Reklama

Niedziela Przemyska

Z pomocą młodym

Z Ewą Gryc, asystentką kierownika projektu Caritas „Młodzi samodzielni”, rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Niedziela przemyska 21/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pomoc

młodzież

Caritas Polska

Nowy projekt umożliwia młodym w wieku 18-30 lat założenie własnej firmy

Nowy projekt umożliwia młodym w wieku 18-30 lat założenie własnej firmy

Ks. Zbigniew Suchy: Jak rodził się ten projekt i jaki jest jego zamysł?

Ewa Gryc: Geneza projektu związana jest z sytuacją ludzi młodych, od 18. do 30. roku życia, którzy mają różne pomysły na siebie, w tym pomysł na siebie jako przedsiębiorcę. Osoby te na ogół nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego lub też ich doświadczenie jest niewielkie, stoją na progu swojej ścieżki zawodowej, brakuje im odpowiednich umiejętności oraz środków finansowych na założenie własnej firmy. Potrzebują pomocy w ukierunkowaniu swoich zainteresowań i potrzeb, opracowaniu dobrego pomysłu na własną działalność, zdobycia wiedzy z zakresu zakładania i prowadzenia firmy oraz dofinansowania na start firmy. Projekt „Młodzi samodzielni” jest dedykowany właśnie takim osobom i ma na celu utworzenie 100 miejsc pracy poprzez samozatrudnienie. Udział w projekcie to dla osób młodych szansa na uzyskanie wsparcia w założeniu własnego biznesu, w tym wymiernego wsparcia finansowego, którego ci młodzi bardzo potrzebują, ponieważ zazwyczaj nie dysponują własnymi środkami, które mogliby zainwestować w siebie, w to, żeby założyć swoją firmę.

Czy spektrum tej działalność gospodarczej jest ściśle zawężone czy też zostawiacie to inwencji ludzi młodych?

Nie ma zawężenia jeżeli chodzi o branżę planowanej działalności. Wszystkie pomysły są mile widziane i rodzaj działalności zależy od kreatywności młodego człowieka. Jedyną kwestią, na którą trzeba uważać jest to, że projekt jest objęty regułami pomocy de minimis. Z możliwości uzyskania wsparcia są zatem wykluczone takie branże, jak sektor rybołówstwa i akwakultury, podstawowa produkcja produktów rolnych, a w przypadku drogowego transportu towarów możliwa do uzyskania pomoc jest niższa i obwarowana dodatkowymi warunkami. Zatem spektrum możliwej do założenia w ramach projektu działalności gospodarczej jest bardzo szerokie. Dokładny wykaz branż, w ramach których możliwość korzystania z pomocy de mimimis jest wykluczona lub ograniczona (załącznik 11 – opis sektorów wykluczonych) znajduje się na projektowej stronie internetowej www.mlodzisamodzielni.pl (zakładka dokumenty) lub www.caritas.przemyska.pl (zakładka projekty – młodzi samodzielni – rekrutacja).

Reklama

Czy można założyć jednoosobowe przedsiębiorstwo?

Projekt „Młodzi samodzielni” ma na celu zwiększenie możliwości samozatrudnienia osób młodych bezrobotnych niezarejestrowanych w urzędach pracy oraz nieuczestniczących w kształceniu i szkoleniu w trybie dziennym. To zatrudnienie ma nastąpić w wyniku założenia własnej działalności gospodarczej. Nie ma wymogu, aby młody przedsiębiorca musiał zatrudnić pracownika, nie jest to również wykluczone. Jak najbardziej można założyć jednoosobowe przedsiębiorstwo, możliwe jest również utworzenie przedsiębiorstwa w formie spółki, ale tylko zawiązanej pomiędzy osobami uczestniczącymi w naszym projekcie. Co istotne, zgodnie z założeniami projektu, nowe firmy mają nie tylko zostać założone, ale również funkcjonować przez okres minimum 12 miesięcy. Chodzi o to, aby jak najwięcej powstałych firm przetrwało początkowy okres działalności i mogło się rozwijać, a tym samym zatrudniać w przyszłości pracowników. Niemniej jednak w pierwszej kolejności oferowane w ramach projektu wsparcie ukierunkowane jest na to, by młody człowiek znalazł pomysł na siebie poprzez założenie firmy i aby pomóc mu w tym pierwszym okresie jej funkcjonowania.

Jaka to jest dotacja?

W ramach projektu osoby młode mogą uzyskać bezzwrotne wsparcie finansowe w łącznej wysokości 39 850,00 zł. Na tę kwotę składają się dotacja w wysokości 23 050,00 zł oraz wsparcie pomostowe wypłacane przez pierwsze 6 miesięcy funkcjonowania nowo utworzonej firmy w wysokości 2 800,00 zł miesięcznie, np. na pokrycie składek ZUS.

Reklama

Przy dobrym pomyśle jest to realne, żeby rozwinąć jakieś przedsiębiorstwo. Oprócz tego, że dostanie tę dotację, to będzie jeszcze zarabiać na siebie, przynajmniej po jakimś okresie rozwijania tego biznesu...

Jest to konkretna pomoc dla osób młodych, nie tylko o charakterze finansowym. Każdy uczestnik projektu zostanie objęty również wsparciem szkoleniowym z zakresu zakładania i prowadzenia działalności oraz profesjonalnym doradztwem dotyczącym przygotowania biznesplanu. Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, iż większość zainteresowanych udziałem w projekcie osób uzależnia założenie firmy od uzyskania wsparcia w ramach projektu. Bez tej pomocy i środków finansowych po prostu nie zdecydowałaby się na własny biznes. Jest to zatem realna, wymierna pomoc, która umożliwi młodym założenie własnej firmy.

Zostało już niewiele czasu na złożenie wniosku, jakie kroki należy podjąć, żeby go złożyć?

Nabór uzupełniający do udziału w projekcie trwa od 15 maja do 13 czerwca 2022 r. Aby do niego przystąpić należy w tym terminie złożyć formularz rekrutacyjny (w którym trzeba przedstawić swój pomysł na biznes) wraz z załącznikami. Wszystkie dokumenty są dostępne na projektowej stronie internetowej www.mlodzisamodzielni.pl (zakładka dokumenty) lub www.caritas.przemyska.pl (zakładka projekty – młodzi samodzielni – rekrutacja). Zapraszamy do kontaktu z nami, udzielimy dodatkowych informacji, pokierujemy jak aplikować do udziału w projekcie. Biuro projektu znajduje się w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 20a. Można się z nami skontaktować także telefonicznie pod numerami telefonów 690 217 036, (0-17) 857 71 00, bądź mailowo (samodzielni@pap.rzeszow.pl). Biuro projektu jest czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże, Tobie dźwięki!

[ TEMATY ]

młodzież

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

muzyka chrześcijańska

Archiwum zespołu

Rhema w niepełnym składzie

Rhema w niepełnym składzie

Koronawirus przyćmił to wydarzenie, a szkoda. W końcu niecodziennie katolicka młodzież wydaje autorską płytę. 

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję