Reklama

Niedziela Świdnicka

Otrzymali potężnego patrona

W asyście żołnierzy Wojska Polskiego i wojskowej orkiestry do parafii Bożego Ciała w Międzylesiu wprowadzono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela świdnicka 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Ks. Grzegorz Umiński

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

W dniu 50. rocznicy święceń kapłańskich kapelana Solidarności uroczystej intronizacji relikwii przewodniczył bp Ignacy Dec, który także wygłosił homilię.

Męczeńska śmierć

Przypominając życie i działalność ks. Jerzego, biskup senior przywołał kulminacyjny moment jego śmierci. – Ksiądz Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany w okrutny sposób na tamie na Wiśle pod Włocławkiem 19 października 1984 r., gdy wracał z posługi duszpasterskiej z Bydgoszczy do Warszawy w wieku 37 lat, w 12. roku kapłaństwa. W pamiętny wieczór tego dnia sprawował liturgię w kościele Polskich Męczenników w Bydgoszczy. Po Mszy św. prowadził rozważania do tajemnic różańcowych. Medytacja różańcowa, wypowiedziana na kilka godzin przed męczeństwem, osnuta była wokół słów: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). Ostatnie zdanie tej medytacji brzmiało: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” – przywołał słowa męczennika za wiarę, którego beatyfikowano w Warszawie 6 czerwca 2010 r. w obecności jego mamy – Marianny Popiełuszko.

Aktualność ewangelizacji

Biskup senior podkreślił, że ks. Jerzy wzywał do braterstwa i solidarności z cierpiącymi, zachęcał do umacniania nadziei w zwycięstwo dobra nad złem. – Ludziom pracy przypominał o wyniesieniu do nadprzyrodzonej godności, gdyż Bóg tak umiłował człowieka, że „uczynił go swoim dzieckiem”. Mówił, że trzeba „budować na tym, co w nas jest z Boga (...), bo życie jest tylko jedno”. Podkreślał, że chrześcijanin musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi upominać się odważnie dla siebie i innych – zauważył hierarcha, powtarzając powtórnie słowa błogosławionego, że: „Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam bogaty jest w dobro”.

Patron Solidarności

Reklama

Ksiądz Jerzy jest patronem związku zawodowego „Solidarność”. Jego poświęcenie i oddanie życia za niepodległość zostało w Międzylesiu upamiętnione odsłonięciem pamiątkowej tablicy. – Ksiądz Popiełuszko oddał życie za wolność i godność człowieka, za ludzi pracy. Więc trudno, aby Solidarność nie pamiętała o ks. Jerzym i nie zabiegała o to, by kult jego się rozszerzał – powiedział Kazimierz Kimso – przewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

Wspólne uroczystości parafii, na czele której stoi ks. Maciej Martynek, oraz Nadleśnictwa Międzylesie, Ministerstwa Obrony Narodowej i NSZZ „Solidarność” zakończył Bieg Niezłomnych.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron już z nami!

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

św. Wojciech

wprowadzenie relikwii

J. Andrzejewski

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

We wspólnocie parafialnej w Barlinku przeżywaliśmy historyczne wydarzenie.

Podczas uroczystej Mszy św. odpustowej 24 kwietnia, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, wprowadziliśmy i zainstalowaliśmy na stałe w świątyni relikwie naszego Świętego Patrona – św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Przed rozpoczęciem Mszy św. arcybiskup poświęcił nowy relikwiarz i miejsce stałego przechowywania cząstki relikwii – relikwiarium.

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Papież przybył do Sudanu Południowego

2023-02-03 14:46

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Papież Franciszek przybył do Sudanu Południowego. Jest to drugi etap jego afrykańskiej podróży, po Demokratycznej Republice Konga.

Na lotnisku w Dżubie na pokład samolotu weszli, oprócz nuncjusza apostolskiego w Sudanie Południowym, również: anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields, z którymi Franciszek odbędzie ten etap swej podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję