Reklama

Niedziela Świdnicka

W intencji pokoju

Sprawowane od ponad 40 lat, trzynastego dnia każdego miesiąca Msze św. w intencji ojczyzny wpisały się na trwałe w tradycję wałbrzyskiej kolegiaty.

Niedziela świdnicka 18/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Msza św.

Msza za Ojczyznę

Ryszard Wyszyński

Msza św. przy akompaniamencie orkiestry i śpiewie chóru

Msza św. przy akompaniamencie orkiestry i śpiewie chóru

Wyjątkową oprawę miała Eucharystia sprawowana 13 kwietnia. Wraz z kapłanami pod przewodnictwem ks. kan. Wiesława Rusina w prezbiterium kolegiaty Matki Bożej Bolesnej i Aniołów Stróżów pojawiła się Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki oraz połączone chóry ZSM i Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. Podczas liturgii wybrzmiały utwory dawnych i współczesnych kompozytorów: Norberta Blachy, Antonio Lottiego, Johna Ruttera, Włodzimierza Szomańskiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta. Były to zarówno części stałe Mszy św. jak i pieśni między poszczególnymi częściami Eucharystii.

Obecność – pierwszy dar

Wśród obecnych na modlitwie parafian w wałbrzyskiej kolegiacie byli także przedstawiciele władz samorządowych Wałbrzycha i Szczawna – Zdroju, młodzież i dzieci, wierni z innych parafii dekanatu Wałbrzych-Południe, a także członkowie stowarzyszeń patriotycznych i kombatanckich, Związku Emerytów Górnictwa NSZZ „Solidarność” w Wałbrzychu wraz z pocztami sztandarowymi.

Za bohaterów

Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Bogusław Wermiński. Proboszcz senior przypomniał znanych z nazwiska oraz bezimiennych polskich bohaterów, którzy w dziejach ojczyzny byli rzucani jak kamienie na szaniec w chwili najwyższej próby. – Swoje dusze oddawali Bogu, ciało ziemi, a serce ojczyźnie. Trzeba im było umrzeć, abyśmy my mogli dziś się cieszyć wolnością, dlatego jesteśmy im winni wieczną pamięć – zaapelował, dodając, że dziś trzeba modlitwy, szczególnie za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej, patronki Wałbrzycha, a także pokory i miłości. Ks. Wermiński zachęcał także do wypraszania pokoju dla walczącej Ukrainy.

Nuty miłosierdzia

Reklama

Na zakończenie utalentowana muzycznie wałbrzyska młodzież wspólnie z wiernymi i kapłanami modliła się Koronką do Bożego Miłosierdzia, wyśpiewując kolejne strofy – „Dla Jego bolesnej Męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.

– Do tego koncertu, który odbył się po blisko dwuletniej przerwie, nasza młodzież bardzo starannie się przygotowała i wręcz nie mogła się go doczekać – mówiła dyrygentka Małgorzata Sapiecha-Muzioł, dumna z zapału swoich uczniów. Na zakończenie wszystkim wykonawcom za muzyczne upiększenie Mszy św., dyrekcji szkoły oraz parafianom za udział w modlitwie gorąco podziękował proboszcz ks. Wiesław Rusin, zachęcając do kontynuowania współpracy szkoły z parafią.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kustosz sanktuarium bł. ks. Popiełuszki: To jest czas próby naszej wiary i zaufania Bogu

W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odprawiona została Msza św. za Ojczyznę w 40. rocznicę pierwszej Eucharystii w tej intencji sprawowanej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Mszy św., w której uczestniczyli m.in. brat, bratanek oraz najbliższa rodzina bł. ks. Popiełuszki, przewodniczył ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie mamy informacji dotyczących tego, że skażenie Odry mogło wpłynąć na zdrowie ludzi

2022-08-17 19:54

[ TEMATY ]

Odra

PAP/Jerzy Muszyński

Nie mamy informacji dotyczących tego, że skażenie Odry mogło wpłynąć na zdrowie ludzi; Do tej pory, prowadząc monitoring próbek wody, nie stwierdziliśmy żadnego przekroczenia, jeśli chodzi o wodę pitną - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News pytany, czy skażenie rzeki wpłynęło na zdrowie ludzi, odpowiedział, że Ministerstwo Zdrowia nie posiada takich informacji, jednak cały czas prowadzony jest bardzo szczegółowy monitoring.

CZYTAJ DALEJ

ONZ pomaga uchodźcom w Sudanie

2022-08-18 15:34

[ TEMATY ]

Sudan

smahel/pixabay.com

Wobec trwającego kryzysu w Rogu Afryki, który sprawia, że miliony ludzi zmuszone są poszukiwać lepszych warunków życia, ONZ i włoski MSZ pomagają uchodźcom w Sudanie. „Będziemy ich wspierać tak długo, aż będą mogli wrócić do swoich domów” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Chiara Cardoletti, przedstawicielka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców we Włoszech i Watykanie.

W Rogu Afryki i wschodniej części kontynentu oraz w regionie Wielkich Jezior przebywa prawie 5 mln uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Według danych ONZ na koniec czerwca br. 12,83 mln to osoby wewnętrznie przesiedlone głównie z Sudanu, Sudanu Południowego, Etiopii, Somalii i Burundi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję