Reklama

Kultura

Klucz do duszy

Ukazał się ostatni tom Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły, zawierający jego dramaty i szkice. Na tom pierwszy złożyły się juwenilia, czyli jego utwory młodzieńcze, a na drugi – utwory poetyckie. Tryptyk wydany starannie przez wydawnictwo Znak to pierwsza krytyczna edycja, a zarazem kanon twórczości literackiej przyszłego papieża.

Niedziela Ogólnopolska 23/2022, str. 65

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Publicyści i biografowie Jana Pawła II coraz większą wagę przywiązują do jego twórczości literackiej, która eksplodowała w młodości, była kontynuowana sporadycznie w czasach biskupstwa i znalazła dopełnienie we wspaniałym, głębokim Tryptyku rzymskim, napisanym przez papieża niedługo przed jego śmiercią.

Jedna z biografii Jana Pała II pt. Ojciec wszystkich, autorstwa brytyjskiego pisarza Garry’ego O’Connora, jest próbą opisania osobowości Karola Wojtyły właśnie przez analizę jego wierszy, dramatów i dzieł filozoficznych.

Przyszły papież swoje pierwsze próby poetyckie traktował jako przygotowanie do rozmowy z człowiekiem. Wyraził to zdaniem: „Ja się w tych wierszach po prostu uczę mówić, zanim zacznę rozmawiać”.

Wiadomo też, że twórczość traktował jako formę modlitwy. Bliskie musiało mu być stwierdzenie Cervantesa, że poezja jest jednym ze sposobów, który najbardziej łączy człowieka i Boga. Dzieła literackie Karola Wojtyły to klucz do jego duszy. Jako papież mawiał: „Mnie można zrozumieć wyłącznie od środka”. Żeby zajrzeć do tego „środka”, trzeba się zapoznać z twórczością literacką Wojtyły, zwłaszcza z jej najintymniejszą formą – poezją.

Przejrzenie się jak w zwierciadle w twórczości młodzieńczej przyszłego papieża jest ważne także dlatego, że znajdziemy w niej zalążki wielkich tematów jego pontyfikatu. Widoczna jest ciągłość twórczości literackiej Karola Wojtyły z jego nauczaniem papieskim. Jedna z najbardziej znanych fraz młodego poety: „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, tłumaczy istotę jego posługi pasterskiej od księdza aż po papieża. Dzięki dramatowi Brat naszego Boga łatwiej zrozumieć encyklikę Dives in misericordia, z kolei dramat Przed sklepem jubilera wprowadzi nas w teologię małżeństwa i rodziny oraz teologię ciała – oryginalną koncepcję Jana Pawła II.

Trzytomowe wydanie Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły to efekt siedmioletniej współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z Krakowa oraz Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.

Reklama

Zrąb trzeciego tomu stanowią dramaty Karola Wojtyły: Brat naszego Boga, Przed sklepem jubilera oraz Promieniowanie ojcostwa. Nowością jest opublikowanie dwóch nieznanych dotąd wersji tego ostatniego utworu: Ten, który szuka nas wszystkich – tekst spisany na podstawie zachowanego rękopisu – oraz Medytacja o sakramencie chrztu, która została odnaleziona w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Ciekawostką jest opublikowany scenariusz – spisany przez 17-letniego Karola Wojtyłę – „obrazu scenicznego” pt. Chrystus-Król. Przyszły papież był nie tylko wraz z ks. Edwardem Zacherem współreżyserem przedstawienia opartego na Apokalipsie św. Jana, ale także odtwórcą głównej roli. Misterium zaprezentowano z wielkim powodzeniem 25 października 1937 r. na scenie Domu Katolickiego w Wadowicach.

Dzieła literackie i teatralne Tom III. Dramaty. Szkice
Bp Karol Wojtyła
Wydawnictwo: Znak, wydanie I
Liczba stron: 500
Zamówienia: tel. 34 365 19 17 w godz. 7-15 kolportaz@niedziela.pl

2022-05-31 14:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: zmarł Virgil C. Dechant – długoletni Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, przyjaciel św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

USA

zmarły

Rycerze Kolumba

św. Jan Paweł II

Wikipedia

Logo Rycerzy Kolumba

Logo Rycerzy Kolumba

W wieku 89 lat zmarł 16 lutego Virgil C. Dechant, który w latach 1977-2000 stał na czele Rycerzy Kolumba – największej na świecie organizacji świeckich mężczyzn-katolików. W tym okresie bardzo wzrosła liczba jej członków, która obecnie przekracza 1,6 miliona w ponad 5000 rad na całym świecie, w tym także w Polsce.

Najwyższego Rycerza (tak brzmi oficjalny tytuł zwierzchnika organizacji) i jego rodzinę Ojciec Święty przyjął po raz pierwszy na specjalnej audiencji już w trzy dni po swym wyborze w październiku 1978 r. Po raz ostatni, symbolicznie V. Dechant pożegnał papieża na jego pogrzebie 8 kwietnia 2005 w Rzymie, gdy jako tzw. „Gentiluomo di Sua Santità” (Szlachcic Jego Świątobliwości) towarzyszył prezydentowi Stanów Zjednoczonych George’owi Bushowi I jego małżonce Laurze na tych uroczystościach.

CZYTAJ DALEJ

Dziś święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

[ TEMATY ]

archaniołowie

W końcu września obchodzimy święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Dzień im poświęcony – 29 września – istnieje w naszym kościelnym kalendarzu dopiero od 1969 r. – od czasów reformy liturgicznej. Papież Bonifacy I w V w. poświęcił św. Michałowi bazylikę w Rzymie i nakazał corocznie, właśnie 29 września, obchodzić rocznicę tego faktu.

Do czasów wspomnianej reformy obchodzono ich święta osobno: św. Gabriela 24 marca, a św. Rafała 24 października. Po reformie wspominamy ich już razem.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł „Boży przemytnik”, założyciel Open Doors

2022-09-29 20:14

[ TEMATY ]

zmarły

Holandia

Open Doors

Wikipedia/autor: Jako Jellema na licencji Creative Commons

Anne Van der Bijl, znany jako Brat André, założyciel organizacji Open Doors

Anne Van der Bijl, znany jako Brat André, założyciel organizacji Open Doors

W wieku 94 lat zmarł 27 września w holenderskim Harderwijk Anne Van der Bijl, znany jako Brat André, założyciel organizacji Open Doors, wspierającej prześladowanych chrześcijan. Zwany był „Bożym przemytnikiem”, gdyż w okresie zimnej wojny przemycał Biblie do krajów za żelazną kurtyną.

Ponadwyznaniowa organizacja Open Doors zajmuje się duchowym i materialnym wspieraniem chrześcijan. Corocznie publikuje raport na temat stanu prześladowań chrześcijan na świecie. Jest on jednym z podstawowych źródeł, na podstawie którego określana jest skala zagrożeń wobec wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję