ministrów oraz Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Robert Magdziarz – wicewojewoda śląski i in. W uroczystościach miał uczestniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, ale zatrzymały go obowiązki duszpasterskie we Lwowie. Przekazał za to w darze naszej diecezji kielich mszalny i patenę. Napisał także homilię, którą odczytał ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii w Sosnowcu.

Diecezja sosnowiecka została powołana do istnienia 25 marca 1992 r. przez Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Patronami diecezji zostali św. Brat Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski. Stolicą diecezji został Sosnowiec, katedrą natomiast sosnowiecki kościół Wniebowzięcia NMP. Diecezja sosnowiecka została włączona do metropolii częstochowskiej. Pierwszym biskupem diecezji był Adam Śmigielski. Obecny biskup diecezjalny Grzegorz Kaszak 4 lutego 2009 r. został ustanowiony biskupem sosnowieckim. 28 marca 2009 r. odbył ingres do bazyliki katedralnej i przyjął święcenia biskupie z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa oraz współkonsekratorów: kard. Stanisława Dziwisza i abp. Stanisława Nowaka. W skład diecezji weszły następujące miejscowości i znajdujące się na ich terenie dekanaty: z diecezji częstochowskiej – Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Łazy, Sączów, Sosnowiec, Siewierz; z diecezji kieleckiej – Wolbrom, Olkusz, Pilica, Sułoszowa; z archidiecezji krakowskiej – Jaworzno. W granicach diecezji znalazło się w całości lub częściowo 18 dekanatów. Przy wyznaczeniu granic diecezji okazało się, że część z dekanatów nie znalazła się w całości w granicach nowo utworzonej diecezji, dlatego potrzebna była reforma administracji dekanalnej. Obecnie jest ich 23.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany duchowieństwa w diecezji sosnowieckiej

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Diecezja Sosnowiecka

15 czerwca w Domu SZILO w Czeladzi odbyła się Konferencja Księży Dziekanów Diecezji Sosnowieckiej. Obradom przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a debaty dotyczyły zagadnień duszpasterskich, katechetycznych oraz gospodarczo-ekonomicznych zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i parafialnym.

Sosnowiecki ordynariusz wręczył również dekrety powołujące kapłanów diecezji sosnowieckiej na nowe parafie i stanowiska.

CZYTAJ DALEJ

Czy katolik powinien interpretować sny?

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 14

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Photographee.eu/Fotolia.com

Pytanie czytelnika:
Czy katolik powinien przykładać wagę do snów?

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję