Reklama

Duchowość

„Zabierz wnuczka na majówkę” – akcja legionistów Maryi

„Zabierz wnuczka na majówkę” – majówkowa akcja ewangelizacyjna Legionu Maryi, polegająca na modlitwie przy przydrożnych kapliczkach, cieszy się w wielu parafiach diecezji sandomierskiej dużym zainteresowaniem.

[ TEMATY ]

majówka

Archiwum parafii

Ludzie starsi wraz z młodzieżą co wieczór gromadzą się przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach aby śpiewać litanię maryjną, pieśni o Matce Bożej oraz odmawiać różaniec. Aby nie zaginął ten zwyczaj, osoby zrzeszone w Legionie Maryi prowadzą od kilku lat majową akcję ewangelizacyjną „Zabierz wnuczka na majówkę”.

– Pragniemy w ten sposób wskrzesić dawny zwyczaj, tam gdzie już nie śpiewa się majówek i zachęcić młodych do wspólnej maryjnej modlitwy. Wychodzimy do kapliczek, odnawiamy ją i zapraszamy do niej szczególnie młodzież – poinformował KAI ks. Rafał Cudziło, diecezjalny opiekun duchowy Legionu Maryi.

- Nazwaliśmy tę akcję „Zabierz wnuczka na majówkę”, aby osoby starsze poczuły się odpowiedzialne za wychowanie religijne młodego pokolenia. Naszym zdaniem, jest to także bardzo dobry sposób na ewangelizację – podkreślił ks. Rafał Cudziło.

W każdą niedzielę maja nabożeństwa majowe odbywają się przy kapliczkach i pomnikach znajdujących się na jej terenie parafii m.in. w: Sandomierzu, Dobrocicach, Zaleszanach, Bogorii, Janowie Lubelskim i wielu innych. Zwyczaj ten kultywowany jest od dziesięcioleci. W Sandomierzu tradycja majówek na wzgórzu Salve Regina ma już wielu lat. Tutaj przy kamiennej kapliczce mieszkańcy miasta modlili się podczas wojen, powodzi oraz wtedy, gdy władza zabraniała religijnych zebrań. Mieszkańcy miasta gromadzą się także na majówkach na Rynku Starego Miasta przy figurze Niepokalanej.

Mieszkańcy Dobrocic Górnych i Dolnych modlą się przy polowym ołtarzu i figurze Matki Bożej zwanej „Dobrocką”, nad rzeką Opatówką, aby wielbić Boga przez Maryję. Przy tej figurze SA także odprawiane Msze św. W propagowanie majówek zaangażowało się również lokalne Stowarzyszenie Ziemi Dobreckiej

W zaleszańskiej parafii majówki prowadzone przez legionistów odbywają się pod tzw. „krzyżem kolejowym” oraz w innych miejscach związanych z miejscową tradycją religijno-patriotyczną.

Reklama

Kuria Legionu Maryi z Janowa Lubelskiego organizuje tradycyjne majówki przy kapliczce przy zalewie janowskim. Tradycja majowych nabożeństw trwa tam od dziesięcioleci. Mieszkańcy gromadzą się w maju, aby śpiewać litanię loretańską, pieśni maryjne, Apel Jasnogórski oraz modlić się za Ojczyznę.

Majówki od wielu już pokoleń odbywają się przy krzyżach i kapliczkach na terenie parafii i sanktuarium maryjnego w Bogorii. Od kilku lat we wspólnej maryjnej modlitwie uczestniczą mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Pęcławicach, w parafii Szczyglice. Tradycję tę podtrzymują członkowie Legionu Marii z Bogorii.

Wspólnoty legionowe w diecezji sandomierskiej skupione są w 10 kuriach (m.in. w Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Koprzywnicy, Janowie Lubelskim, Sandomierzu i Zaleszanach). Zrzeszonych w 65 prezydiów jest ponad 1500 członków aktywnych i pomocniczych. Diecezjalnym kierownikiem duchowym jest ks. Rafał Cudziło.

Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, szerzą kult Matki Bożej i głoszą Ewangelię. Ich celem jest ewangelizacja parafii. Ruch powstał w 1921 r. w Dublinie. Do Polski dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. mógł zacząć się normalnie rozwijać.

2015-05-26 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majówka 2013

Niedziela wrocławska 17/2013, str. 4

[ TEMATY ]

majówka

Archiwum Niedzieli Wrocławskiej

Tradycyjnie przed majówką prezentujemy Państwu wybrane wydarzenia - propozycje, z których warto skorzystać w dniach wolnych od pracy.

1 maja - wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, Międzynarodowe Święto Pracy

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję