Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Powrót do tradycji

Po ponad 30 latach wierni z parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie wrócili do świętowania uroczystości odpustowych ku czci swojego drugiego patrona – św. Andrzeja Boboli.

Niedziela sosnowiecka 22/2022, str. V

[ TEMATY ]

odpusty

parafia św. Andrzeja Boboli

Piotr Lorenc/Niedziela

Na Mszy św. modliły się dzieci przeżywające rocznicę I Komunii św.

Na Mszy św. modliły się dzieci przeżywające rocznicę I Komunii św.

Odpust poprzedziły misje św., które w dn. 8-13 maja poprowadził ks. Jan Koclęga – wykładowca teologii dogmatycznej w WSD Archidiecezji Częstochowskiej i WSD Diecezji Sosnowieckiej oraz Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Sumie odpustowej, sprawowanej w niedzielę 15 maja, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. W liturgii wzięły udział dzieci przeżywające rocznicę I Komunii św., Rycerze Kolumba, przedstawiciele wspólnot religijnych, a także wierni miejscowej wspólnoty. Obecny był także prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Podczas liturgii bp Kaszak poświęcił gablotę, w której zostały umieszczone relikwie św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II i św. Franciszka z Asyżu.

W homilii Pasterz Kościoła sosnowieckiego przypomniał o roli modlitwy za wstawiennictwem świętych. – Bardzo ważne jest, abyśmy korzystali z pomocy tych, którzy są już w niebie, czyli są świętymi. Wśród nich jest również i św. Andrzej Bobola, patron Polski. Szczególnie dziś, gdy Polsce zagraża naprawdę wiele niebezpieczeństw, szczególnie ważne jest to, żeby prosić za naszą Ojczyznę, o jej pomyślność, dobrobyt i szczęście – powiedział. Zaznaczył też, że wiara to nie „jutro” ani „wczoraj” – to „teraz” mojego życia. – Tak wierzył św. Andrzej Bobola. Widzimy w jego życiu pewne oddanie, poświęcenie, ale i wielką gorliwość ewangeliczną – podkreślił Ordynariusz.

Parafia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata została ustanowiona 4 marca 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwotnie pod względem terytorialnym miejscowość należała do parafii w Mysłowicach. Jednak zanim powstała parafia, z inicjatywy bp. Teodora Kubiny 2 marca 1938 r. utworzona została placówka duszpasterska w formie ekspozytury. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej kaplicy urządzonej w budynku kopalni „Klimontów”. Po jej rozebraniu przez Niemców w czasie II wojny światowej, staraniem wiernych i ks. Brunona Magotta, wybudowano nową świątynię. Świątynia została rozebrana w 1958 r. z racji budowy nowego kościoła, który wzniesiono w latach 1958-60 dzięki wiernym i zaangażowaniu ks. Mieczysława Skurczyńskiego.

Reklama

W ostatnich latach kościół parafialny przeszedł gruntowne zmiany. Z inicjatywy poprzedniego ks. proboszcza Andrzeja Cieślika wykonany został generalny remont kościoła wewnątrz i na zewnątrz, wybrukowano plac wokół kościoła, wyremontowana została również plebania, w której znalazły się salki dla wspólnot parafialnych oraz dla zespołu Caritas, który zajmuje się regularnym wydawaniem żywności z ramach akcji Spiżarnia. Natomiast za obecnego ks. proboszcza Jacka Zdracha udało się wybudować nową dzwonnicę i odnowić dzwony, odnowiona została kaplica cmentarna wewnątrz i na zewnątrz, na cmentarzu powstały nowe alejki z kostki brukowej, uporządkowany został ogród koło plebanii, odnowione zostały stacje drogi krzyżowej wokół kościoła, by wyliczyć tylko niektóre prace.

Ale parafia to nie tylko remonty i modernizacje. To przede wszystkim dbałość o rozwój życia religijnego. Dlatego też ks. proboszcz Jacek Zdrach wrócił do rozwoju kultu w parafii św. Andrzeja Boboli. Przygotował także misje św., które miały przyczynić się do odnowienia życia religijnego i gorliwości praktyk religijnych. – Tak się szczęśliwie złożyło, że odnowienie kultu św. Andrzeja Boboli, nieco zapomnianego patrona parafii, zbiegło się z 20. rocznicą ustanowienia św. Andrzeja patronem Polski. Apostoł Polesia spełniał swoją posługę poruszając się w różnych kręgach kulturowych i społecznych. Pragnął jedności Kościoła. Niestety jego starania przerwała śmierć męczeńska. Oddał życie za wiarę – powiedział ks. Jacek Zdrach.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bobola znaczy: prowadzony przez Ducha

– Wszystko zależy od tego, jakiego ducha mamy w sobie – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii św. Andrzeja Boboli w Zawierciu-Marciszowie. W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która zbiegła się z odpustem, duchowny poświęcił witraż z tajemnicami bolesnymi Różańca oraz krzyż wykonany przez jednego z parafian.

W homilii bp Przybylski pytał, od czego zależy to, jakie będzie nasze życie. – Pewnie pomyśleliśmy sobie kiedyś: będę miał dobre życie, kiedy będę miał pieniądze. Tymczasem znam wiele osób, które po ludzku mają wszystko, a mówią: „Moje życie jest pełne nieszczęścia. Są kłótnie i łzy, a dzieci schodzą na złą drogę. Co mam robić?”.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję