Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlili się o trzeźwe życie

Po pandemicznej 2-letniej przerwie na Jasnej Górze odbyły się 32. Spotkania Dla Uzależnionych. To przede wszystkim czas wspólnej modlitwy o trzeźwe życie, wolne nie tylko od alkoholu, ale także od innych używek i nałogowych zachowań. Ich uczestnicy – a przybyło ich tysiące – przekonywali, że jeśli trwa się przy Matce Bożej, można się wyzwolić z niewoli nałogu. Odbyły się mityngi, czyli grupowe spotkania ze świadectwami, m.in. dla anonimowych alkoholików, narkomanów, przemocowców, hazardzistów, dłużników.

Ludzie borykający się ze swymi nałogami po latach zmagań, terapii, pracy nad sobą patrzą wstecz z wdzięcznością, zwłaszcza na tych, którzy stanęli na ich drodze. Tak jest z Marcinem, który reprezentuje grupę DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. Marcinowi przynależność do tej grupy pozwoliła odkryć, że to nie tylko jego problem, że nie jest z nim sam. Spotkał osoby, które borykają się z podobnymi trudnościami, i to podniosło go na duchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak wspomina o. Ryszard Bortkiewicz, paulin, idea spotkań narodziła się w 1989 r. wśród trzech uzależnionych, którzy chcieli podzielić się z innymi radością trzeźwości i pokazać, że warto podjąć walkę o lepsze życie. Na pytanie, co zrobić, by wkroczyć na drogę trzeźwości, o. Bortkiewicz odpowiada, że „pierwszym, podstawowym krokiem jest mieć w sobie nadzieję, że uda się zmienić moje życie, że uda się żyć bez używki”. Podkreśla jednak, że siła jest we wspólnocie, bo „bohatera w pojedynkę nie ma”.

Zawierzają swoje kapłaństwo Maryi

Na Jasną Górę przybywają z prawie wszystkich polskich diecezji i różnych zgromadzeń zakonnych neoprezbiterzy, którzy tutaj celebrują pierwsze – prymicyjne Msze św. i zawierzają swoje kapłańskie życie Maryi. Czynią to na wzór bł. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, którzy także w pierwszych dniach kapłaństwa przybywali na Jasną Górę.

Ksiądz Karol Kalwa z diecezji toruńskiej uważa, że Matka Boża, szczególnie Ta w jasnogórskim wizerunku, jest Osobą bardzo ważną w życiu nie tylko każdego Polaka czy chrześcijanina, ale także każdego kapłana. – Najlepiej jest u mamy, bo każda matka wie, co jest najlepsze dla jej dziecka. Podobnie Maryja zna nasze potrzeby. Również kapłani, gdy przeżywają trudności, uciekają się do Niej, bo nie ma lepszej matki od Maryi – podkreślił neoprezbiter.

Niektórzy nowo wyświęceni kapłani na obrazku prymicyjnym umieścili wizerunek Jasnogórskiej Maryi.

Doświadczenie pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę wpisuje się w powołania wielu młodych ludzi. Część neoprezbiterów przybywała tu przy różnych innych okazjach.

– Od lat przyjeżdżałem tu praktycznie co roku i służyłem przy tym ołtarzu jako ministrant, kleryk i diakon. Teraz mam zaszczyt stanąć przy nim jako Chrystusowy kapłan. To wielkie i nieopisane przeżycie – wyznał ks. Krystian Stasiak z diecezji świdnickiej.

Reklama

– 28 maja to dzień moich urodzin, data przyjęcia święceń kapłańskich i wspomnienie błogosławionego prymasa. Dla mnie kard. Wyszyński jest wzorem świętości. Tak jak on zawierzył Maryi swoje życie, tak i ja przyjeżdżam tutaj, żeby oddać wszystko Bogu przez Nią. Prymasowskie zawołanie Soli Deo per Mariam stało się moim drogowskazem – powiedział ks. Cyryl Zieliński z archidiecezji wrocławskiej.

Jasnogórski flesz

• 21-22 czerwca – pielgrzymka Węgrów

• 23 czerwca – pielgrzymka kombatantów okresu stalinowskiego

• 23-26 czerwca – Jasnogórskie Dni Skupienia

• 25 czerwca – pielgrzymka duchowieństwa i wiernych Kościoła greckokatolickiego; czuwanie Ruchu Czystych Serc oraz redaktorów i czytelników Miłujcie się!

• 26 czerwca – XLI Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego.

2022-06-14 11:17

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jezierski do pielgrzymów: jestem z was dumny i jestem wzruszony waszym trudem

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielęgniarka

bp Jacek Jezierski

Andrzej Grabowski /commons.wikimedia.org/wiki

Ponad 600 pątników, w tym 33 księży, 3 diakonów, 5 sióstr zakonnych i kilkunastu kleryków uczestniczyło w tegorocznej XXIV Elbląskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górą. W VII Pielgrzymce Rowerowej wzięło udział 70 rowerzystów, spośród których większość to ludzie młodzi. Pielgrzymkę pieszą i rowerową powitał na wałach jasnogórskich w dniu 11 sierpnia biskup elbląski Jacek Jezierski. Słowa pozdrowienia do zgromadzonych w kaplicy Cudownego Obrazu wędrowców skierował jasnogórski podprzeor o. Jan Poteralski.

- Jestem z Was dumy i jestem wzruszony Waszym trudem i ofiarnością – wyznał na początku homilii bp Jezierski. Przypomniał, że pielgrzymi przybywają na Jasną Górę tuż po Ojcu Świętym Franciszku, który stał przed wizerunkiem Maryi, wpatrywał się w niego i modlił się całym sobą. – Jesteśmy przed ikoną jasnogórską w 1050. roku od Chrztu Polski, od chrztu księcia Mieszka i jego dworu oraz otoczenia – podkreślił kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Gdy odszedł Jan Paweł II – też był kwiecień – to moje pierwsze skojarzenie po śmierci Franciszka, które kieruje serce do roku 2005. Też był to okres Świąt Wielkanocnych. Zauważmy: wybór Franciszka był oceniany jako zapowiedź nowego stylu, jako nowy powiew.

Umarł w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w poniedziałek wielkanocny, czyli w czasie tak bardzo wiążącym się z odnowieniem właśnie. Z odrodzeniem. Z życiem, które tylko zmienia się, nie kończy. To z pewnością wymowny znak dla świata. Także dla Kościoła, który nadal trwa, także w okresie sede vacante, bo został założony przez Zmartwychwstałego Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Wierni wspominają Franciszka: przywrócił skromność, promował wspólnotę, pokazywał, że Chrystus żyje

2025-04-22 07:24

[ TEMATY ]

Argentyna

śmierć Franciszka

PAP/EPA/STRINGER

Franciszek walczył przeciwko nierówności i wykluczeniu, kładł nacisk na skromność i troskę o potrzebujących, zbliżył Kościół do ludzi, pokazywał, że Chrystus żyje – powiedzieli PAP uczestnicy mszy w intencji zmarłego papieża w katedrze w La Placie w Argentynie.

Podczas mszy pożegnalnej w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) katedra, jedna z największych w Ameryce Południowej, wypełniła się po brzegi wiernymi. Wielu siedziało na podłodze, ponieważ w ławach nie było już miejsc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję