Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Być sługą

Czy zostać diakonem to prosta sprawa? Z pewnością nie.

Niedziela sosnowiecka 24/2022, str. III

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Piotr Lorenc/Niedziela

Mateusz, Konrad, Tomasz i Karol – to nowi diakoni naszej diecezji

Mateusz, Konrad, Tomasz i Karol – to nowi diakoni naszej diecezji

W czasie lat formacji w seminarium każdy kandydat zdobywa potrzebną wiedzę i umiejętności, by godnie podjąć zadania, które Kościół mu zleci. Jest to także czas kształtowania postaw, charakteru, szlifowania talentów, ale i gładzenia powierzchni szorstkich osobowości. Każdy diakon jest powołany do służby, tak by jego praca budowała jedność i była wyraźnym znakiem oddania się Bogu i ludowi Bożemu.

– Diakonat istnieje w Kościele od czasów apostolskich. Dzieje Apostolskie opisujące życie jerozolimskiej wspólnoty chrześcijan, mówią już o ustanowieniu diakonów. Do ich obowiązków należała troska o potrzebujących. Byli oni również głosicielami Ewangelii, czego przykładem jest św. Szczepan. Przez nałożenie rąk otrzymywali łaskę sakramentalną, by dzięki niej mogli skutecznie pełnić swoje posługiwanie – powiedział podczas uroczystości święceń diakonatu bp Grzegorz Kaszak. Wskazał również, że nowi diakoni umocnieni darem Ducha Świętego, będą pomagać swojemu biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. – Jako słudzy ołtarza będziecie głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na moje polecenie będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu – pouczył diakonów biskup sosnowiecki.

Święcenia odbyły się 28 maja w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. Razem z bp. Grzegorzem Kaszakiem Eucharystię koncelebrowało kilkunastu kapłanów z kanclerzem Kurii Diecezjalnej ks. Mariuszem Karasiem oraz rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie – ks. Konradem Kościkiem.

Godności diakona dostąpili: Mateusz Błaut – pochodzący z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu, Konrad Jastrzębski z parafii św. Michała Archanioła w Łazach, Tomasz Lipień z parafii św. Anny w Zębie (archidiecezja krakowska) i Karol Latos – wywodzący się z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.

Reklama

Co dalej stanie się z nowymi diakonami? W czasie ostatniego, szóstego roku przygotowania do prezbiteratu, diakoni w dalszym ciągu będą uczestniczyć w seminaryjnej formacji i kontynuować studia, a jednocześnie będą odbywać praktyki duszpasterskie i katechetyczne w parafiach diecezji sosnowieckiej. Wypełniając posługę diakona mają wspierać prezbiterów w pracy parafialnej, a jednocześnie przygotować się do podjęcia zadań czekających ich po przyjęciu święceń prezbiteratu.

Na mocy decyzji bp. Kaszaka dk. Mateusz Błaut odbędzie praktyki w parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, dk. Konrad Jastrzębski odbędzie praktyki w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, dk. Karol Latos w parafii św. Floriana w Sosnowcu, a dk. Tomasz Lipień będzie zdobywał doświadczenie duszpasterskie w parafii św. Barbary w Sosnowcu.

A co mówią nowo wyświeceni diakoni o tak ważnym wydarzeniu w ich życiu? Dla dk. Mateusza Błauta diakonat jest oddaniem się Panu Bogu w całości. Nie liczą się dla niego jakieś cele w dalekiej przyszłości, ale tu i teraz chce się powierzyć Panu Jezusowi. Dk. Konrad Jastrzębski chciałby się skupić na służbie ludowi Bożemu, wszystkim ludziom, szczególnie w tych ciężkich dla nas czasach. Zdaniem dk. Karola Latosa diakon powinien być otwarty na drugiego człowieka i na ludzką biedę, ale przede wszystkim na głoszenie Ewangelii i naśladowanie Jezusa. Z kolei dla dk. Tomasza Lipienia przyjęcie diakonatu to kolejny etap w jego życiu. To posługa, na którą czekał i do której przygotowywał się pięć lat. – Diakonat jest służbą, nie tylko przy ołtarzu, ale również bliźniemu, zaznaczył.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas wyjść do ludzi z orędziem Chrystusa Zbawiciela

Niedziela częstochowska 24/2019, str. 1

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziewięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej przyjęło święcenia kapłańskie z rąk abp. Wacława Depo

Czas wyjść do ludzi z orędziem Chrystusa Zbawiciela – mówił do nowych kapłanów metropolita częstochowski 8 czerwca podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszę św. z abp. Wacławem Depo koncelebrowali m.in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr. Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mumbiela: papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu

2022-08-12 20:16

[ TEMATY ]

wizyta

Kazachstan

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu - uważa bp José Luis Mumbiela z diecezji Ałmaty. Franciszek przyjedzie do Kazachstanu w połowie września, aby wziąć udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii w Nur-Sułtanie. Spotka się z nimi, by wesprzeć pokojowe współżycia różnych religii.

Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Azji Środkowej, głos papieża będzie ważnym wkładem do konferencji, szczególnie w obecnym czasie konfliktów. – Ze szczególnego punktu geograficznego, który jest blisko Rosji, Chin, Ukrainy, w sercu Eurazji, będzie mógł przekazać przesłanie nie tylko dla Kazachstanu, ale poprzez wizytę w Kazachstanie – całemu światu – podkreślił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Dopłynął do portu zbawienia

2022-08-12 21:59

[ TEMATY ]

pogrzeb

proboszcz

Sanktuarium Krzyża Świętego

Jelenia Góra

ks. Andrzej Bokiej

ks. Piotr Nowosielski

Po pożegnaniu przez rodzinę, biskupów i przedstawicieli Kościoła, kolegów z rocznika święceń oraz przedstawicieli społeczeństwa jeleniogórskiego, parafian, przedstawicieli władz i służb mundurowych, trumna z ciałem, śp. ks. prał. płk. dr Andrzeja Bokieja, kustosza sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, została złożona 12 sierpnia 2022 r. do grobu, na jeleniogórskim cmentarzu przy ul. Sudeckiej.

- Odszedł człowiek wielkiego formatu. Wrażliwy i uważny obserwator nie unikający trudnych spraw. Często wyrozumiały ponad standardy, a kiedy było potrzeba – stanowczy. Zegnamy dziś wielką postać, która przez lata swojej pracy dowodziła że posługa kapłańska może być rozmową z ludźmi, ze wszystkimi ludźmi, nie tylko wierzącymi. Żegnamy człowieka który nie uznawał podziałów z jakichkolwiek powodów, który był autorytetem w wielu dziedzinach, a szczególnie w zakresie kultury, nauki i sztuki. Żegnamy człowieka, o nieprzeciętnych zdolnościach oratorskich – takimi słowami żegnał zmarłego Janusz Łyczko wiceprezydent miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję