Reklama

Niedziela Świdnicka

To nie jest zwykły grób

Wśród tegorocznych instalacji Grobów Pańskich w diecezji uwagę zwracała ta z parafii św. Mikołaja w Świebodzicach.

Niedziela świdnicka 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

Grób Pański

Parafia św. Mikołaja w Świebodzicach

„Chrystus jest dziś krzyżowany w uciekających przed bombami uchodźcach z dziećmi na rękach” – brzmiał napis umieszczony przy Grobie Pańskim

„Chrystus jest dziś krzyżowany w uciekających przed bombami uchodźcach z dziećmi na rękach” – brzmiał napis umieszczony przy Grobie Pańskim

O pomyśle, wykonaniu i reakcji wiernych rozmawialiśmy z ks. Grzegorzem Bandą, wikariuszem tej parafii.

Uwrażliwić parafian

– Tegoroczny Grób Pański koncentrował się naturalnie na Chrystusie i Jego męce, dlatego w centrum instalacji znajduje się Najświętszy Sakrament, na tle piety pędzla Williama Adolphe’a Bouguereau’a. Obok Jezusa spoczywającego w ramionach Maryi znalazły się wizerunki dzieci niesionych na rękach matek i żołnierzy ratujących się przed dramatem trwającej wojny na Ukrainie. Połączenie tych scen miało być jednoznacznie ukierunkowane na to, że Jezus cierpi dziś i umiera w tych wszystkich, którzy uciekają przed wojną oraz niewinnie cierpią i giną z powodu jej trwania. Miało to również uwrażliwić i zmotywować parafian do konkretnych czynów miłosierdzia wobec pokrzywdzonych przez trwającą wojnę, ponieważ to właśnie w nich jest obecny dziś nasz Pan – relacjonował wikariusz.

Dopełnieniem dekoracji były rekwizyty tworzące scenerię wyobrażającą wojenną rzeczywistość, takie jak worki z piaskiem, gruzy i cegły ze zniszczonych budynków. Wśród nich znalazły się również łuski nabojów i pocisków. Obok został zamieszczony cytat z homilii papieża Franciszka wygłoszonej w Niedzielę Palmową o Jezusie, który przybijany jest do krzyża w matkach, opłakujących śmierć swoich dzieci i mężów.

Zaangażowanie

Reklama

– Pomysł na tego typu instalację Bożego Grobu zrodził się w mojej głowie pod wpływem rozmów z uchodźcami wojennymi z Ukrainy, których gościmy zarówno na plebanii jak i w domach naszych parafian, a także pod wpływem pytań ze strony uczniów z liceum, gdzie prowadzę katechezę. Pytania te dotyczyły tego, gdzie w tym wszystkim jest Bóg, skoro pozwala na takie rzeczy. Dekoracja Bożego Grobu miała pomóc w odpowiedzi na te pytania – powiedział ks. Banda, wyjaśniając, że do budowy dekoracji wykorzystano materiały, znajdujące się na podwórku plebanii, które służyły do remontu domu parafialnego. – Na pewno będą jeszcze wykorzystane i nie trafią na śmietnik – dodał z uśmiechem, zaznaczając, że w budowę zaangażowało się kilka rodzin, a prace były wykonywane przez kilka dni, głównie po zakończonych nabożeństwach, czyli w późnych godzinach nocnych.

Reakcja wiernych

– Wiele osób podchodziło do mnie i dziękowało za to, że tegoroczna dekoracja jest tak bardzo wzruszająca, ale też mądra, aktualna, pomagająca w modlitwie i motywująca do konkretnych czynów miłości wobec uchodźców. Niektórzy zauważyli, że takie przedstawienie daje do zrozumienia, że historia Jezusa jest ciągle żywa we współczesnym świecie, a nie stanowi jedynie opowieści z zamierzchłej przeszłości – powiedział ks. Grzegorz, dodając, że jednym z mocno zaangażowanych w budowę grobu był dorosły katechumen, który w czasie Wigilii Paschalnej przyjął w miejscowym kościele sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. – Było to dla niego wielkie przeżycie i z pewnością wzmocniło jego więź ze wspólnotą parafialną – podkreślił kapłan.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adoracja przy Grobie Pańskim

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

Grób Pański

Bożena Sztajner/Niedziela

Nikt z ludzi nie widział Zmartwychwstania, bo to, co najważniejsze, niewidoczne jest dla oczu. Ciało Jezusa złożono w grobie. U wejścia do grobu położono wielki kamień, aby nikt nie mógł wejść do środka. Nie znamy dokładnej godziny Zmartwychwstania, nie umiemy sobie wyobrazić, jak to wydarzenie przebiegało ani jak długo trwało. Grób zakrył tę największą tajemnicę naszej wiary. Stąd też od Wielkiego Piątku do niedzielnego świtu Wielkanocy w centrum naszego myślenia znajduje się Grób Pański. Nic więc dziwnego, że w naszej tradycji bezpośrednie oczekiwanie na Wielkanoc kojarzy się z adoracją Grobu. Nie możemy tej modlitwy opuścić, ani zlekceważyć, bo Grób kryje w sobie tajemnicę naszego wiecznego życia.

Czuwajcie i módlcie się!

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: 2 mln zł przelane z konta parafii na konto proboszcza – oświadczenie Kurii

2022-08-16 16:58

[ TEMATY ]

proboszcz

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Po ukazaniu się w mediach spolecznościowych informacji, że proboszcz parafii Domostawa przelał na swoje prywatne konto 2 mln zł z konta parafialnego biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wszczął 16 sierpnia kościelne postępowanie sprawdzające. Jednocześnie zostały powiadomione organy ścigania.

W sprawie przelanych 5 lipca br. pieniędzy na swoje prywatne konto przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski redakcja KAI otrzymała Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

CZYTAJ DALEJ

Być może w poniedziałek zdecydujemy się na odmrożenie obostrzeń

2022-08-18 17:03

PAP/Sebastian Borowski

Zakaz korzystania z wód Odry obowiązuje jeszcze co najmniej do poniedziałku; być może w poniedziałek zdecydujemy się na odmrożenie tych obostrzeń - poinformował w czwartek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Wojewoda dolnośląski na czwartkowej konferencji prasowej w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze zaznaczył, że sytuacja się poprawia, ale w niektórych miejscach nadal obserwowany jest brak aktywności m.in. ryb. Taka sytuacja występuje m.in. w jeziorze Bajkał i fosie miejskiej we Wrocławiu. Obremski podkreślił przy tym, że wszystkie ujęcia wody pitnej w regionie są bezpieczne i że do tej pory nie było na Dolnym Śląsku żadnego przypadku zachorowań u ludzi w zawiązku z sytuacją na Odrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję