Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Modlitwa o beatyfikację

W Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu spotkali się czciciele Matki Teresy Kierocińskiej, by modlić się o jej beatyfikację.

Niedziela sosnowiecka 22/2022, str. VI

[ TEMATY ]

m. Teresa Kierocińska

Piotr Lorenc/Niedziela

W kościele zakonnym została odprawiona Msza św. o beatyfikację m. Teresy Kierocińskiej

W kościele zakonnym została odprawiona Msza św. o beatyfikację m. Teresy Kierocińskiej

W drugi czwartek maja odbyło się kolejne modlitewne spotkanie. W programie znalazło się zwiedzanie muzeum, pod kierunkiem s. Bogdany Batog CSCIJ. Następnie w sali multimedialnej s. Wiktoria Szczepańczyk CSCIJ wygłosiła prelekcje na temat życia i działalności sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w okresie II wojny światowej. O godz. 18.00 w kościele zakonnym została odprawiona Msza św. o beatyfikację Matki Teresy Kierocińskiej przez ks. dr. Mariusza Trąbę. Po Mszy św. zostały odczytane prośby i podziękowania złożone na sarkofagu i przysłane przez internet. Czciciele Matki Teresy modlili się też osobiście przy jej doczesnych szczątkach.

Podczas prelekcji s. Wiktoria Szczepańczyk przedstawiła życie i działalność sióstr podczas okupacji. Podkreśliła niezmiernie znaczącą rolę założycielki zgromadzenia, czcigodnej sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej w tym trudnym czasie. – Jako przełożona generalna podejmowała najważniejsze decyzje, a co za tym idzie, nadawała kierunek nowym formom zaangażowania sióstr. Jak podkreślają świadkowie, z jej decyzji przebijała miłość do Ojczyzny i każdego cierpiącego człowieka, którego „mocno w Bogu ukochała” – powiedziała s. Wiktoria. Omówiła także działalność charytatywną klasztoru w Sosnowcu, jak też formy działalności prowadzone na placówkach filialnych.

W homilii podczas Eucharystii ks. Mariusz Trąba zaznaczył, że karmelitańska rodzina zakonna od chwili swego powstania po dzień dzisiejszy jest nierozerwalnie związana z osobą Maryi. – Matka naszego Zbawiciela i Odkupiciela towarzyszy kolejnym pokoleniom braci i sióstr poprzez wstawiennictwo, obecność i swą opiekę. Opieka ta wyraża się m.in. w wielkim podarunku, ofiarowanym przez Matkę Bożą przełożonemu generalnemu zakonu karmelitów św. Szymonowi Stockowi, podczas objawienia, jakie miał on w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. Tym podarunkiem był szkaplerz, który Maryja nakazała nosić Szymonowi i jego braciom, aby chronił ich od grzechu ognia piekielnego – powiedział kaznodzieja. W tym miejscu warto nadmienić, że w roku obecnym w Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej. 28 maja obraz przybędzie do Sosnowca i pozostanie tu do 4 czerwca. Przez ten tydzień siostry planują nie tylko przeżywać peregrynację w domu zakonnym, ale chciałyby wyjść z nią do sąsiednich parafii i wszystkich wiernych Zagłębia Dąbrowskiego.

– Nieustanną opiekę Matki Bożej możemy dostrzec także w dziejach Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. I to od samego początku, zaraz po przybyciu do Sosnowca, siostry urządziły w swoim domu niewielką i bardzo skromną kaplicę. W głównym ołtarzu stanęła figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po jej bokach figury Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa. Tak więc od początku funkcjonowania tego budynku jako Domu Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek, to właśnie Najświętsza Panienka czuwała nad tym miejscem. Czuwała cicho, niemal niewidocznie, nieustępliwie i spokojnie, wspierając modlitwy sióstr i wiernych świeckich, którzy tutaj powierzali Bogu swe życie i Jego szukali. Tak samo czuwała Maryja nad nowymi placówkami, które z czasem zaczęły siostry tworzyć i otwierać – przypomniał ks. Mariusz Trąba. Pod koniec homilii zaapelował do uczestników spotkania, by poszli za radą Matki Teresy i w swoim życiu naśladowali Maryję, kochającą, cichą, dostrzegającą biednych, zatroskaną, płaczącą, ale i ufającą Bogu w doświadczeniach; byśmy rozmyślali o Jej życiu i cnotach, np. w modlitwie różańcowej, podczas pielgrzymek, peregrynacji oraz byśmy nie zaniedbywali modlitwy kierowanej do Boga za Jej wstawiennictwem.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z mistyczką Zagłębia

Niedziela sosnowiecka 52/2022, str. III

[ TEMATY ]

m. Teresa Kierocińska

Piotr Lorenc

Sarkofag z doczesnymi szczątkami Matki Teresy znajduje się w kościele zakonnym Najświętszego Oblicza Pana Jezusa w Sosnowcu

Sarkofag z doczesnymi szczątkami Matki Teresy znajduje się w kościele zakonnym Najświętszego Oblicza Pana Jezusa w Sosnowcu

Ksiądz Grzegorz Koss przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas grudniowego, modlitewnego spotkania w klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.

Celem zebrania, które odbyło się 12 grudnia, było, jak zwykle, uproszenie łaski beatyfikacji założycielki zgromadzenia Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Teresy Kierocińskiej. Przed liturgią s. Wiktoria Szczepańczyk wygłosiła prelekcję Prymat Boga w życiu Matki Teresy Kierocińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję