Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 30-lecia diecezji rzeszowskiej

Z wielkiego pragnienia wiernych

Mieszkańcy Przybówki od dawna marzyli, by w ich miejscowości powstała świątynia. Przez wieki należeli do parafii w Łękach Strzyżowskich, która była erygowana już w 1397 r.

Niedziela rzeszowska 26/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

Przybówka

Archiwum parafii w Przybówce

Kościół parafialny w Przybówce

Kościół parafialny w Przybówce

Przybówka to niewielka miejscowość przy drodze z Rzeszowa do Krosna. Według legendy miejscowa dziedziczka miała tu wybudować kaplicę jako wotum za uratowanie życia córki, która uległa wypadkowi podczas jazdy konnej. Dziedziczka zbudowała jedynie niewielką kapliczkę, która istnieje do dziś. W okresie powojennym w latach 50., kiedy religię usunięto ze szkół, mieszkańcy Przybówki pragnęli zbudować tu punkt katechetyczny, bo religia odbywała się w prywatnych domach.

Kiedy proboszczem parafii w Łękach Strzyżowskich został 1 lipca 1983 r. ks. Kazimierz Brzyski, podjął starania o działkę, na której mógłby w Przybówce powstać dom katechetyczny, a z czasem i kaplica. Dzięki pomocy Kurii Biskupiej w Przemyślu działkę na ten cel zakupiono. Wielkim orędownikiem budowy nie tylko punktu katechetycznego, ale i kaplicy był bp Ignacy Tokarczuk, biskup przemyski. 4 października 1985 r. na zakupionej działce umieszczono i poświęcono krzyż, a następnie rozpoczęto gromadzenie materiałów budowlanych. W tym czasie pojawiła się jednak nowa okoliczność. W Przybówce została zamknięta niewielka szkoła podstawowa i rozpoczęto remont budynku, by przeznaczyć go na inny cel. Dzięki zaangażowania mieszkańców Przybówki pod przewodnictwem ówczesnego sołtysa i przewodniczącego Rady Gminy Wojaszówka Tadeusza Stefanika podjęto starania, aby ten obiekt przeznaczyć na świątynię dojazdową.

Dzięki uchwale zebrania wiejskiego, które odbyło się 20 stycznia 1991 r., działkę wraz z obiektem przekazano parafii w Łękach Strzyżowskich i powołano Komitet Budowy Kościoła. Plan nowej świątyni przygotował inż. Maciej Krukierek. Prace budowlane rozpoczęto w 1991 r. Prowadzone były społecznie przez mieszkańców wsi.

Wmurowania aktu erekcyjnego dokonał bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Dzięki zaangażowaniu wspólnoty prace posuwały się szybko i już 25 października 1992 r. bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, poświęcił nową świątynię, która została dedykowana św. Kazimierzowi Królewiczowi.

Reklama

Wokół świątyni utworzyła się wspólnota, co pozwoliło biskupowi rzeszowskiemu powołać 26 sierpnia 2000 r. w Przybówce rektorat. Pierwszym rektorem został ks. Krzysztof Mielec. 22 września 2002 r. bp Górny erygował w Przybówce parafię. Proboszczem został mianowany dotychczasowy rektor ks. Krzysztof Mielec. W parafii wybudowano także plebanię oraz założono cmentarz.

Architektura

Świątynia jest jednonawowa na planie prostokąta z dołączonym prezbiterium. W nastawie ołtarza umieszczono sugestywny krzyż. Obraz patrona znajduje się w lewej części prezbiterium. W świątyni znajdują się także obrazy świętych i błogosławionych z ostatnich lat: bł. Karoliny, bł. ks. Władysława Findysza, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II, św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz św. Maksymiliana Marii Kolbego. Świątynia wyposażona jest w trzy dzwony: pierwszy im. św. Elżbiety z fundacji Marii i Stanisława Pomprowiczów, drugi im. św. Floriana oraz trzeci im. Jana Pawła II. Dwa ostatnie ufundowali Kazimiera i Franciszek Witkoś.

Księża

Pierwszym kapłanem związanym z powstaniem parafii w Przybówce jest ks. Kazimierz Brzyski, który rozpoczął starania o nabycie gruntu na budowę świątyni oraz nadzorowanie pierwszych prac budowlanych. Wielkie zasługi dla rektoratu i parafii ma śp. ks. Krzysztof Mielec, pierwszy rektor i proboszcz, który organizował tu życie parafialne. Zmarł 9 listopada 2018 r.

Od 23 sierpnia 2015 r. proboszczem parafii jest ks. Grzegorz Wojnar, który gorliwie zabiega o rozwój duszpasterstwa oraz upiększenie świątyni i otoczenia.

Powołania i duszpasterstwo

Z parafii pochodzi o. Ernest Marian Paradysz, franciszkanin – bernardyn.

Ta niewielka wspólnota parafialna prowadzi wiele grup duszpasterskich. Aktywnie tutaj działa Parafialny Zespół Caritas, Rada Duszpasterska, Róże Różańcowe, Margaretki, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Szkolne Koło Caritas.

Reklama

Ważnym wydarzeniem dla wspólnoty parafialnej była peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano (1-2 marca 2017 r.) oraz obrazu Maryi Patronki Robotników Solidarności (4-9 marca 2019 r.). W parafii żywy jest kult św. Kazimierza Królewicza, św. Michała Archanioła i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Parafia doczekała się wydawnictwa o swojej historii autorstwa Krystyny Chmury pt. Jubileusz 25-lecia kościoła parafialnego pw. Świętego Kazimierza Królewicza w Przybówce.

W roku 30-lecia poświęcenia świątyni (25 października 1992 r.) i w 20. rocznicę erygowania parafii Świętego Kazimierza Królewicza wspólnota przygotowuje się do najważniejszego w jej dziejach wydarzenia, którym będzie konsekracja świątyni. Dokona jej, jak Bóg pozwoli, 5 marca 2023 r. bp Jan Wątroba – biskup rzeszowski.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuba: wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat

[ TEMATY ]

Kościół

Kuba

Hawana

W stolicy Kuby – Hawanie wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat, czyli od czasu, kiedy Fidel Castro przejął rządy na wyspie. Został on poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

Aby uzyskać zgodę na jego wybudowanie czekano 25 lat. Fundusze pochodziły od różnych organizacji, wśród nich budowę wspierało także Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na jego konstrukcję wykorzystano m.in. materiały, które wcześniej były użyte do wybudowania ołtarza, przy którym Mszę św. sprawował Benedykt XVI. W kościele znajduje się m.in. obraz Bożego Miłosierdzia, któremu poświęcona jest tamtejsza wspólnota.

CZYTAJ DALEJ

Aniołowie pomagają Ukraińcom

2022-09-28 20:04

[ TEMATY ]

duchowość

aniołowie

Karol Porwich/Niedziela

Jak mogliśmy się przekonać, Ukraińcy nie tylko mężnie walczą z najeźdźcą, ale widzą też, że toczy się jednocześnie realna walka duchowa i dlatego poddają się opiece Michała Archanioła. Wielu z nich wierzy w anielską pomoc. Zresztą można znaleźć konkretne tego przykłady.

W czwartek 25 lutego 2022 r. światowe media obiegło zdjęcie zakrwawionej, rannej w głowę ukraińskiej nauczycielki Ołeny Kuryło. Doznała ona obrażeń podczas bombardowania przez Rosjan jej bloku w Czuhujewie pod Charkowem. Cudem ten atak przeżyła, ale z jej mieszkania nic nie zostało. Jak mówiła później reporterom Euronews: „Mam wielkie szczęście, musi nade mną czuwać Anioł Stróż”.

CZYTAJ DALEJ

Trzy dekady festiwalu

2022-09-29 20:00

[ TEMATY ]

festiwal

opera

Maksymilian Rychły

Wykonawcy koncertu galowego.

Wykonawcy koncertu galowego.

Na jubileuszowy 30. Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” złożyło się kilka koncertów muzyki operowej w kościołach i ośrodkach kultury w Cieszynie.

Festiwal organizowany jest w Cieszynie od 1992 r. i kierowany przede wszystkim do miłośników opery, operetki i musicalu, jazzu i muzyki popularnej oraz wykonań wokalno-instrumentalnych. Jak podkreśla dyrektor festiwalu Małgorzata Mendel, w programie wrześniowej jubileuszowej edycji znalazła się gala w Teatrze im. Adama Mickiewicza z największymi przebojami operowymi w wykonaniu ponad stu artystów, inscenizacja „Zemsty Nietoperza”, a także jedno z najpiękniejszych dzieł oratoryjnych, czyli „Mała msza uroczysta” Rossiniego. Prócz tego odbył się koncert XIX i XX-wiecznych pieśni polskich i ukraińskich i prawykonanie suity inspirowanej muzyką Szymanowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję