Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dzień uwielbienia i chwały

Przy pięknej pogodzie, w radości i z bardzo licznym udziałem wiernych przez miasta i wioski całej diecezji przeszły procesje Bożego Ciała.

Niedziela rzeszowska 26/2022, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Boże Ciało

Ks. dr Jakub Nagi

Procesja Bożego Ciała w Rzeszowie

Procesja Bożego Ciała w Rzeszowie

Centralną procesję w Rzeszowie poprowadził bp Jan Wątroba. W Jaśle uroczystościom przewodniczył bp Edward Białogłowski.

W Rzeszowie o godz. 9 na podium przed kościołem farnym rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: bp Kazimierz Górny oraz jedenastu neoprezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 4 czerwca br. W homilii bp Jan Wątroba odniósł się m.in. do Eucharystii sprawowanej niedawno pod Wielką Krokwią w Zakopanem w 25. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski.

Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna. Najświętszy Sakrament niósł bp Jan Wątroba i księża neoprezbiterzy. Pierwszy ołtarz zbudowano przy kościele Świętego Krzyża na ul. 3 Maja. Ołtarz przygotowała parafia, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz rzemieślnicy. Ołtarz przy ul. Leopolda Lisa-Kuli przygotowali żołnierze i policjanci. Trzeci ołtarz, zbudowany przed Rondem Pakosława, przygotowała Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna oraz Służba Więzienna. Ostatni ołtarz przygotowali wierni i duszpasterze z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Na zakończenie procesji po śpiewie Ciebie, Boga, wysławiamy bp Jan Wątroba podziękował zebranym za wspólną modlitwę, uwielbienie Pana Boga i publiczne świadectwo wiary. Pobłogosławił też chleby, którymi zebrani podzieli się między sobą. Tradycyjnie Jan Budziaszek zaprosił zebranych na wieczorny koncert Jednego Serca Jednego Ducha.

Koncert, który zgromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników odbył się w Parku Sybiraków w Rzeszowie po raz dwudziesty. Jego pomysłodawcami i organizatorami są ks. Andrzej Cypryś i ks. Mariusz Mik oraz Jan Budziaszek, który jak zwykle poprowadził imprezę. W koncercie uczestniczyli m.in. bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Stanisław Jamrozek oraz władze państwowe i samorządowe. Wykonawcom towarzyszyli orkiestra i chór Jednego Serca Jednego Ducha. To blisko 200 muzyków wolontariuszy. Uczestnicy koncertu, mimo padającego deszczu, wysłuchali około 30 piosenek i pieśni religijnych. Kierownikiem muzycznym koncertu był Marcin Pospieszalski.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Boże Ciało: Miejcie odwagę wierzyć! Miejcie odwagę zwyciężać!

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

flickr.com/archidiecezjakrakow

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Miejcie odwagę wierzyć! Miejcie odwagę zwyciężać! – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie procesji Bożego Ciała w Krakowie, odwołując się do apelu kard. Stefana Wyszyńskiego do Polaków: „nie bądźcie narodem tchórzów, miejcie odwagę myśleć!”.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie wyruszyła po Mszy św. sprawowanej na wzgórzu wawelskim zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Przy ostatnim – przy Kościele Mariackim na Rynku Głównym rozważanie wygłosił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: władze zabierają katolikom tzw. Czerwony Kościół w Mińsku

2022-10-06 13:58

[ TEMATY ]

Białoruś

Autorstwa insider51, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Władze Mińska unieważniły umowę o korzystaniu przez wiernych z miejscowego kościoła katolickiego św. Szymona i św. Heleny, zwanego "Czerwonym". Zawiadomienie o tym otrzymały już władze kościelne. Parafia ma w ciągu kilku dni zabrać ze świątyni wszystkie znajdujące się w niej rzeczy.

Kościół "Czerwony" znajduje się na Placu Niepodległości w samym centrum miasta, obok Domu Rządu i jest jednym z symboli stolicy Białorusi. Już wcześniej, w nocy z 25 na 26 września wybuchł tam zagadkowy pożar, który – choć nie spowodował większych strat materialnych ani ofiar w ludziach – sprawił, że kościół zamknięto i do dzisiaj wierni nie mogą z niego korzystać. W 2013 został on uznany za instytucję postępowania gospodarczego, podlegającą spółce "Minskaja Spadczyna" (Dziedzictwo Mińskie) i to ona powiadomiła obecnie wiernych o unieważnieniu umowy o korzystaniu z obiektu.

CZYTAJ DALEJ

1800 lat temu zmarł św. Kalikst – papież, który wynalazł katakumby

2022-10-06 18:58

[ TEMATY ]

papież

katakumby

św. Kalikst

Wikipedia/autor: Dnalor 01 na licencji Creative Commons

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

W tym roku mija 1800. rocznica śmierci papieża Kaliksta (218-222). Poświęcona mu będzie 15 października tegoroczna, piąta edycja Dnia Katakumb w Rzymie. Jej temat brzmi: „Kalikst i wynalezienie katakumb” – poinformowała Papieska Komisja Archeologii Sakralnej.

Z tym właśnie papieżem związane jest powstanie pierwszego oficjalnego cmentarza Kościoła Rzymu w katakumbach przy Via Appia Antica, nazwanych jego imieniem, oraz katakumb Kalepodiusza przy Via Aurelia, gdzie został pochowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję