Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dla umęczonej Ukrainy

Ze wszystkich stron diecezji sosnowieckiej płynie pomoc dla Ukrainy. W ostatnim czasie zorganizowano wsparcie dla nowo powstałej parafii pw. Nawiedzenia NMP w Mohylowie Podolskim.

Niedziela sosnowiecka 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Ks. Przemysław Lech

Prezentacja zebranych darów z przeznaczeniem dla Ukrainy

Prezentacja zebranych darów z przeznaczeniem dla Ukrainy

Z inicjatywą zorganizowania zbiórki niezbędnych paramentów do sprawowania kultu w nowo powstałej parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mohylowie Podolskim wyszedł proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, ks. kan. Józef Handerek. Na jego apel do przekazania nowych lub używanych sprzętów liturgicznych odpowiedział m.in. bp Grzegorz Kaszak oraz proboszczowie: ks. Marek Bigaj z parafii św. Stanisława BM w Sosnowcu i ks. Mariusz Smętek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej. W liście wystosowanym przez biskupa sosnowieckiego do proboszcza parafii w Mohylowie Podolskim, ks. Pawła Gryszaka, czytamy: „Rozumiejąc potrzeby związane z przygotowaniem nowo wybudowanej świątyni do godnego sprawowania czynności świętych, przekazuję parafii pw. Nawiedzenia NMP w Mohylowie paramenty niezbędne do sprawowania liturgii oraz szaty liturgiczne. Jest to dar niektórych parafii diecezji sosnowieckiej oraz mój osobisty. Jednocześnie pragnę zapewnić, że wspólnota wiernych diecezji sosnowieckiej nieustannie stara się na różne sposoby pomagać umęczonej wojną Ukrainie. Niech Dobry Bóg Was strzeże!”.

Otoczeni modlitwą

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej codziennie zanoszona jest modlitwa o zakończenie wojny i pokój w Ukrainie. Od poniedziałku do soboty o 17.15 gromadzą się wierni, by pod przewodnictwem kapłana modlić się o pokój. Dąbrowskie sanktuarium ma szczególny tytuł do tego, gdyż jest jednym z miejsc określanym „Gwiazdą na płaszczu Matki Bożej Królowej Pokoju”. To tu przez całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową otaczany jest świat darem modlitwy i świadectwa wiernych, dla których te intencje są ważne. W liście wystosowanym w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę bp Grzegorz Kaszak napisał: „W sytuacji, kiedy u granic naszej Ojczyzny toczy się konflikt zbrojny, warto uświadomić sobie, jak wielką tragedią jest wojna. Niesie ona śmierć, kalectwo, ogromne zniszczenia materialne, a w ludzkich sercach zasiewa strach, nienawiść i chęć zemsty, niszczy drogę pojednania. W pierwszym rzędzie każdy z nas powinien szturmować niebo modlitwami o dar pokoju dla naszej Ojczyzny i całego świata, szczególnie dla Ukrainy”.

Samarytańska pomoc

W diecezji sosnowieckiej działania na rzecz uchodźców z Ukrainy koordynuje głównie Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Warto przypomnieć, że od początku wybuchu wojny podjęto następujące działania, m.in: przyjęto uchodźców w placówkach takich jak: Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej oraz Wspólnota „Betlejem” w Jaworznie. Przekazano także transporty leków, wody mineralnej oraz artykułów żywnościowych i środków higienicznych. Wydawane są codziennie posiłki dla uchodźców w Sosnowcu i Olkuszu. Codziennie w magazynie Caritas w Będzinie przy Al. H. Kołłątaja 83B w Będzinie pracuje kilkunastu wolontariuszy, układając i segregując żywność. W ramach zbiórki Caritas Diecezji Sosnowieckiej na pomoc dla uciekinierów wojennych zebrano na dzień 11 marca kwotę 853 864 zł 59 gr. Ponadto księża diecezji sosnowieckiej przekazali dar serca dla Ukrainy – 30 tys. euro na rzecz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Podczas obchodów jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej kwestowano na rzecz poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie i zebrano 6 480 zł i 34 euro. Dane te jednak są niepełne, gdyż cały czas zbierane są środki materialne dla poszkodowanych w wyniku wojny.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Religijne publikacje dla dzieci w języku ukraińskim

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Mat.prasowy

Dzień Dziecka w tym roku będzie inny niż zwykle! Będzie odmienny, ponieważ do naszego kraju w ciągu trzech ostatnich miesięcy przyjechało kilkaset tysięcy ukraińskich dzieci, które doświadczyły wojny, nienawiści, konieczności ucieczki, strachu o życie własne i bliskich…

To poruszające, jak wiele jako naród potrafiliśmy zrobić w tak krótkim czasie dla Ukraińców. Zachód Europy do tej pory przeciera oczy ze zdumienia i pyta: Kto sterował tą wielką akcją przyjęcia milionów uciekinierów w polskich domach? Jak to możliwe, że radzimy sobie bez obozów uchodźców, że przybysze tak szybko się integrują, że wciąż są przyjmowani z ogromną otwartością, nierzadko wymagającą od Polaków poświęceń? Zachodnioeuropejskie społeczeństwa porównują, to co się dzieje w naszym kraju, z własnymi doświadczeniami i nie potrafią znaleźć wyjaśnienia. Na czym polega nasz sekret?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję