Reklama

Niedziela Świdnicka

BYSTRZYCA KŁODZKA

Być jak święty Florian

Ten święty opiekun czuwa nie tylko nad strażakami, ale od kilku lat także nad mieszkańcami miasta, którzy wybrali go na swojego patrona.

Niedziela świdnicka 22/2022, str. VII

[ TEMATY ]

korowód

św. Florian

Bystrzyca Kłodzka

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Po Mszy św. barwny korowód, zarówno młodych jak i doświadczonych adeptów sztuki pożarnictwa, rozpoczął dwudniowe święto patrona miasta

Po Mszy św. barwny korowód, zarówno młodych jak i doświadczonych adeptów sztuki pożarnictwa, rozpoczął dwudniowe święto patrona miasta

Tegorocznym obchodom wspomnienia świętego żołnierza rzymskiego towarzyszyła, po kilku latach przerwy, parada i floriański jarmark. Koncerty, wesołe miasteczko i wiele innych atrakcji 14 maja przyciągnęły na plac rekreacyjny tłumy. Na scenie burmistrz miasta Renata Surma dziękowała wszystkim za zaangażowanie w przygotowania, ale i za dobroć i poświęcenie w pomocy ukraińskim gościom.

O poświęceniu dla innych mówił też w homilii biskup świdnicki. – Naśladować Jezusa Chrystusa to miłować brata, aż do oddania za niego swojego życia, to postępować dokładnie tak, jak czynił Jezus, Syn Boży, który zstąpił na ziemię, aby oddać za nas swoje życie – podkreślił bp Marek Mendyk, doceniając poświęcenie strażaków. Przekonywał, że taka postawa może charakteryzować nie tylko służby mundurowe, które dla innych ryzykują życie. – Oddać życie za braci nie oznacza jedynie umrzeć za nich. Oczywiście, że to akt heroiczny, wspaniały, a czasami nawet konieczny, szczególnie w jakichś wyjątkowych okolicznościach. Jednak „oddać życie” oznacza poświęcić własne życie temu, kto jest tuż obok mnie, aby ten ktoś czuł się człowiekiem bardziej szczęśliwym. Oznacza też codzienne stawianie sobie pytania: co mogę jeszcze uczynić, aby nie być ciężarem dla tego, kto żyje razem ze mną. Oznacza w końcu znoszenie jego cichych i nieco głośniejszych dni, akceptowanie ograniczeń jego charakteru, niedziwienie się jego sprzeciwom i grzechom, jego kaprysom. Krótko mówiąc: oddać życie to akceptować bliźniego, jakim on jest, a nie jakim powinien być – podsumował biskup.

Pasterz diecezji zwrócił uwagę, że taką postawą cechował się nie tylko św. Florian, ale również wspominany tego dnia apostoł Maciej. Obaj kierowali się słowa Chrystusa: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. – Wszystkie przykazania, jakie podano do zachowywania przez wspólnotę, zostały zawarte w tym jednym przykazaniu miłości braterskiej. To przykazanie Jezusa jest uwielbieniem Ojca. Wskazuje ono, jak mają żyć prawdziwi uczniowie, by przynosić owoce świadectwa – podkreślił biskup.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: XXII Ogólnopolskie Święto Kominiarzy

[ TEMATY ]

Bazylika

Kraków

św. Florian

święto kominiarzy

Fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Kominiarze dbają o bezpieczeństwo w naszych domach

Kominiarze dbają o bezpieczeństwo w naszych domach

- Kominiarze, wypełniając jak najpiękniej swoje zadanie, stają się niejako przedłużaniem tego, o co codziennie prosimy Pana Boga - naszego Ojca - „Ustrzeż nas od wszelkiego złego" - mówił abp Marek Jędraszewski w Bazylice św. Floriana w Krakowie podczas Mszy św. z okazji XXII Ogólnopolskiego Święta Kominiarzy.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Świętej Lipce

2022-08-11 11:09

[ TEMATY ]

Święta Lipka

Adobe Stock

W bazylice w Świętej Lipce odbywają się uroczystości związane z 54. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.

Sanktuarium w Świętej Lipce jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych na Mazurach przez turystów. W pięknym, barokowym kościele zamontowane są organy, na których porusza się 12 figur - obrazują one sceny związane ze zwiastowaniem.

CZYTAJ DALEJ

Improwizacje organowe na temat pieśni maryjnych

2022-08-12 22:30

plakat organizatorów

    Krakowscy Karmelici Bosi serdecznie zapraszają na koncert maryjny w ramach cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”.

    Wydarzenie odbędzie się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w poniedziałek 15 sierpnia w kościele Karmelitów Bosych ( przy ul. Rakowickiej 18). Początek o godz. 19:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję