Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Relikwie Orędowników

Bp Grzegorz Kaszak wprowadził do parafii NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym relikwie św. Andrzeja Boboli – patrona Polski i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności.

Niedziela sosnowiecka 16/2022, str. V

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

wprowadzenie relikwii

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas wprowadzenia relikwii w parafii

Podczas wprowadzenia relikwii w parafii

Uroczystość odbyła się 3 kwietnia w dniu wizytacji kanoniczej. Jak zapowiedział ks. proboszcz Józef Lenda relikwie zostaną umieszczone w specjalnie przygotowanej kaplicy, w której znajdują się już relikwie św. Rity, św. Ojca Pio i bł. Carla Acutisa. Po liturgii bp Grzegorz spotkał się z grupami i wspólnotami działającymi w parafii, zapoznając się z rozlicznymi dziełami i projektami przez nie prowadzonymi. – Wizytacja kanonicza to nie jest mój wymysł. Ustalił to Ojciec Święty. Podczas wizytacji mam was bliżej poznać, określić to, co jest potrzebne, by wasza wspólnota rozwijała się jeszcze lepiej – powiedział bp Kaszak, tłumacząc cel swojej wizyty.

Jak to jest w zwyczaju podczas wizytacji proboszcz miejsca zdaje relację z tego, co wydarzyło się od ostatniego spotkania. I nie inaczej było w parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym. Ks. prał. Józef Lenda – proboszcz parafii złożył szczegółowe sprawozdanie z ostatnich 5 lat życia parafii. Rozpoczął od przypomnienia powstania parafii. – Nasza parafia została erygowana 6 stycznia 1984 r. przez kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego. Natomiast starania o kościół sięgają lat 60. poprzedniego wieku. O kościół w Osiedlu Stałym zabiegał już kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież, a dzisiaj św. Jan Paweł II. Nie będę wchodził w szczegóły, ponieważ musiałbym poświęcić na to dużo czasu. Powiem tylko, jak niektórzy z rządzących wówczas mówili: „prędzej im wyrośnie kaktus na dłoni, jak na Osiedlu Stałym będzie kościół”. Kaktus nie wyrósł, a kościół jest, a to dzięki Bożej Opatrzności i staraniom parafian – powiedział ks. Józef Lenda.

Omówił także życie religijne parafii. – Obecnie wspólnota liczy 9 813 mieszkańców, z tego we Mszy św. niedzielnej uczestniczy ok. 1400 osób. A to jest połowa z tych, którzy uczęszczali przed pandemią – podkreślił proboszcz. Zaznaczył, że oprócz sprawowanych codziennie Mszy św., jest prowadzona całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a w każdą środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ponadto w każdą 1. sobotę miesiąca odprawiane jest nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, w każdy piątek nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00, a o godz. 18.00 nabożeństwo do bł. Carlo Acutisa, szczególnie dla dzieci i młodzieży. W każdy 2. poniedziałek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do św. Andrzeja Boboli, w każdy 4. wtorek miesiąca nabożeństwo do św. Ojca Pio, a w każdy 3. czwartek miesiąca nabożeństwo do św. Rity. – W parafii jako wspólnocie wspólnot mamy: 30 żywych róż, tj. 600 czcicieli Matki Bożej Różańcowej, którzy codziennie modlą się na różańcu, liturgiczną służbę ołtarza, grupę modlitewna św. Ojca Pio, wspólnotę Krwi Chrystusa, Płomień Miłości Niepokalanego Serca Maryi, scholę dziecięca, zespół charytatywny, grupę seniorów, koło Radia Maryja, grupę AA oraz grupę walczących z nałogiem byłych narkomanów i hazardzistów – wyliczał ks. Lenda.

Reklama

Proboszcz przedstawił także sprawy gospodarcze parafii. – Od ostatniej wizytacji ukończono budowę plebanii, wykonane zostały ołtarze: Najdroższej Krwi Chrystusa, św. Rity, św. Andrzeja Boboli, bł. Carlo Acutisa i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zostały też wykonane witraże: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, św. Ojca Pio i Cudu nad Wisłą. Ukończono ogrodzenie cmentarza, jak również ułożono kostkę brukową w głównych alejkach cmentarza.

A co w parafii jeszcze pozostało do zrobienia? Budowa organów piszczałkowych i witraż z Matką Bożą Częstochowską oraz ze św. Janem Pawłem II i bł. kard. Stefanem Wyszyńskim.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z sanockiej ziemi

Niedziela przemyska 19/2014, str. 8

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Arkadiusz Bednarczyk

16 maja Kościół obchodzi wspomnienie św. Andrzeja Boboli. Ten święty i bohaterski jezuita związany jest w sposób szczególny z naszym regionem i archidiecezją przemyską. Tu także doświadczać miano niezwykłych spotkań ze św. Andrzejem... W 2002 r. został uznany za współpatrona Polski

Do początku dwudziestego stulecia przyjmowano, iż Andrzej Bobola pochodził z ziemi sandomierskiej. Ale w latach dwudziestych znana filantropka z ziemi rymanowskiej – hrabina Anna z Działyńskich Potocka (przyjaciółka bł. Bronisława Markiewicza; uzdrowiskową sławę właśnie dzięki niej zawdzięcza Rymanów) w swoich pamiętnikach (Mój Pamiętnik, Kraków 1927) wskazała, że Bobola pochodził z ziemi sanockiej. Z kolei jezuita o. Jan Poplatek w swojej kwerendzie natrafił na pewne dokumenty archiwalne związane z rodziną Bobolów. Okazało się, że ród Bobolów zamieszkiwał także Bobolówkę, dwór w dzisiejszej Strachocinie. Pozostał jedynie podupadły park przydworski. Być może Bobolowie z powodu niszczącego najazdu tatarskiego w 1624 r. opuścili te strony.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: obecna Polska jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych

2023-01-26 17:40

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

świętokrzyskie

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Piotr Polak

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami w Bodzentynie, 26 bm.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami w Bodzentynie, 26 bm.

Obecna Polska jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych - ocenił prezydent Andrzej Duda w Bodzentynie (Świętokrzyskie) podczas czwartkowych obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wziął udział w obradach uroczystej sesji Rady Miasta w Bodzentynie zwołanej z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W trakcie obrad radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o ustanowieniu roku 2023, rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego na terenie miasta i gminy.

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MON: w ramach dobrowolnej służby wojskowej przeszkoliliśmy więcej ochotników niż zakładaliśmy

2023-01-27 11:01

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję