Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Błogosławiona cząstka

Cała Polska z wielką godnością doczekała się we wrześniu ub. roku beatyfikacji dwóch wielkich postaci: Prymasa Tysiąclecia oraz m. Elżbiety Róży Czackiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2022, str. V

[ TEMATY ]

Prymas Tysiąclecia

Matka Elżbieta Czacka

Juliusz Samborski

Procesji przewodniczył bp Henryk Wejman

Procesji przewodniczył bp Henryk Wejman

Owocem tego wydarzenia było utworzenie w Kobylance pierwszego w Polsce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także uroczyste wprowadzenie do bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie jego relikwii. W pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia, w tej jakże ważnej historycznie świątyni, pojawiły się również relikwie bł. m. Elżbiety Róży Czackiej.

Apostołka Niewidomych

Róża Maria Czacka urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi na Ukrainie jako szóste z siedmiorga dzieci. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką wiarę oraz wszechstronne wykształcenie. Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, który całkowicie utraciła w wyniku wypadku, w wieku 22 lat. Dzięki żarliwej wierze nie załamała się, ale przyjęła to wydarzenie jako znak osobistego powołania. Postanowiła poświęcić się sprawie ociemniałych, których sytuacja w tamtych czasach była wyjątkowo trudna. Nauczyła się alfabetu Braille’a, wyjechała za granicę, by poznać nowoczesne koncepcje i metody pracy z niewidomymi. W 1908 r. założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Królestwie Polskim, a rok później, zdecydowała o przeznaczeniu swojego majątku na pomoc niewidomym. Staraniem Towarzystwa powstały w Warszawie: ochronka, szkoła powszechna, warsztaty, biblioteka brajlowska oraz tzw. patronat, pomagający dorosłym niewidomym i ich rodzinom. W 1922 r. m. Elżbieta rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Powstał nowoczesny kompleks, dający wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne godne życie. Niewidoma matka niewidomych zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. w Laskach.

Błogosławiona w Szczecinie

Uroczystości wprowadzenia relikwii miały miejsce w sobotę 28 maja. Delegacja parafii z ks. prał. Aleksandrem Ziejewskim na czele w Laskach odebrała relikwie, którą jest cząstka kości błogosławionej. Zostały one procesyjnie wniesione przez członków Rady Parafialnej z jej przewodniczącym Dariuszem Szklarem. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp prof. Henryk Wejman w asyście dziesięciu kapłanów. Bardzo licznie zgromadzili się wierni w tym pielgrzymi z archidiecezji. Powitania duchowego relikwii dokonał ks. prał. Aleksander Ziejewski, niestrudzony kapłan, który swoją niezłomną postawą krzewi najważniejsze wartości religijno – patriotyczne, czego dowodem jest koronowany obraz i duża ilość zgromadzonych w bazylice relikwii. Dostojny Celebrans w Słowie Bożym nawiązał do tych dwóch postaci, najpierw do wspomnienia liturgicznego bł. Prymasa Tysiąclecia. – Człowiek poddający się działaniu łaski uświęcającej oddziałuje nie tylko na świat osób, lecz także na rzeczywistość ziemską. W miarę jak człowiek się uszlachetnia – mówił kardynał – cały świat się odnawia. Oblicze ziemi staje się coraz bardziej ludzkie i coraz bardziej Boże. Odnowiony duchowo człowiek oddziałuje na otoczenie. Jedność z Bogiem staje się bez wątpienia źródłem integracji ludzkiej osobowości i tym samym jego przemieniającego działania w świecie.

Wskazał także na postać bł. m. Róży Czackiej, którą łączyło z prymasem nie tylko ofiarne służenie wszystkim potrzebującym pomocy ale i to, że swoim pokornym i cichym życiem służby dała przykład aktualnego i dziś zawołania: „Przez krzyż do nieba”. Na zakończenie podniosłej Eucharystii dokonano także poświęcenia sztandaru ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dali świadectwo

Niedziela zamojsko-lubaczowska 1/2022, str. II

[ TEMATY ]

świadectwo

Prymas Tysiąclecia

Łukasz Kot

Myśli prymasa dotykają każdego z nas – powiedział Maciej Szepietowski

Myśli prymasa dotykają każdego z nas – powiedział Maciej Szepietowski

Postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego mieszkańcom miasta przybliżyli przedstawiciele Civitas Christiana.

Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana z Warszawy, Lublina, Rzeszowa i Zamościa uczestniczyli podczas pierwszego dnia rekolekcji adwentowych w parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie opowiadając o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim, prymasie Polski m.in jako o współczesnym coachu, czyli osobistym przewodniku pomagającym odkryć własną drogę życiową.

CZYTAJ DALEJ

Centrum miłości i ciepła

2023-01-24 11:07

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2023, str. V

Marta Lipińska

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Kompleks, który tu powstanie, będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w Polsce – mówi Joanna Habura w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz.

Katarzyna Krawcewicz: Powstanie w Zielonej Górze nowej siedziby Fundacji Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym przestało być odległym marzeniem.

Joanna Habura: To prawda. Mamy już działkę, projekt budowlany i architektoniczny oraz pozwolenie na budowę. Właściwie jesteśmy już na etapie dopinania wszystkich spraw związanych z rozpoczęciem budowy na wiosnę tego roku. To będzie naprawdę duża inwestycja, całość budynku to ponad 420 m2. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej zaopiekować się rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję