Reklama

Wiara

Nie bójmy się Biblii

Kolejna, VI edycja Narodowego Czytania Pisma Świętego w Niedzielę Biblijną (1 maja) oraz XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny (1-7 maja), pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, służą popularyzowaniu Pisma Świętego, uczynieniu go – jak uczył Benedykt XVI – duszą naszego duszpasterstwa.

Szóstemu Narodowemu Czytaniu Pisma Świętego towarzyszą słowa: „Pokój temu domowi” (Łk 10, 5), natomiast Tydzień Biblijny odbywa się pod hasłem: „Jezus stanął pośród nich i rzekł: Pokój wam” (por. Łk 24, 36). Jak zauważa w rozmowie z Niedzielą ks. dr hab. Marcin Kowalski – członek Papieskiej Komisji Biblijnej, jedno i drugie wydarzenie „służy temu, aby nie tylko w liturgii, ale również w całym Tygodniu Biblijnym w naszych wspólnotach, rodzinach czytać Pismo Święte”.

Pomoc w duszpasterstwie

Ważną pomocą są materiały przygotowane przez Dzieło Biblijne, np. Przegląd Biblijny, w którym na tydzień wspólnego czytania Pisma Świętego w Kościele znajdują się propozycje homilii, modlitw. – W tych materiałach są również katechezy, które można wykorzystywać przez cały rok. To propozycja dla duszpasterzy, a także dla świeckich, którzy pracują w naszych szkołach. Są to katechezy dla dzieci, ale i dla dorosłych. Bardzo ciekawą katechezą jest ta dotycząca pokoju jako daru mesjańskiego dla życia człowieka – podkreśla ks. Kowalski.

– Oczywiście, w naszych materiałach są także propozycje lectio divina, konferencji biblijnych. Jest m.in. konferencja biblijna nt. daru pokoju w małżeństwach, rodzinach. Materiały te zostały tak przygotowane, aby korzystać z nich nie tylko w trakcie Tygodnia Biblijnego, ale także w różnych okolicznościach naszego życia duszpasterskiego. Przygotowane celebracje słowa Bożego można wykorzystać w ciągu całego roku – kontynuuje ks. Kowalski.

Nasz rozmówca zaznacza, że w tym roku do materiałów jest dołączona książka, która porusza ważny problem obecny we współczesnym świecie, a mianowicie troskę o osoby homoseksualne. – Publikacja wyjaśnia, jak rozumieć nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu, jak wygląda ono na gruncie biblijnym, zwłaszcza w nauczaniu św. Pawła Apostoła – informuje.

Księga w naszych rękach

Na polskim rynku w ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo różnych tłumaczeń Pisma Świętego, co pokazuje rozwój polskiej biblistyki. Wierni bardzo często pytają jednak, jak rozumieć tekst biblijny, skoro te tłumaczenia się różnią. Zdaniem ks. Kowalskiego, różne wydania i tłumaczenia Pisma Świętego odpowiadają na różne zapotrzebowania ludzi. – Biblia Paulistów np. jest opatrzona komentarzem. Dla tych, którzy chcieliby poznać znaczenia trudnych czasami fragmentów Pisma Świętego, ta Biblia jest dobrą pozycją, po którą warto sięgnąć. Z kolei dla tych, którzy chcą jeszcze głębiej wejść w teksty czytane podczas liturgii, a jednocześnie być blisko języka oryginalnego Pisma Świętego i sięgnąć do dobrego tłumaczenia, liturgicznie bardzo ważna jest Biblia Tysiąclecia – zwraca uwagę duchowny. – Właśnie ta Biblia jest czytana w naszych świątyniach. Obecnie w przygotowaniu jest jej szóste wydanie, które będzie zawierać znacznie więcej komentarzy tekstualnych, historycznych. Są również tłumaczenia bardzo uwspółcześnione. Najbardziej przeżyć liturgię pomaga nam jednak Biblia Tysiąclecia. Czytanie Pisma Świętego właśnie w tym wydaniu może być jakimś przedłużeniem liturgii w życiu codziennym – zaznacza.

Reklama

Na pytanie, jak zachęcić ludzi do czytania Pisma Świętego nie tylko podczas Narodowego Czytania czy w Tygodniu Biblijnym, ks. Kowalski odpowiada: – Najlepszy przykład czytania słowa Bożego i życia nim daje Jezus. Całe życie chrześcijanina to naśladowanie Jezusa, dlatego powinniśmy zbliżać się do słowa Bożego każdego dnia. W życiu chrześcijańskim nie da się przynosić owoców bez słuchania słowa Bożego. Wielcy święci nawracali się pod wpływem słowa Bożego, tak jak św. Augustyn – dodaje.

Aplikacja na smartfony

Ksiądz doktor Marcin Zieliński, wiceprzewodniczący Dzieła Biblijnego i autor aplikacji na smartfony: „Dzieło Biblijne”, zachęca do korzystania właśnie z niej. – To narzędzie, które ma pomagać w dobrym przygotowaniu się do liturgii niedzielnej i systematycznym czytaniu Pisma Świętego. Aplikacja powstała dzięki życzliwości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – podkreśla i dodaje, że jest ona bardzo prosta w obsłudze. Zawiera komentarze do wszystkich czytań niedzielnych, łącznie z psalmem. Komentarze zawierają natomiast informacje o kontekście literackim, ciekawostki historyczne i przesłanie tekstu. Jest też nauczanie Ojców Kościoła, są odniesienia do tekstów paralelnych. – Oczywiście, są również wypowiedzi Magisterium Kościoła. W samej aplikacji jest także Nowy słownik teologii biblijnej. To ponad 1 tys. stron zamieszczonych w całości. Jest mapa biblijna, jest też lectio divina. Aplikacja jest darmowa i dostępna do pobrania w Sklepie Play oraz App Store – mówi ks. Zieliński.

Reklama

Modlitwa Pismem Świętym

Zapytany o czytanie Pisma Świętego w katolickich rodzinach ks. Zieliński zauważa, że generalnie w Polsce jest problem z czytaniem jako takim. – Dotyczy to, oczywiście, również Biblii. Bardzo ważne jest pokazanie tego, że Pismem Świętym można się modlić. Modlitwa to dialog z Bogiem, a zatem nie tylko ja mówię jako człowiek, ale muszą być momenty, w których słucham Boga. Zwykle Bóg odpowiada nam przez innych ludzi, przez znaki, ale przede wszystkim mówi do nas przez swoje słowo. Czytanie Pisma Świętego to moja modlitwa, wsłuchiwanie się w głos Boga. Gdy czytamy Ewangelię, próbujmy z niej wydobyć treści potrzebne do życia – zachęca duchowny.

Jeżeli chodzi o samo rozumienie Pisma Świętego, to według ks. Zielińskiego narosło trochę mitów. – Nie bójmy się Pisma Świętego. Ono, zwłaszcza Ewangelie, są pisane językiem prostym i tak naprawdę 70% treści jest w miarę oczywistych, w tym sensie, że wiemy, czego Pan Bóg od nas wymaga. Problemem jest natomiast sztuka wcielenia tego w życie. Chodzi o to, jak uczynić z Pisma Świętego przewodnik dla naszego życia – mówi Niedzieli ks. Zieliński.

– Równocześnie musimy pamiętać, że gdy czytamy Pismo Święte, mamy do czynienia z Bogiem, który jest tajemnicą, jest niepojęty w swojej wielkości. Ale Bóg też się z nami komunikuje. Z czytania Pisma Świętego uczyńmy więc nie tylko jakąś intelektualną przygodę, ale moment modlitwy i medytacji. Pan Bóg mówi do nas obficie. Kto czyta Jego słowo, to tak, jakby obcował z Bogiem. Kluczowe jest przebywanie z Bogiem, który do mnie mówi – podsumowuje ks. Zieliński.

2022-04-26 11:37

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblijne ryty ofiarne

Niedziela Ogólnopolska 8/2013, str. 20-21

[ TEMATY ]

Biblia

wiara

GRAZIAKO

Jerozolima - Muzeum Izraela, makieta Świątyni Jerozlolimskiej

Jerozolima - Muzeum Izraela, makieta Świątyni Jerozlolimskiej

Kult ofiarny był praktykowany powszechnie na starożytnym Bliskim Wschodzie. Jest o nim również mowa w całym Piśmie Świętym, a ofiary były swoistym darem człowieka dla Pana Boga

Gdyby chcieć uchwycić sens składania ofiar, to bez wątpienia jest nim odwieczne pragnienie człowieka, by nawiązać kontakt z rzeczywistością, która wykracza poza jego zmysły. W przypadku Starego Testamentu dary składane Bogu były przede wszystkim wyrazem najgłębszej czci, miłości i przywiązania, jakie człowiek może okazać Stwórcy. Jednocześnie były też przejawem ludzkiej zależności, bojaźni i dziecięcej wręcz bezradności. Innymi słowy, można napisać, że starotestamentowy kult był z jednej strony oznaką tzw. mysterium fascinosum, czyli urzeczenia Boską rzeczywistością, a z drugiej - symptomem tzw. mysterium tremendum, czyli przerażeniem, jakie ogarnia człowieka przed Bożym majestatem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję