Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Diakoni AD 2022

W Wilamowicach, rodzinnej miejscowości św. Józefa Bilczewskiego, bp Roman Pindel udzielił święceń diakonatu sześciu klerykom naszej diecezji.

Niedziela bielsko-żywiecka 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Wilamowice

Robert Karp

Diakoni wyświęceni w Wilamowicach

Diakoni wyświęceni w Wilamowicach

Na mocy święceń 7 maja diakonami zostali ustanowieni: Michał Juraszczyk z parafii Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach, Krzysztof Kawik z parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej, Mateusz Kuryło z parafii MB Fatimskiej w Bielsku-Białej-Obszarach, Bartłomiej Pluta z parafii św. Marcina w Lesznej Górnej, Adam Płonka z parafii św. Macieja w Bielanach, Szymon Trzepaczka z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie.

W homilii biskup, odnosząc się do treści Psalmu 116, podjął temat daru Bożego w życiu człowieka: zachęcił do rozważań na temat daru od Boga. – Właśnie z darem związane jest całe wasze życie, a przyjmowane przez was święcenia diakonatu stanowią niezwykle ważny moment w dziejach waszego obdarowania przez Boga i waszych odpowiedzi na Boże dary – mówi biskup do kandydatów do święceń i wymienił kolejne dary, jakie otrzymują wyświęcani alumni. – Niech wasza posługa diakońska odbywa się według słów ostatniego wersetu psalmu: „Tobie złożę ofiarę pochwalną i wezwę imienia Pana”. Taką ofiarą jest nie tylko sprawowana Liturgia Godzin, ale i codzienne ofiarowanie siebie – dodał pasterz diecezji, podkreślając, że życie, rodzina, Kościół i powołanie są darami od Boga.

Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Kandydaci wyrazili publicznie wolę przyjęcia posługiwania, a po modlitwie Litanią do Wszystkich Świętych biskup na każdego z nich nałożył ręce i odmówił modlitwę święceń. Wyświęceni diakoni otrzymali właściwe tej posłudze stroje liturgiczne – dalmatyki i stuły przewieszane przez ramię. Na koniec nastąpiły obrzędy wyjaśniające – biskup symbolicznie wręczył wyświęconym Księgę Ewangelii i przekazał znak pokoju.

W wilamowickim sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w liturgii święceń wzięli udział bliscy nowych diakonów, proboszczowie rodzinnych parafii, przełożeni seminaryjni i licznie zgromadzeni wierni. Klerycy przyjmujący święcenia wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2017 r. Patronem rocznika są błogosławieni Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski – franciszkańscy męczennicy, którzy zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto z rąk przedstawicieli terrorystycznego ugrupowania „Świetlisty Szlak”.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas służby

Niedziela lubelska 20/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Maciej Borysiuk

Święcenia diakonatu przyjęło 5 alumnów

Święcenia diakonatu przyjęło 5 alumnów

Zadaniem diakona jest być darem dla innych. Do końca życia.

W pierwszą sobotę maja w Mełgwi bp Adam Bab udzielił alumnom V roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie święceń diakonatu. Przyjęli je: Marcin Dudek z parafii św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie, Arkadiusz Kowalski z parafii św. Anny w Lubartowie, Wiktor Michałowski z parafii św. Wita w Mełgwi, Michał Śliwka z parafii św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie i Paweł Watras z parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrowicach Małych. – Kluczem do dzisiejszego wydarzenia jest słowo służba, bycie sługą; to fundament waszej przyszłości. Jesteście diakonami, czyli sługami, od dziś do końca życia. Waszym zadaniem jest być darem dla innych. Chrystus udzieli wam dość łaski i pomocy, by być sługą – podkreślił bp Bab.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wawrzyniec

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Wawrzyniec

TD

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

10 sierpnia obchodzimy wspomnienie św. Wawrzyńca, męczennika. Kościół pod wezwaniem tego świętego znajduje się w Brzostowie, dawnej wsi - dziś spokojnej, peryferyjnej dzielnicy Głogowa. Geneza tej świątyni sięga XIV w., choć jej obecny budynek pochodzi z początków XVI stulecia. O patronie tej świątyni przetrwało niewiele informacji, ale te które dotarły z zamierzchłej przeszłości, jednoznacznie wskazują, że był on osobą w pełni zasługującą na miano ucznia Pana Jezusa, a jego wierność Kościołowi budzi podziw i szacunek do dziś...

CZYTAJ DALEJ

Za pielgrzymami najtrudniejszy etap

2022-08-10 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Zielona Góra

fb/Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę

40. Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę od ponad tygodnia niestrudzenie podąża w stronę Częstochowy i Czarnej Madonny.

Za pielgrzymami najtrudniejszy etap. Pielgrzymi wejdą na Jasną Górę 12 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję