Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Urodziny diecezji

W roku uroczystych obchodów 30-lecia diecezji, wymiar religijny świętowania będzie korespondował również z patriotycznym.

Niedziela sosnowiecka 15/2022, str. V

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

30‑lecie istnienia

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas koncertu filharmoników śląskich

Podczas koncertu filharmoników śląskich

Mimo tych trudnych czasów nie zrezygnowaliśmy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez Jana Pawła II. 25 marca, dziękczynną Mszą św. rozpoczęliśmy jubileuszowe uroczystości pod hasłem „W krzyżu – miłości nauka”. Odbywać się one będą przez cały rok we wszystkich kościołach w naszej diecezji. Prosimy: „Panie Boże, przyjmij nasze podziękowanie za wszelkie dobro, które stało się w ciągu 30 lat istnienia naszej wspólnoty diecezjalnej” – mówił bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości jubileuszowych w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym. Rok 2022 to także 100. rocznica ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski, które było zwieńczeniem trzech powstań śląskich. – Pragniemy w tym roku przypomnieć o roli Zagłębia Dąbrowskiego i jego mieszkańców w dziele przyłączenia Śląska do Macierzy. Dzięki materiałom edukacyjnym i wydarzeniom odbywającym się pod hasłem: „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali”, będziemy wspólnie odkrywać ważne, choć czasem zapomniane karty śląsko-zagłębiowskiej historii – podkreślił bp Kaszak.

Będzie także aspekt artystyczny obchodów 30. rocznicy w postaci koncertów czy festiwali. Przedsmak tego mieliśmy 27 marca, kiedy to w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu wystąpił Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach pod dyrekcją Yaroslava Shemeta. Muzycy wykonali słynną „Mszę Requiem” (KV 626) Wolfganga Amadeusza Mozarta. Część konferansierską poprowadziła Regina Gowarzewska. Po koncercie stypendyści Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” zbierali datki na rzecz rodzin ukraińskich przebywających w naszej diecezji.

Trzeba zaznaczyć, że obchody 30. rocznicy istnienia diecezji sosnowieckiej zbiegły się z obecnością w sosnowieckiej katedrze peregrynującego po diecezji Krzyża Papieskiego i relikwii Papieża. – Ufam, że peregrynacja Krzyża Papieskiego pomoże nam zrozumieć krzyż Chrystusa, a także i nasz krzyż, który polecił nam dźwigać Chrystus – zaznaczył Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Dodajmy, że dniach od 25 marca do 3 kwietnia Krzyż Papieski dotarł do następujących parafii: 25 marca – parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, 26 marca – parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Wysokiej, 27 marca – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, 28 marca – parafia św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, 29 marca – parafia Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi, 30 marca – parafia Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, 31 marca – parafia św. Mikołaja w Targoszycach, 1 kwietnia – parafia św. Katarzyny w Będzinie, 2 kwietnia – parafia św. Barbary w Jaworznie, 3 kwietnia – parafia Narodzenia NMP w Brudzowicach.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30 lat diecezji sosnowieckiej

Niedziela sosnowiecka 15/2022, str. I

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości jubileuszowe w bazylice katedralnej

Uroczystości jubileuszowe w bazylice katedralnej

Z okazji 30-lecia istnienia naszej diecezji, 25 marca w bazylice katedralnej w Sosnowcu sprawowano uroczystą Mszę św. pontyfikalną.

Koncelebrowanej liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Uroczystości ubogaciła peregrynacja Krzyża Papieskiego, który przybył do katedry. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele wszystkich wspólnot działających na terenie diecezji, przedstawiciele Sejmu RP, rządu, m.in. Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, Michał Wójcik – minister członek Rady Ministrów oraz Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Robert Magdziarz – wicewojewoda śląski i in. W uroczystościach miał uczestniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, ale zatrzymały go obowiązki duszpasterskie we Lwowie. Przekazał za to w darze naszej diecezji kielich mszalny i patenę. Napisał także homilię, którą odczytał ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję