Reklama

Niedziela plus

Dębe

Każdy jest ważny

XVIII Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej.

Niedziela Plus 25/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Kalisz

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Niech św. Jan Paweł II będzie dla nas orędownikiem w niebie, ale też drogowskazem w tym wszystkim, co dzieje się na co dzień, także w naszych szkołach. Niech wspiera nas, abyśmy żyli coraz piękniej Jezusową Ewangelią – powiedział biskup kaliski Damian Bryl 9 czerwca do społeczności szkół noszących imię polskiego papieża. Szkoły, które istnieją na terenie diecezji kaliskiej, spotykają się raz w roku. Tym razem młodzież przybyła do Dębego.

Cytując św. Jana Pawła II, bp Bryl wskazał, że każdy człowiek ma godność i należy mu się szacunek. – Ojciec Święty przypomniał nam, że każdy z nas jest przez Pana Boga kochany. Każdy z nas dla Boga jest ważny. Każdy ma swoją wielką godność. Chciałbym, żebyśmy tę godność odkrywali, ale także chciałbym prosić, żebyśmy w naszych szkołach tę godność zawsze szanowali – powiedział biskup kaliski. Zaznaczył, że Jan Paweł II zwracał uwagę, iż człowiek najpełniej rozwija się wtedy, gdy umie być bezinteresownym darem dla innych. – Najpełniej żyjemy wtedy, gdy kochamy, gdy nie kręcimy się tylko wokół siebie, wokół swoich spraw, ale umiemy dostrzec drugiego człowieka i zatroszczyć się o niego – podkreślił bp Bryl.

Po Mszy św. wszyscy przeszli do szkoły, gdzie pod tablicą ku czci jej patrona złożono kwiaty. W swoim słowie dyrektor placówki Krystyna Glapa przekonywała, że realizacja przesłania Jana Pawła II jest drogą, którą szkoła zdecydowała się kroczyć.

Organizatorem tegorocznego zjazdu był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębem, noszący imię św. Jana Pawła II od 21 października 2006 r. W diecezji kaliskiej istnieją trzydzieści cztery szkoły im. św. Jana Pawła II. Diecezjalnym asystentem Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II jest ks. Piotr Szkudlarek.

2022-06-14 11:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Krajewski: Jan Paweł II to wielka postać dialogu międzyreligijnego

[ TEMATY ]

dialog

Żydzi

św. Jan Paweł II

TV.Niedziela.pl

- Także w przyszłości Jan Paweł II będzie postrzegany jako wielka postać dialogu międzyreligijnego - ocenia w rozmowie z KAI prof. Stanisław Krajewski. Wyraża nadzieję, że to przesłanie papieża Wojtyły "zostanie naprawdę przyjęte". Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej zauważa, że częścią nauczania Jana Pawła II o wielkich religiach jest nauczanie szacunku dla judaizmu. 18 maja przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Publikujemy treść rozmowy z prof. Stanisławem Krajewskim:

CZYTAJ DALEJ

Picie kawy chroni serce

2022-09-29 07:45

[ TEMATY ]

kawa

Adobe.stock.pl

Picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, również rozpuszczalnej i bezkofeinowej, wiąże się z dłuższym życiem i niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z unikaniem kawy – wskazują nowe badania opublikowane w „European Journal of Preventive Cardiology”.

Niewiele dotąd opublikowano informacji na temat wpływu różnych rodzajów kawy na zdrowie serca i długowieczność. Teraz australijscy naukowcy zbadali powiązania pomiędzy rodzajami kawy a przypadkami arytmii, chorobami sercowo-naczyniowymi i zgonami, wykorzystując dane z brytyjskiego Biobanku, który rekrutował dorosłych w wieku od 40 do 69 lat. Pojęciem chorób sercowo-naczyniowych objęto chorobę wieńcową, zastoinową niewydolność serca i udar niedokrwienny.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa różańcowa murem obronnym - rozpoczęły się rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

2022-09-29 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

różaniec

BPJG

O tym, że modlitwa różańcowa wiążąca ludzkie serca staje się „murem obronnym” rodziny, Kościoła i Ojczyzny pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej przypomniał za bł. kard. Stefana Wyszyńskim - o. Piotr Stanikowski. Przeor klasztoru i Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin prowadzi rekolekcje dla członków i sympatyków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Czterodniowe spotkanie odbywa się pod hasłem „Matka mojego Pana przychodzi do mnie”.

- To wielki przywilej przeżywać ten czas z Jasnogórską Rodziną Różańcową, która wpisuje się w misyjność Kościoła - powiedział o. Stanikowski i zauważył, że czas rekolekcji jest też okazją, uczyć się od Maryi, jak być posłańcem Bożej miłości do ludzi. Podkreślił, że takie spotkania pozwalają przyjrzeć się Maryi, by zobaczyć w jaki sposób Ona przychodzi do każdego człowieka, aby potem Ją naśladować w codzienności, odkrywać swoje własne powołanie we wspólnotach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję