Reklama

Niedziela Podlaska

Od szkoły, ale nie od Boga

Poszczególne duszpasterstwa naszej diecezji przygotowały cały szereg wakacyjnych propozycji dla dzieci i młodzieży w taki sposób, by każdy, kto tylko zechce, znalazł coś dla siebie.

Niedziela podlaska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

KSM

formacja

Archiwum KSM Diecezji Drohiczyńskiej

Szczególny czas formacji

Szczególny czas formacji

Wychować dziś młodzież. Dać im Boga, Jego doświadczenie przez osobiste spotkanie, odpoczynek, dar wspólnoty oraz na tyle, na ile jesteśmy w stanie, przez formację. To zadania, które wyznaczyli sobie duszpasterze młodzieży na tegoroczny czas odpoczynku od szkoły, ale nie od Boga. Przez: pielgrzymki piesze, rowerowe, wakacje z wartościami, czy te, których rodzice ubezpieczeni się KRUS-ie, przez formację w ramach Wspólnoty Ruchu Światło-Życie pragniemy przekazywać młodemu pokoleniu wartości ponadczasowe, dobrze spędzić z nimi czas i karmić Słowem, które rodzi wiarę.

Przeżyć Lednicę

W przeddzień wakacji, już 4 czerwca 2022 r. serdecznie zapraszamy na Pola Lednickie, na których po dwuletniej przerwie, odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 pod hasłem: „Na krańce świata”. Tegoroczne spotkanie poprowadzi charyzmatyczny duszpasterz, dominikanin o. Tomasz Nowak. U źródeł chrzcielnych Polski młodzież będzie modlić się, tańczyć i śpiewać na chwałę Bożą oraz prosić o pokój na Ukrainie i całym świecie. Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to przede wszystkim spotkanie duchowe, którego pierwszym i głównym fundamentem jest Eucharystia.

Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu warto przygotować się nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim… zrodzić w swoim sercu potrzebę pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania. Podczas całego spotkania księża będą czekali na polu spowiedzi. Wielu spośród uczestników od lat mówi, że te „lednickie spowiedzi” są szczególne i wyjątkowe. Zadbać będziemy mogli o nasze serca i dusze.

Trzecim fundamentem Lednicy będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. To jeden z najbardziej wyjątkowych momentów. Muzyka… Cisza… Gra świateł… Jezus kroczący po Polach Lednickich w olbrzymiej monstrancji niesionej wzdłuż Drogi III Tysiąclecia, a potem błogosławieństwo spod Bramy-Ryby. To trzeba przeżyć. I na to wydarzenie serdecznie zapraszamy zarówno w imieniu wspólnoty lednickiej, jak i Katolickiego Stowarzyszania Młodzieży wraz z Duszpasterstwem Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Reklama

Zakosztować KSM-u

Kościół od zawsze stara się najlepiej wpisać w propozycje wakacyjnych wyjazdów i obozów wraz ze swoimi duszpasterzami i osobami świeckimi. Odpowiedzialni za jego młodą gałąź, od wielu lat organizujemy – jako KSM, obozy formacyjno-rekreacyjne, by czas odpoczynku był nie tylko momentem wypoczynku dla ciała, ale także nabrania nowych sił dla ducha, które będą miały za zadanie owocować przez cały rok szkolny i formacyjny.

Przykładem lat poprzednich, podczas tegorocznych wakacji, KSM pragnie zapewnić dzieciom i młodzieży z terenu diecezji drohiczyńskiej dobre spędzenie wakacyjnego czasu w różnych miejscach zarówno w naszej diecezji, jak i w innych pięknych zakątkach naszej ojczyzny.

Do udziału w obozach organizowanych przez KSM DD przy współpracy z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników zaproszone są dzieci w wieku 5-16 lat, których jedno z rodziców jest w pełnym wymiarze ubezpieczone w KRUS. Obozy odbędą się w pierwszej połowie wakacji w malowniczej miejscowości Murzasichle i w dawnej stolicy Podlasia – Drohiczynie.

Wypoczynek przepełniony jest atrakcjami, wycieczkami, obcowaniem z przyrodą, grami i zabawami integracyjnymi, lecz najważniejszym punktem każdego dnia jest Eucharystia wraz z głoszonym słowem Bożym. Ponadto na każdy obóz przygotowany został program formacyjny, który realizowany jest w codziennych konferencjach i kazaniach. Warto zauważyć, że na każdym obozie organizowanym prze KSM DD obecny jest kapłan, który czuwa nad formacyjnym przebiegiem wypoczynku.

„Wakacje z Wartościami” są kolejną propozycją dla młodych na ciekawe spędzenie wolnego od zajęć szkolnych czasu. Podczas siedmiodniowego pobytu w górach uczestnicy zapoznają się z tatrzańską przyrodą, odwiedzą ważne sanktuaria i zapoznają się z historią Podhala.

Reklama

Dokładne informacje na temat wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej można znaleźć na stronie internetowej www.ksm-drohiczyn.pl.

A może oaza?

Wiemy dobrze, że by dotrzeć dzisiaj do różnorodnej młodzieży, trzeba też różnej formy przekazu, treści, sposobu prowadzenia półkolonii, obozów czy… oaz. Stąd Ruch Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej wychodzi z kolejną propozycją wartościowego spędzenia wakacyjnego czasu. Oazy 2022 to świetna okazja na odpoczynek oraz regenerację ducha z Panem Bogiem. On zawsze podniesie nas na duchu, wskaże właściwy kierunek. Jak to na pustynnej oazie bywa, wszystko wokół niej bez życia, a w środku oazy zielono i optymistycznie.

Zapraszamy, aby tej radości z życia z Panem Bogiem zaczerpnąć na rekolekcjach wakacyjnych organizowanych przez naszą diecezję. Czego można się spodziewać się na oazie? Wspaniałej przygody, pogłębiania wiary, zaprzyjaźnienia się z Jezusem, poznania wartościowych i ciekawych osób, zawarcia wieloletnich przyjaźni, wesoło spędzonego czasu, odkrywania siebie i świata.

Oazy wakacyjne 2022 odbędą się w Sarnakach, Kosowie Lackim, Nurcu Stacji, Kamionnie, Czartajewie, Drohiczynie i Zakopanym,

Zapisy na tegoroczne oazy wakacyjne Ruchu Światło-Życie wciąż trwają! Zakończą się 29 maja. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do uczestnictwa. Dokładne informacje o zapisach i dostępności można znaleźć na FB: Ruch Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej.

Pójdź na pielgrzymkę

XXXII Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę staje się faktem. Możemy z nadzieją wyruszyć na pielgrzymi szlak, by nie tylko umacniać swoją wiarę, ale także przez dawanie jasnego czytelnego i konkretnego świadectwa, budzić wiarę innych. Mocni nadzieją lepszego jutra... Mocni nadzieją powrotu do „normalności”. Mocni nadzieją św. Józefa, chcemy jak On, zaufać do końca i wziąć Maryję i Jezusa do siebie, do swojego serca, domu i rodziny. Pielgrzymować będziemy pieszo, duchowo i internetowo... ponieważ, gdzie dwaj lub trzej zebrani są w Jego imię, tam jest i On. Już dziś zapraszamy do jednej z pięciu grup naszej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, by przez wstawiennictwo Matki Pan Bóg obdarzał nas potrzebnymi łaskami i Swoim błogosławieństwem.

I ostatnia propozycja, którą biblijnie można by opisać zdaniem: „Ostatni będą pierwszymi”, ponieważ bardzo szybko rośnie w siłę… o czym mowa? Pomysł powstał spontanicznie w 2020 r. Właśnie wtedy nie odbyła się piesza pielgrzymka drohiczyńska... Wtedy pojechaliśmy – jak wspomina jej inicjator i kierownik ks. Bartosz Ojdana – do naszej Mamy rowerami po raz pierwszy, w 10 osób, nieoficjalnie... Rok później było ich już cztery razy więcej. Ile będzie w tym roku…? To zależy od Ciebie.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok formacyjny wystartował

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

formacja

Żywiec

Robert Karp

Msza św. w żywieckim amfiteatrze

Msza św. w żywieckim amfiteatrze

Nie wahajcie się poświęcać czasu dla Jezusa – mówił do dzieci i młodzieży ks. Marek Studenski.

Wikariusz generalny naszej diecezji w żywieckim amfiteatrze przewodniczył uroczystej inauguracji roku formacyjnego. Do amfiteatru pod Grojcem 11 września przyjechało około 800 osób – przedstawicieli różnych grup i wspólnot razem z rodzicami, duszpasterzami i katechetami.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję