Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Skarbiec regionalnej historii

W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbyło się spotkanie edukacyjne dla młodzieży pt. „Rocznice wpisane w historię Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego”.

Niedziela sosnowiecka 19/2022, str. V

[ TEMATY ]

spotkanie

edukacja

Piotr Lorenc/Niedziela

Spotkanie zgromadziło wielu młodych

Spotkanie zgromadziło wielu młodych

Spotkanie zorganizowano 26 kwietnia z inicjatywy Piotra Kiełtyki – Rycerza Kolumba, Małgorzaty Wierzbickiej – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Orła Białego w Sosnowcu i Jana Musiała ze Światowego Zawiązku Żołnierzy Armii Krajowej. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował bp Grzegorz Kaszak. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie zrzeszeni w Szkolnych Klubach Historycznych im. Armii Krajowej. Spotkanie edukacyjne wpisało się w obchody jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej, 120-lecia miasta Sosnowca oraz 100. rocznicy włączenia Górnego Śląska do Polski, obchodzonej w diecezji sosnowieckiej pod hasłem „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali”.

Krótkie, ciekawe wykłady na temat stolicy Zagłębia, diecezji sosnowieckiej oraz instytucji działających na terenie Sosnowca przedstawili czterej prelegenci. Prof. UŚ Dariusz Nawrot, a zarazem dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego w zwięzły i niezwykle interesujący sposób ukazał 120-letnią historię miasta Sosnowca. O historii diecezji sosnowieckiej opowiedział ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. O 25-leciu Hospicjum św. Tomasza Apostoła mówiła Małgorzata Czapla – prezes hospicjum. Zaś o 10 latach działalności Sosnowieckiej Rady Rycerzy Kolumba zdał relację Andrzej Anasiak, były delegat stanowy Rycerzy Kolumba.

– Pierwszym, logicznym i koniecznym krokiem nowego biskupa Adama Śmigielskiego po utworzeniu diecezji sosnowieckiej była organizacja najważniejszych instytucji diecezjalnych, których zadaniem byłaby pomoc biskupowi diecezjalnemu w działalności pasterskiej i administracyjnej. Pierwszą i najważniejszą instytucją diecezjalną była Kuria biskupia. Od 1992 r. do dnia dzisiejszego siedzibą kurii jest budynek przy ul. Wawel 19 w Sosnowcu, pełniący wcześniej funkcję pomieszczeń katechetycznych parafii św. Barbary – opowiadał młodzieży ks. Michał Borda. – Dekret o erygowaniu Sosnowieckiego Seminarium Duchownego w Krakowie wydał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski w dniu 4 czerwca 1992 r. Siedzibę dla seminarium znaleziono w Krakowie. WSD naszej diecezji zostało formalnie afiliowane do Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie – dziś jest to Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. W 2013 r. seminarium przeniesiono do Częstochowy. W ciągu 30 lat istnienia diecezji seminarium ukończyło i święcenia kapłańskie przyjęło 196 księży – podkreślił szef Wydziału Katechetycznego.

Podsumowując konferencję bp Grzegorz Kaszak pogratulował organizatorom i zachęcił młodzież do zgłębiania historii swojej małej ojczyzny. – Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówimy w znanym przysłowiu. Dziś, dzięki naszym prelegentom, mogliśmy się dowiedzieć ile w ciągu tych lat uczyniono dobra i nadal się je czyni. Usłyszeliśmy dziś o takich przedsięwzięciach, które być może nas trochę zawstydziły i skłoniły do tego, o czym mówi papież Franciszek: rusz się z kanapy i zacznij działać – podkreślił bp Grzegorz Kaszak.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa z braćmi z Taizé w katedrze lwowskiej

[ TEMATY ]

spotkanie

Wita Jakubowska

Bracia Jean-Daniel i Benoit

Bracia Jean-Daniel i Benoit

Bracia ze wspólnoty w Taizé (Francuz br. Benoii i Słowak br. Jean Daniel) odwiedzali Białoruś i Ukrainę. Spotykali się z hierarchami różnych Kościołów i modlili się z młodzieżą. Przygotowywali młodzież na europejskie spotkanie, które odbędzie się w Bazylei.

Wita Jakubowska

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Twórczy biwak

2022-09-29 20:28

[ TEMATY ]

harcerstwo

biwak

Karina Czyż

Dzieci rozbiły namiot.

Dzieci rozbiły namiot.

Dzieci odkrywały tajemnice harcerskiego i biwakowego życia na łonie natury.

Zimna wrześniowa pogoda była im niestraszna. Fundacja „Jest Bosko” z Trójwsi Beskidzkiej zaprosiła dzieci na terenowe warsztaty z elementami biwaku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję