Reklama

Niedziela Sandomierska

Mikołajki

Nagroda dla miasta

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyznał nagrodę miastu za opiekę nad miejscami pamięci i propagowanie postaw patriotycznych.

Niedziela sandomierska 18/2022, str. III

[ TEMATY ]

IPN

Sandomierz

nagroda

Mikołaj Bujak (IPN)

Statuetkę odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta

Statuetkę odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta

Wyróżnienie dla Tarnobrzega odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta, w trakcie uroczystej gali kończącej VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach. – Nagrodę odbieram za całokształt działań mających na celu zachowanie lokalnej pamięci historycznej. Bez tej bowiem, co wielokrotnie powtarzam, trudno budować przyszłość. Nasza troska o pamięć historyczną to zarówno te wspomniane przez Instytut wspólne inicjatywy, remonty pomników, ale to także nasze zabiegi zwieńczone zakupieniem przez miasto, z dużym wsparciem ministerstwa kultury, znakomitej kolekcji dzikowskiej. Tym samym nie dopuściliśmy do rozproszenia po świecie tej cennej spuścizny narodowej. Dziś kolekcja rozsławia Tarnobrzeg, jest jedną z pereł naszego miasta, województwa podkarpackiego, regionu – mówił Dariusz Bożek. Jak podkreślają przedstawiciele IPN, przyznanie nagrody dla władz miasta wynika z dużej wrażliwości samorządu na zachowanie lokalnej pamięci historycznej. Dzięki inicjatywie prezydenta Tarnobrzega, która uzyskała wsparcie IPN, w latach 2020-21 generalnemu remontowi poddany został pomnik oddziału partyzanckiego „Jędrusie” i jego dowódcy Władysława Jasińskiego „Jędrusia”. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem samorządu i Instytutu był remont pomnika heroicznego obrońcy Tarnobrzega we wrześniu 1939 r. por. Józefa Sarny. Obecnie prowadzone są działania zmierzające do wyremontowania pomnika centralnego na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu. Intencją ustanowienia nagrody jest wyróżnienie i docenienie władz samorządowych, które podejmują działania na rzecz opieki nad miejscami pamięci, promowania historii ze szczególnym uwzględnieniem tożsamości lokalnej oraz propagowania postaw patriotycznych i tradycji narodowych.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: księża powinni włączyć się w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

[ TEMATY ]

Sandomierz

bp Krzysztof Nitkiewicz

Artur Stelmasiak

Wszyscy księża ze swoimi wiernymi oraz siostry zakonne, bez względu na to, czy na ich terenie są wspólnoty innych wyznań powinni włączyć się w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania księży dziekanów 20 stycznia w Sandomierzu.

Rozpoczynając spotkanie, bp Krysztof Nitkiewicz przypomniał o trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hierarcha zwrócił uwagę na to, że Ekumenizm daje prawdziwy obraz Boga kochającego wszystkie swoje dzieci i człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję