Reklama

Aspekty

Zielona Góra

Zielona Góra czyta Pismo Święte

1328 rozdziałów, ponad 35 tys. wersetów i blisko milion słów w tydzień. Przed nami druga edycja akcji Biblia 24/7.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 17/2022, str. III

[ TEMATY ]

Biblia

Czytanie słowa Bożego

Karolina Krasowska

Pragniemy dzielić się słowem Bożym, które, jak wierzymy, jest w stanie przemieniać życie – mówi Sławek Baszko

Pragniemy dzielić się słowem Bożym, które, jak wierzymy, jest w stanie przemieniać życie – mówi Sławek Baszko

To inicjatywa Fraterni Franciszkańskiej „Effatha”, działającej przy parafii św. Franciszka z Asyżu. W pierwszej edycji udział wzięło 100 lektorów (w tym dwóch biskupów oraz prowincjał franciszkanów) oraz dziesiątki osób wspierających inicjatywę. Wydarzenie było transmitowane na żywo na YouTube i Facebook’u. 122 godziny czytania, które oglądała w Internecie spora liczba osób (ok. 13 tys. wyświetleń na Facebooku i blisko 5 tys. na YouTube). W tym roku organizatorzy przygotowali pewną niespodziankę. – W ubiegłym roku akcja była skupiona wokół parafii św. Franciszka. W tym roku wpadliśmy na pomysł, żeby to wydarzenie zrobić otwartym dla wszystkich. Zaprosiliśmy do akcji 20 proboszczów z Zielonej Góry razem z wikariuszami, siostrami z zakonów żeńskich i osobami ze wspólnot. I okazuje się, że w tym roku nie tylko parafia św. Franciszka, ale Zielona Góra czyta Pismo Święte – mówi Sławek Baszko, współorganizator akcji.

Druga edycja wydarzenia Biblia 24/7 rozpocznie się 29 maja o godz. 18.00 uroczystą Mszą św. odprawioną przez prowincjała Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Mariana Gołąba i potrwa do 4 czerwca, kiedy to bp Tadeusz Lityński odprawi uroczystą Mszę św. o godz. 18.00.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Sól: „A słowo stało się ciałem i cierpiało między nami”

[ TEMATY ]

Czytanie słowa Bożego

Archiwum ks. Tomasza Duszczaka

Identyfikatory akcji

Identyfikatory akcji

W Szpitalu w Nowej Soli 20 listopada odbyła się inicjatywa czytania słowa Bożego z chorymi. „A słowo stało się ciałem i cierpiało między nami”, bo tak brzmi nazwa tego wydarzenia, wpisywała się w III Światowy Dzień Ubogich, który obchodziliśmy w minioną niedzielę.

Papież Franciszek w swoim orędziu na ten dzień wyraził przekonanie, że „da się odnowić nadzieję straconą w obliczu cierpień i niepewności życia”. Doświadczenie choroby jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń człowieka. Wymaga leczenia cielesnego, ale także – a może przede wszystkim - poddźwignięcia duchowego, by znaleźć odpowiedź na rodzące się w sposób naturalny pytanie: „dlaczego?” i dostrzeżenia bliskości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję