Reklama

Aspekty

Bez płytkich haseł

„Małżeństwo to długa rozmowa, która trwa za krótko” – pod tym hasłem kryją się wakacyjne rekolekcje w Łagowie. Domowy Kościół zaprasza!

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 21/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Maciej Krawcewicz

Serdecznie zapraszam do spojrzenia na komunikację w swoim małżeństwie – mówi ks. Ryszard Stankiewicz

Serdecznie zapraszam do spojrzenia na komunikację w swoim małżeństwie – mówi ks. Ryszard Stankiewicz

Nie umiecie się dogadać w małżeństwie i chcecie to zmienić? A może dogadujecie się całkiem nieźle, ale chcielibyście jeszcze lepiej? W takim razie to rekolekcje dla was. – Podczas pracy z rodzinami, z małżeństwami, zauważyłem, że pierwszym problemem jest nieumiejętność komunikacji czy niewłaściwa komunikacja. Dlatego jakiś czas temu powstał pomysł, żeby poprowadzić rekolekcje właśnie w takim duchu komunikacyjnym, w formie warsztatowej. Nie tyle by mówić, co uczyć mówić. Zwłaszcza w relacji małżeńskiej – wyjaśnia ks. Ryszard Stankiewicz, moderator diecezjalny Domowego Kościoła. – W praktyce wygląda to tak, że każdego dnia w trakcie spotkań mamy część teoretyczną, po której zachęcamy małżonków do tego, by spróbowali przyjrzeć się swojej komunikacji. Uczestnicy przyglądają się samym sobie, swojej relacji małżeńskiej, temu w jaki sposób słuchają i mówią – albo jak nie słuchają i nie mówią, oczekując, że druga osoba się domyśli.

Konkretne narzędzia

– Oaza rodzin to z jednej strony wczasy, a z drugiej na pewno nie jest to czas stracony. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, to i tak zawsze odbywa się ten panel, który rozwija, umacnia i pogłębia wiarę, czas formacji i poznawania Pana Boga – mówi Anna Mazurek z Domowego Kościoła. – Natomiast te rekolekcje o komunikacji dają małżonkom bardzo konkretne narzędzia do pracy w związku.

– To rzetelne, głębokie rekolekcje, bez płytkich haseł. Tam naprawdę wiele rzeczy się przepracowuje – dodaje Mariusz Mazurek. – Sięgamy głęboko do dialogu, do rozmów, do poznawania siebie. Ludzie bardzo się zmieniają, zmienia się jakość ich życia. To o tym powinno się robić programy w telewizji: o ludziach, którzy w ramach urlopu jadą na rekolekcje, chcą rozmawiać o swoim małżeństwie, otwierają się na Pana Boga. Pan Bóg dla każdego ma łaski, tylko trzeba powiedzieć „chcę”.

Bogactwem jest nie tylko program formacyjny, ale również ludzie, którzy w rekolekcjach uczestniczą. – Możemy się spotkać, podzielić swoim doświadczeniem, przemyśleniami, być ze sobą. To wielka wartość, której nie da się niczym zastąpić – podkreślają małżonkowie.

Reklama

Lepiej, głębiej, piękniej

W tym roku odbędzie się już trzecia edycja tych rekolekcji. – Przyjeżdżają różni ludzie. Bywały pary, które komunikowały się dobrze, ale odkryły, że mogą to robić jeszcze lepiej, głębiej, piękniej, by jeszcze bardziej przeżywać miłość małżeńską. A bywały też pary, które musiały zaczynać praktycznie od zera. Nie jest tak, że w ciągu dwóch tygodni można wszystko naprawić. Ale można wyjechać ze świadomością, nad czym jeszcze trzeba będzie popracować i to też jest ważne – stwierdza ks. Ryszard.

Te rekolekcje organizowane są przez Domowy Kościół, ale nie są wpisane w podstawowy program formacyjny, dlatego wziąć w nich udział może każde małżeństwo, również niezwiązane z Ruchem Światło-Życie. – Traktujemy je trochę jak przedsionek Domowego Kościoła, bo są prowadzone w jego duchu – podkreśla ks. Ryszard. Część formacyjno-warsztatowa odbywa się w godzinach przedpołudniowych, a po obiedzie jest czas, który spędza się ze swoją rodziną. Łagów i jego okolice stwarzają wiele możliwości ciekawych wycieczek i wakacyjnego odpoczynku. Rekolekcje odbędą się w dniach 1-13 lipca. Zapisy i bliższe informacje na stronie lubuskaoaza.pl .

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kilka informacji o Domowym Kościele

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Archiwum autora

We wspólnocie Domowego Kościoła wspieramy się w drodze do nieba

We wspólnocie Domowego Kościoła wspieramy się w drodze do nieba

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, skupiającym małżeństwa sakramentalne, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie. Założycielem DK jest ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju DK z ks. Blachnickim ściśle współpracowała s. Jadwiga Skudro ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

São Paulo: zmarł kard. Claudio Hummes

2022-07-04 18:02

[ TEMATY ]

kardynał

śmierć

W São Paulo zmarł w wieku 87 lat kardynał Claudio Hummes emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Były przewodniczący Konferencji Eklezjalnej Amazonii. Był uważanym za jednego z wielkich elektorów papieża Franciszka. Kardynał został zarażony wirusem Covid 19, a następnie musiał zmierzyć się ze skomplikowaną fazą następstw tej infekcji.

Przyszły kardynał urodził się 8 sierpnia 1934 w mieście Montenegro (archidiecezja Porto Alegre na południu Brazylii) w rodzinie emigrantów niemieckich. Na chrzcie otrzymał imiona Cláudio Aury Affonso. 1 lutego 1952 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów; OFM), odbywając formację w seminarium i kolegiach swego zakonu. 3 sierpnia 1958 przyjął święcenia kapłańskie a w rok później wyjechał na dalsze studia na Papieskim Ateneum Antonianum w Rzymie (1959-63).

CZYTAJ DALEJ

Abp Hesse – przedstawiciel Konferencji Episkopatu Niemiec odwiedził Przemyśl.

2022-07-05 09:24

ks. Maciej Flader

Spotkanie abp. Hesse z abp. Szalem

Spotkanie abp. Hesse z abp. Szalem

Przyjechałem do Polski, ponieważ przybywa tu i jest przyjmowanych wielu uchodźców z Ukrainy. Chce zobaczyć jak to się dzieje, że blisko 4 miliony uchodźców zostało tutaj przyjętych – mówił Abp Stefan Hesse - specjalny wysłannik Konferencji Episkopatu Niemiec, który odwiedził Przemyśl.

Polska jest blisko Ukrainy, więc chcę w tym tygodniu odwiedzić Ukrainę i zobaczyć, jak tam wygląda sytuacja uchodźców – mówił abp Hesse.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję