Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W sile wieku

Parafia św. Floriana istnieje już od 40 lat. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 4 maja, w dniu odpustu parafialnego. Były połączone z peregrynacją Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II.

Niedziela sosnowiecka 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

40 lat parafii

Piotr Lorenc/Niedziela

Jubileuszowa liturgia

Jubileuszowa liturgia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncelebrowanej liturgii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp senior Piotr Skucha. – Dziękuję Bogu i ludziom za dar naszej wspólnoty. Cieszę się, że mogliśmy się dziś zgromadzić, by wspólnie uczcić nasz jubileusz. Tak się składa, że zbiegł się on z 25. rocznicą uroczystego poświęcenia naszego kościoła. Do jubileuszu przygotowywaliśmy się od roku na wielu płaszczyznach. Duchowo – poprzez comiesięczne Msze św. i za przyczyną św. Floriana. Każdego miesiąca organizowaliśmy koncerty, wieczory uwielbienia, poezji. Powstała także specjalna wystawa o naszej parafii. A tuż przed jubileuszem udało nam się wydać album ukazujący naszą parafię na przestrzeni lat. Jednym z elementów przygotowań były także misje św. poprowadzone przez ks. Andrzeja Nackowskiego. Bogu niech będą dzięki – powiedział ks. Andrzej Mróz, proboszcz parafii św. Floriana.

Parafia św. Floriana została administracyjnie wydzielona z parafii św. Joachima w Sosnowcu. Ale nie był to wcale taki łatwy proces, gdyż władze komunistyczne nie wydawały pozwoleń na budowę nowych kościołów na terenie Sosnowca. Strajki i zalegalizowanie NSZZ „Solidarność” w 1980 r. doprowadziły do wydawania pozwoleń na budowy kościołów. – Formalne powstanie samodzielnej parafii odbywało się w trzech etapach, co można obserwować w zachowanej dokumentacji parafialnej. A było to tak. Na początku 1981 r. zostało powołane do życia „Duszpasterstwo Osiedli PPR i Wasilewskiej w Sosnowcu”. Wspólnota, na czele której stanął wtedy jeszcze wikariusz parafii św. Joachima ks. Tadeusz Kamiński, nie miała osobowości prawnej, aż do czasu zorganizowania swojej siedziby, która znajdowałaby się na jednym z osiedli. Wszystkie starania: o działkę pod budowę nowego kościoła i inne potrzebne do budowy materiały ks. Tadeusz Kamiński sygnował przez parafię św. Joachima – wyjaśnia ks. Andrzej Mróz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wrześniu 1981 r. powołany został do istnienia Komitet Budowy Kościoła, złożony z mieszkańców osiedli PPR i Wasilewskiej. Oprócz starań o przyznanie działki pod budowę i potrzebnych materiałów podjęto starania o wynajęcie baraku znajdującego się na osiedlu Wasilewskiej, należącego do Białostockiego Kombinatu Budowlanego. 29 września 1981 r. prezydent Sosnowca zezwolił na kupno baraku na cele katechetyczne. 5 listopada barak wynajęto, a ks. Tadeusz Kamiński urządził w nim swoje mieszkanie, tymczasową kaplicę oraz 3 sale katechetyczne. Kiedy duszpasterstwo miało swoją siedzibę, biskup częstochowski Stefan Bareła w lutym 1982 r. wystąpił do władz województwa katowickiego z prośbą o zatwierdzenie parafii, co wiązało się z nadaniem jej osobowości prawnej. Jednak władze komunistyczne wydały decyzję odmowną.

Reklama

We wspomnienie św. Floriana męczennika, 4 maja 1982 r., biskup częstochowski w baraku, przy którym mieszkał już ks. Tadeusz Kamiński erygował kaplicę publiczną, której patronował opiekun hutników i strażaków. Następnie, dekretem z 26 maja 1982 r., powołał do życia wikariat terenowy św. Floriana, a jego siedzibą był budynek przy ówczesnej ul. Pekin 2/1. Pozwolenie na budowę sal katechetycznych, a przyszłościowo pod kościół i plebanię, zostało wydane już 9 listopada 1981 r. Nie można było jednak przystąpić od razu do budowy. Nie było planu budynków oraz wszystkich pozwoleń. Prace przygotowawcze placu pod budowę świątyni i innych budynków kościelnych zwieńczyła uroczystość poświęcenia placu budowy. W niedzielę 26 września 1982 r. do wikariatu terenowego św. Floriana w Sosnowcu przyjechał bp Stefan Bareła. Poświęcił plac pod budowę oraz obejrzał tymczasową kaplicę. W efekcie tych zdarzeń 29 września 1982 r. erygował parafię św. Floriana Męczennika.

W kwietniu 1983 r. rozpoczęto budowę kościoła. W roku 1984 rozpoczyna się budowa plebanii i sal katechetycznych. Prace trwają bardzo intensywnie, ale zostają przerwane z powodu ostrej zimy w listopadzie. Kościół posiada już podziemie i mury na wysokość 3,2 m. Budynek katechetyczny jest w stanie surowym, częściowo przykryty dachem, wykonano pierwszy poziom murów plebanii i rozpoczęto wylewanie fundamentów wikariatu. Efektem intensywnych prac budowlanych przez 1986 i 1987 r. było doprowadzenie do poświęcenia oddanego do użytku kompleksu katechetycznego. Uczniowie rozpoczęli w nim naukę religii już 1 września 1987 r. Budowa kościoła trwała nadal. Po zadaszeniu i przykryciu dachu blachą cynkową rozpoczęły się prace we wnętrzu kościoła. W październiku 1991 r. na dachu wieży umieszczono krzyż. Następnie przez cały rok 1992 oraz 1993 trwały prace przy wykładaniu sufitu w kościele boazerią oraz tynkowanie ścian i obmurowywanie betonowych wsporników dachu cegłą klinkierową.

Reklama

Jednym z najważniejszych dni w historii parafii był dzień poświęcenia wybudowanej świątyni. Kościół św. Floriana uroczyście poświęcił 4 maja 1997 r. pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB. Konsekracja nie zakończyła prac przy upiększaniu kościoła i jego otoczenia. W latach 1997-99 staraniem ks. Tadeusza Kamińskiego wykonano do kościoła nowe ławki oraz kostkę brukową wokół budynku. W 1998 r. ufundowano ważący 700 kg dzwon „Florian”. Kolejne lata to czas intensywnej pracy duszpasterskiej, jak i budowlanej upiększającej kościół oraz plac kościelny. W 2008 r. dokonano aranżacji ołtarza głównego, wykonano polichromie przedstawiające patrona parafii św. Floriana i scenę Przemienienia Pańskiego. W 2009 r. ufundowane zostały nowe ograny.

Z dniem 1 lipca 2012 r. dotychczasowy proboszcz i budowniczy świątyni ks. prał. Tadeusz Kamiński przeszedł na zasłużoną emeryturę. Nowym proboszczem parafii został ks. Stefan Wyporski. W latach 2012-15 dokonał modernizacji plebanii i budynków katechetycznych. W 2018 r. przeprowadzono modernizację i wygospodarowanie dwóch sal: jednej w podziemiach kościoła, drugiej w salkach katechetycznych, przeznaczonej na działalność duszpasterską. W 2020 r. doszło do dwóch bolesnych wydarzeń. 30 maja umarł, mieszkający w domu emerytów, ks. Tadeusz Kamiński. A 30 października, po długiej chorobie nowotworowej, odszedł do Pana ks. Stefan Wyporski, dotychczasowy proboszcz.

Reklama

16 października 2020 r., decyzją bp. Grzegorza Kaszaka, trzecim proboszczem parafii został ks. Andrzej Mróz, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach. Dzięki jego staraniom w 2021 r. przeprowadzona została kosztowna, ale kompleksowa wymiana dachu kościoła wraz z jego ociepleniem.

Parafia św. Floriana to wspólnota wspólnot. Może się pochwalić działalnością: Apostolatu Margaretek, Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, czcicielami Miłosierdzia Bożego, Domowego Kościoła, Drogą Neokatechumenalną, gronem przyjaciół seminarium, Kołem Przyjaciół Radia Maryja, liturgiczną służbą ołtarza, kręgiem biblijnym, zastępem Rycerstwa św. Michała Archanioła czy 29 różami Żywego Różańca.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okazja do wdzięczności

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Joanna Ferens

Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek

Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek

W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie przez sześć dni trwały uroczyste obchody 300-lecia istnienia parafii.

Rys historyczny parafii przygotowała nauczycielka w szkole podstawowej w Stanisławowie i historyk, Katarzyna Traczyk-Surmacz. – Parafia Józefów wzmiankowana jest na rok 1717. Powtórna erekcja parafii miała miejsce 22 stycznia 1723 r. na miejscu dawnej parafii unickiej w Nepryszu. Jeszcze w XIX wieku istniał przy niej dom opieki dla starców (dawny szpital parafialny). W czasie erekcji parafii założono bractwo różańcowe. Budowę drewnianej świątyni na obszernym podmurowaniu rozpoczęto już w 1791 r., a dwa lata później trwały prace snycerskie przy ołtarzu głównym i dwóch bocznych. W 1728 r. bp chełmski Jan Feliks Szaniawski dokonał konsekracji świątyni, dodając obok wezwania św. Józefa także drugi tytuł – Niepokalanego Poczęcia NMP. Fundatorem kościoła był ordynat Tomasz Józef Zamoyski. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Wojciech Józef Zieliński, kolejnymi byli ks. Sebastian Krzywkowski i ks. Błażej Kałużyński. W akcie erekcyjnym proboszczowie józefowscy otrzymali od ordynata ośmiu poddanych uprawiających pole i 6 zagrodników. Podstawą materialną utrzymania parafii były dziesięciny płacone przez parafian, dochód z gruntów plebańskich oraz wsparcie finansowe ordynata. W XIX wieku parafia miała wielu proboszczów, którzy oprócz pracy duszpasterskiej wspomagali biednych, dbali o edukację parafian. W I poł. XIX wieku proboszcz, ks. Maciej Borkowski, przy pomocy ordynata wyremontował kościół i wybudował nową plebanię. W latach 50. powstała nowa dzwonnica, która przetrwała do naszych czasów. Na początku lat 60. XIX wieku wymurowano wokół cmentarza kościelnego ogrodzenie z kapliczkami i bramką. W 1883 r. proboszcz – ks. kan. Seweryn Trembiński zainicjował budowę nowej świątyni. Kamień węgielny pod jej budowę został wmurowany i poświęcony w październiku 1884 r., a budowę zakończono dwa lata później. Przez cały okres międzywojenny proboszczem był ks. Seweryn Grątkowski, a jego następcą został w 1943 r. ks. Michał Całka, który przez lata okupacji ratował życie i dawał schronienie wielu mieszkańcom na plebanii. W 1951 r. do parafii przybył pasterz diecezji bp Piotr Kałwa, który w czasie pobytu dokonał konsekracji kościoła parafialnego, a w ołtarzu wmurowano kamienną płytę z relikwiami św. Andrzeja Boboli. W 1987 r. bp lubelski Bolesław Pylak powołał nowy dekanat Józefów, a dziekanem został ks. kan. Stanisław Gliniak – przybliżyła wydarzenia z historii.

CZYTAJ DALEJ

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję