Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przemieniajcie oblicze tej ziemi

W kolegiacie św. Mikołaja Biskupa miała miejsce niezwykła uroczystość.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2022, str. III

[ TEMATY ]

rocznica święceń

Ks. Marcin Miczkuła

Najważniejszym wydarzeniem była wspólna Eucharystia

Najważniejszym wydarzeniem była wspólna Eucharystia

Święty Jan Paweł II w książce Dar i tajemnica napisał: „Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Każdy z nas kapłanów doświadcza tego bardzo wyraźnie w całym swoim życiu”. Im dłużej sprawujemy posługę tym bardziej utwierdzamy się w tym i tym mocniej odczuwamy potrzebę wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za czas spędzony przy ołtarzu i w konfesjonale.

Rocznice święceń

W poniedziałek, 9 maja w wolińskiej kolegiacie św. Mikołaja Biskupa obchodziliśmy niecodzienną uroczystość, ponieważ dziękowaliśmy Panu Bogu za 50 lat diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz 45 lat święceń kapłańskich kapłanów święconych w 1977 r. Uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga, który 45 lat temu przyjął święcenia kapłańskie przez posługę bp. Jana Mazura 11 czerwca. Do modlitwy włączyli się kapłani wyświęceni 8 maja przez bp. Jerzego Strobę w naszej diecezji: ks. Krzysztof Cichal, ks. Stanisław Drewicz i ks. Leszek Konieczny; przez bp. Tadeusza Werno w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: ks. Józef Kwieciński, ks. Roman Molik i ks. Franciszek Sowiźrał; oraz przez bp. Wilhelma Plutę w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: ks. Jan Ciesielski, ks. Ryszard Grabarski, ks. Andrzej Ignatowicz, ks. Józef Kowalczyk, ks. Piotr Mazurek i ks. Stanisław Pojnar.

Nabożeństwo

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się koncertem organowym w wykonaniu światowej sławy organisty prof. Bogdana Narlocha. Najważniejszym wydarzeniem wspólnego świętowania była Eucharystia, przed którą słowa wprowadzenia wypowiedział prepozyt kapituły wolińskiej ks. kan. Leszek Konieczny. W homilii arcybiskup ukazał drogę kapłańską jubilatów na tle wydarzeń z najnowszej historii Polski i zachęcał, aby szli w nowy czas, trudny, ale piękny, z modlitwą w sercu i na ustach, i przemieniali oblicze tej ziemi. Na zakończenie Mszy św. arcybiskup udzielił jubileuszowego błogosławieństwa, a ks. kan. Julian Głowacki wręczył jubilatom dekrety potwierdzające tę okoliczność. Po liturgii życzenia jubilatom złożył Jarosław Mikołajczyk, zastępca burmistrza Wolina, który wraz z urzędnikami oraz Różami Różańcowymi wręczył jubilatom kwiaty i białe stuły z wizerunkiem Maryi Matki Kościoła oraz św. Ottona, patronów naszej archidiecezji.

Niech Chrystus, Najwyższy Arcykapłan, błogosławi jubilatom każdego dnia kapłańskiej posługi.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czyniąc prawdę w miłości

Niezwykłą rocznicę, ważną dla diecezjalnego Kościoła, będziemy przeżywać w najbliższych dniach.

Na placu przed sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy 37 lat temu, 1 września 1984 r., święcenia biskupie otrzymał biskup senior Jan Śrutwa. Jak można przeczytać w kronikach wąwolnickiej parafii, był to wyjątkowy przypadek udzielenia sakry biskupiej poza katedrą. Konsekracji dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp w asyście biskupów lubelskich. Dlaczego na miejsce konsekracji biskupiej wybrano Wąwolnicę? Otóż bp Jan obrał sobie Matkę Bożą Kębelską na Przewodniczkę, a Jej wizerunek umieścił w herbie biskupim.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję