Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dwa wydarzenia

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński połączył młodzież z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego na szczecińskich Pomorzanach.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

Prymas Tysiąclecia

sakrament bierzmowania

Archiwum prywatne

Ks. proboszcz Wojciech Musiałek z relikwiami

Ks. proboszcz  Wojciech Musiałek z relikwiami

Prymasie Tysiąclecia wspieraj nas przez wieki. Bogiem Polska silna będzie w Kościele! – z tak uroczystym śpiewem, przyzywającym wstawiennictwa Prymasa Tysiąclecia, wprowadzono i zapoczątkowano kult bł. Stefana Wyszyńskiego.

Katecheza dla młodych

Tego doniosłego aktu dokonał bp Henryk Wejman w czasie Mszy św. celebrowanej 1 czerwca, udzielając również sakramentu bierzmowania ponad czterdziestoosobowej grupie młodzieży. Fakt połączenia tych dwóch wydarzeń wydaje się uzasadniony, ponieważ obecne pokolenie młodych nie zna już postaci Prymasa Tysiąclecia z własnego doświadczenia życia. Uroczystość ta stała się więc swoistą katechezą dla młodych, którzy przyjmując w czasie Eucharystii dary Ducha Świętego, mogli również poznać główne przesłanie i nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego. Biskup Wejman zaznaczył, że obecność relikwii stwarza nową przestrzeń do kierowania wytężonej modlitwy za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia i umiłowania Matki Najświętszej tak, jak sam tego uczył. Podkreślił także, że Chrystus wymaga od swoich dzieci przede wszystkim świadectwa prawdziwej wiary: słowem, ale także i czynem, a nawet przede wszystkim czynem. Tego wymaga od nas współczesny świat. Taką postawę reprezentował właśnie bł. Stefan Wyszyński. Pasterz wskazywał również, że ta uroczystość nie jest „uroczystym” zakończeniem relacji z Bogiem i Kościołem, jak to często ma miejsce, ale jest dopełnieniem pewnego okresu swojego życia i jednocześnie nowym wyjściem do świata, aby w nim żyć, działać i ewangelizować swoją postawą wszystkich spotykanych w codzienności.

Relikwiarium

Ksiądz proboszcz dziękując za ten ważny duchowo i historycznie dla parafii akt przypomniał, że dla błogosławionego fundamentem stała się nie tylko wiara, chociaż była dla niego główną siłą napędową do działania i życia, ale także ojczyzna – Polska, a co za nią idzie również Kościół w Polsce, dla którego prymas oddał całe kapłańskie posługiwanie, ponosząc tego konsekwencje w postaci bezprawnego uwiezienia. Zachęcił też młodzież, aby obrała go sobie za prawdziwego patrona i przyjaciela ich dorosłego życia. Relikwie błogosławionego od tego wieczoru znajdują się tuż przy ołtarzu na ścianie prezbiterium, po jego prawej stronie, w specjalnie przygotowanym do tego relikwiarium.

Nowe nazewnictwo

Warto przypomnieć, że w 2017 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (obecnie: Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) wydała instrukcję, w której zmieniono klasyfikację relikwii. Nie używa się już pewnego rodzaju gradacji na stopień I, II czy III, lecz dokonano podziału na dwa określenia: 1) relikwie wyjątkowe (reliquie insigni) – ciało błogosławionego i świętego lub istotna ich część, a także cała urna z prochami oraz 2) relikwie bardziej potoczne (reliquie non insigni) – małe fragmenty ciał błogosławionych i świętych lub przedmioty, które były w bezpośrednim kontakcie z ich osobą.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia

Niedziela rzeszowska 25/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Prymas Tysiąclecia

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Maria Reizer

Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy

Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy

Beatyfikacja sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego miała się odbyć 7 czerwca w Warszawie. Pandemia sprawiła, że wydarzenie zostało przesunięte na dogodniejszy czas. Już teraz jednak warto przypomnieć postać Prymasa Tysiąclecia.

Papież Pius XII mianował 16 listopada 1948 r. głową Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. O tę nominację zwrócił się do papieża umierający prymas kard. August Hlond. Prymas Stefan Wyszyński prowadził Kościół do 1981 r. Swoją posługę pełnił w najtrudniejszym, bardzo skomplikowanym czasie w powojennej Polsce. Potrafił podejmować bardzo trudne decyzje dotyczące losów Kościoła w kraju. Jak trzeba było, potrafił być bezkompromisowy. Nie ugiął się pod wpływem inwigilowania i osaczania, a nawet trzyletniego internowania. Po odzyskaniu wolności prymas, w latach 1957-1966, prowadził Wielką Nowennę, która miała przygotować naród na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Nowenna zakończyła się 3 maja 1966 r. Aktem Oddania Narodu Matce Bożej. Pozostawał aktywnym uczestnikiem obrad Soboru Watykańskiego II, podczas którego złożył na ręce papieża Pawła VI memoriał Episkopatu Polski w sprawie ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Prośba została spełniona 21 listopada 1964 r.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję