Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czuwania w Jaroszowcu rozpoczęte

Na maryjne czuwania w sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych przybywa coraz więcej wiernych.

Niedziela sosnowiecka 24/2022, str. V

[ TEMATY ]

czuwanie modlitewne

Piotr Lorenc/Niedziela

Wieczorna Eucharystia na rozpoczęcie czuwań

Wieczorna Eucharystia na rozpoczęcie czuwań

Eucharystię pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Puchały – emerytowanego proboszcza parafii katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach, a obecnie kapelana kaplicy św. Barbary w kopalni „Guido” w Zabrzu, koncelebrowało ponad trzydziestu kapłanów z różnych stron naszej diecezji. Licznie przybyli także wierni nie tylko z Jaroszowca, lecz także z sąsiednich miast i wsi. Majowe spotkanie poświęcone było Matce Bożej i wszystkim mamom z racji ich święta przypadającego dzień przed czuwaniem. Po Mszy św., jak to jest w zwyczaju, odmówione zostały Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i nowenna do Matki Bożej. Całość modlitewnego spotkania zwieńczyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Maryjne czuwania w Jaroszowcu cieszą się wśród wiernych dużym powodzeniem. Są organizowane od dwudziestu ośmiu lat. Zapoczątkował je pierwszy proboszcz i budowniczy świątyni śp. ks. Stanisław Fert. Obecnie dzieło poprzednika z powodzeniem kontynuuje ks. Jan Wieczorek, proboszcz parafii w Jaroszowcu. Na czuwania maryjne regularnie przyjeżdżają do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych czciciele Matki Bożej z Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Siewierza, Klucz, Czeladzi, Pilicy, Sosnowca, Bobrownik, Olkusza oraz pobliskich miejscowości, jak Rodaki, Kwaśniów, Chechło czy Cieślin. Co ciekawe, czuwania maryjne mają także rangę gminną i od kilku lat uczestniczą w nich władze gminy, przedstawiciele instytucji publicznych, urzędów i szkół.

Jak powiedział ks. Jan Wieczorek – proboszcz parafii w Jaroszowcu, a zarazem kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, Matka Boża ma wiele tytułów, ale w jaroszowieckiej świątyni w wyjątkowy sposób wybrzmiewa wezwanie Wspomożenia Wiernych. – Przychodzimy do Maryi Wspomożycielki prosząc o pomoc, ratunek, obronę. Przychodzimy z nadzieją, że nasze prośby będą wysłuchane, bo przychodzimy do Kogoś, kto chce nam pomóc. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że nasze sanktuarium to wyjątkowe miejsce Kościoła sosnowieckiego, w którym w sposób szczególny oddajemy cześć Maryi, a przez Nią wielbimy Jezusa. Każde z czuwań, które rozpoczyna się o godz. 20.00, ma swój podniosły charakter i niezwykły klimat, każde sprawia, że modlący się tutaj czują się jak w rodzinie – zaznaczył ks. proboszcz Jan Wieczorek.

Kolejne czuwanie maryjne w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu odbędzie się 24 czerwca, początek o godz. 20.00.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Czuwanie Taize

[ TEMATY ]

Taize

czuwanie modlitewne

Katarzyna Krawcewicz

W parafii św. Józefa w Zielonej Górze 26 października odbyło się czuwanie modlitewne dla młodzieży w duchu Taize.

- Wieczór modlitwy w duchu Taize jest formą modlitwy znaną wielu osobom, ale wciąż wartą rozkrzewiania – uważa ks. Piotr Bartoszek. – To bardzo prosta modlitwa polegająca na byciu przed Panem w prostych śpiewach, we wsłuchiwaniu się w Słowo Boże i odpowiedzi na nie.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję