Reklama

Niedziela Świdnicka

Otrzymali potężnego patrona

W asyście żołnierzy Wojska Polskiego i wojskowej orkiestry do parafii Bożego Ciała w Międzylesiu wprowadzono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela świdnicka 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Ks. Grzegorz Umiński

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

W dniu 50. rocznicy święceń kapłańskich kapelana Solidarności uroczystej intronizacji relikwii przewodniczył bp Ignacy Dec, który także wygłosił homilię.

Męczeńska śmierć

Przypominając życie i działalność ks. Jerzego, biskup senior przywołał kulminacyjny moment jego śmierci. – Ksiądz Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany w okrutny sposób na tamie na Wiśle pod Włocławkiem 19 października 1984 r., gdy wracał z posługi duszpasterskiej z Bydgoszczy do Warszawy w wieku 37 lat, w 12. roku kapłaństwa. W pamiętny wieczór tego dnia sprawował liturgię w kościele Polskich Męczenników w Bydgoszczy. Po Mszy św. prowadził rozważania do tajemnic różańcowych. Medytacja różańcowa, wypowiedziana na kilka godzin przed męczeństwem, osnuta była wokół słów: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). Ostatnie zdanie tej medytacji brzmiało: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” – przywołał słowa męczennika za wiarę, którego beatyfikowano w Warszawie 6 czerwca 2010 r. w obecności jego mamy – Marianny Popiełuszko.

Aktualność ewangelizacji

Biskup senior podkreślił, że ks. Jerzy wzywał do braterstwa i solidarności z cierpiącymi, zachęcał do umacniania nadziei w zwycięstwo dobra nad złem. – Ludziom pracy przypominał o wyniesieniu do nadprzyrodzonej godności, gdyż Bóg tak umiłował człowieka, że „uczynił go swoim dzieckiem”. Mówił, że trzeba „budować na tym, co w nas jest z Boga (...), bo życie jest tylko jedno”. Podkreślał, że chrześcijanin musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi upominać się odważnie dla siebie i innych – zauważył hierarcha, powtarzając powtórnie słowa błogosławionego, że: „Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam bogaty jest w dobro”.

Patron Solidarności

Reklama

Ksiądz Jerzy jest patronem związku zawodowego „Solidarność”. Jego poświęcenie i oddanie życia za niepodległość zostało w Międzylesiu upamiętnione odsłonięciem pamiątkowej tablicy. – Ksiądz Popiełuszko oddał życie za wolność i godność człowieka, za ludzi pracy. Więc trudno, aby Solidarność nie pamiętała o ks. Jerzym i nie zabiegała o to, by kult jego się rozszerzał – powiedział Kazimierz Kimso – przewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

Wspólne uroczystości parafii, na czele której stoi ks. Maciej Martynek, oraz Nadleśnictwa Międzylesie, Ministerstwa Obrony Narodowej i NSZZ „Solidarność” zakończył Bieg Niezłomnych.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron już z nami!

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

św. Wojciech

wprowadzenie relikwii

J. Andrzejewski

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

We wspólnocie parafialnej w Barlinku przeżywaliśmy historyczne wydarzenie.

Podczas uroczystej Mszy św. odpustowej 24 kwietnia, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, wprowadziliśmy i zainstalowaliśmy na stałe w świątyni relikwie naszego Świętego Patrona – św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Przed rozpoczęciem Mszy św. arcybiskup poświęcił nowy relikwiarz i miejsce stałego przechowywania cząstki relikwii – relikwiarium.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję