Reklama

Aspekty

Służba w miłości

Dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu 14 maja przyjmie święcenia diakonatu. Tegoroczną uroczystość zaplanowano w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej.

2022-05-11 09:07

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 20/2022, str. VI

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Archiwum seminarium

Kandydaci do diakonatu kl. Damian Swiniarek (z lewej) i kl. Rafał Kierczuk z ojcem duchownym ks. Tadeuszem Kuźmickim

Kandydaci do diakonatu kl. Damian Swiniarek (z lewej) i kl. Rafał Kierczuk z ojcem duchownym ks. Tadeuszem Kuźmickim

Sobór Watykański II w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” w numerze 29 określił, że do szczególnych zadań diakona należy „uroczyste udzielanie chrztu, przechowywanie i rozdzielanie Eucharystii, asystowanie i błogosławienie w imieniu Kościoła związkom małżeńskim, udzielanie Wiatyku umierającym, czytanie wiernym Pisma Świętego, nauczanie i napominanie ludu, przewodniczenie nabożeństwu i modlitwie wiernych, sprawowanie sakramentaliów, przewodniczenie obrzędowi żałobnemu i pogrzebowemu”.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 20/2022 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W posłudze wiary, nadziei i miłości

2022-05-23 08:35

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

diecezja kielecka

Władysław Burzawa

- Posługa diakonatu jest drogą do sakramentu kapłaństwa, wyrasta ona z ewangelicznej posługi natchnionej działaniem Ducha Świętego, jaką zapoczątkowali Apostołowie w pierwszej wspólnocie Kościoła, polecając tamtejszej wspólnocie wiernych wybór kandydatów do tego zadania

Tak mówił bp. Jan Piotrowski podczas Mszy św., podczas której w bazylice katedralnej wyświęcił na diakonów sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Uroczystość miała miejsce w sobotę 14 maja w święto św. Macieja. Wraz z biskupem Janem Eucharystię koncelebrowali biskupi Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, rektor WSD ks. Paweł Tambor oraz kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji kieleckiej. W Wygłoszonej homilii bp. Jan zwracając się do kandydatów na diakonów podkreślił znaczenie wiary, nadziei i miłości w posłudze diakona. – One sprawią, że bliskie wam będą troski wszystkich ludzi na drodze prowadzącej do Boga.

CZYTAJ DALEJ

Katolicki prezent na Dzień Mamy - lista pomysłów

2022-05-24 13:27

[ TEMATY ]

mama

Adobe Stock

Dzień Mamy to idealny moment na zrobienie prezentu i podziękowanie naszym mamom za trud jaki wkładają w nasze wychowanie. Najlepsze co możemy im dać to duchowe prezenty, których mamy całkiem pod dostatkiem.

Do mamy za mamy

CZYTAJ DALEJ

Węgry: Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy ze względu na wojnę na Ukrainie

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Jak podkreśliła agencja Reutera, węgierski gabinet uzyskał w ten sposób możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Orban wprowadzał już w przeszłości stan wyjątkowy z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii Covid-19. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję