Reklama

Niedziela Kielecka

Mamy Rycerzy św. Jana Pawła II

W parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie powstała pierwsza w diecezji Chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, co jest tożsame z powstaniem Komandorii Kieleckiej Prowincji Polskiej Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Takich Komandorii jest w Polsce 23.

Niedziela kielecka 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

T.D.

Rycerska Chorągiew Trójcy Świętej

Rycerska Chorągiew Trójcy Świętej

Inauguracja, połączona ze wstąpieniem w szeregi Chorągwi Trójcy Świętej w Jędrzejowie siedmiu mężczyzn, miała miejsce 26 marca podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Wydarzeniu towarzyszyła piękna oprawa, połączona ze ślubowaniem, przyjęciem pektorału rycerskiego, różańca, sztandaru. Czarne płaszcze rycerzy z żółtymi elementami stanowiły m.in. o kolorycie uroczystości.

Vivat Jezus!

Zasadniczym celem zakonu jest formacja katolików mężczyzn świeckich przez stawianie im za wzór osoby św. Jana Pawła II, który swoim świadectwem pokazywał, jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość zarówno dziś, jak i w wymiarze uniwersalnym. Swoje powołanie rycerze Jana Pawła II chcą realizować przez uczestnictwo w różnego rodzaju aktywnościach, w parafiach i poza nimi.

– To ważne zaangażowanie na rzecz pobożności męskiej, harmonijnie łączące modlitwę i pracę – mówi Niedzieli ks. dr Leszek Sztandera, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie i kapelan nowopowstałej Chorągwi. – Ważne jest także propagowanie idei nauczania Jana Pawła II – dodaje.

Witając uczestników Eucharystii, ks. Sztandera nazwał uroczystość wydarzeniem, które „na trwałe wpisuje się w klimat życia duchowego miasta i diecezji” .

Rycerz walczy w imię wiary

Mszę św. w Jędrzejowie pod przewodnictwem biskupa kieleckiego, koncelebrowali m.in.: biskup z Azerbejdżanu Vladimir Fekete, opat cystersów jędrzejowskich o. Rafał Ścibiorowski, ks. Jarosław Glonek, krajowy duszpasterz Rycerzy Zakonu św. Jana Pawła II. Obecnych było kilkudziesięciu rycerzy z różnych Komandorii w Polsce.

Podczas Eucharystii odbyła się ceremonia przyjęcia szaty zakonnej, uroczyste ślubowanie, wręczenie rycerskiego pektorału i różańca, który – jak mówiono – „według średniowiecznej tradycji jest mieczem do walki ze złem”. Poszczególne elementy obrzędu rycerze podkreślali okrzykiem: „Vivat Jezus”!

Reklama

Bp Jan Piotrowski w homilii podkreślił historyczność dnia oraz wskazywał zadania Zakonu. Nawiązał także do etosu rycerskiego, który znajduje odzwierciedlenie w formacji rycerzy. – Rycerz walczy w imię wiary i swojego króla, jest człowiekiem honoru, odwagi, męstwa, wierności – zauważył, stwierdzając, iż „zadania wyznacza Boski Nauczyciel, w tym przykazanie miłości”. Zalecał rycerzom pracę nad sobą, do czego m.in. wzywa św. Paweł Apostoł, a także wielkopostne praktyki: modlitwę, post i jałmużnę. – Przez swoje męskie przysięgi i zaangażowanie zmierzajcie do ideałów wiary – mówił do rycerzy biskup kielecki, zachęcając ich także, aby „byli w szkole Maryi”.

Jacek Skoczeń z Nowego Sącza, Wielki Ceremoniarz i Legat Prowincjała Polski, w rozmowie z Niedzielą zwraca uwagę na istotne zadania rycerzy, w tym świadectwo w parafii, „od tego najprostszego, czyli bycia przy ołtarzu czy niesienia baldachimu, po wspieranie Domów Samotnej Matki, finansowo lub w inny sposób, np. przez pomalowanie pokoju”. – W naszym zakonie są zdrowo ustawione proporcje: Pan Bóg, rodzina, praca zawodowa i zaangażowanie w zakon – tłumaczy. – Bardzo ważnym odcinkiem naszej pracy jest adopcja na odległość, a ostatnio – pomoc dla Ukrainy, gdzie walczy 70 naszych braci. Opiekujemy się ich żonami, przybyłymi z Ukrainy i właśnie zakupujemy czwartą karetkę dla Ukraińców – mówi J. Skoczeń.

Na świecie jest obecnie ok. 1400 członków zakonu. Kolejne Chorągwie w diecezji są planowane w Gorzkowie i Strożyskach.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze ruszają do boju

2023-01-03 13:52

Niedziela kielecka 2/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

Archiwum Chorągwi św. Jana Pawła II

Dziesięciu mężczyzn będzie dawało świadectwo wiary i łączności z osobą i życiem polskiego papieża, jako rycerze powstałej w Szańcu Chorągwi św. Jana Pawła II.

Chorągiew została powołana do życia 18 grudnia ub.r. Nowo zaprzysiężeni rycerze uświetnili już celebracje bożonarodzeniowe i szli w Orszaku Trzech Króli.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję