Reklama

Niedziela Częstochowska

Ręce przy pracy, serce przy Bogu

11 czerwca niewielka wieś Bieniec rozbrzmiewała śpiewem, mieniła się barwnymi strojami ludowymi, a przede wszystkim promieniowała modlitwą i wdzięcznością.

Niedziela częstochowska 27/2022, str. XII

[ TEMATY ]

jubileusz

Koło Gospodyń Wiejskich

www.patnow.pl

Msza św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej

Msza św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej

Ksiądz Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, celebrował Mszę św. w kościele filialnym Matki Bożej Szkaplerznej z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich z urokliwie położonego nad Wartą Bieńca.

W homilii duchowny przyznał, że panie należące do Koła to osoby „do tańca i do Różańca”. Tak jest w istocie. Gospodynie uświetniają uroczystości religijne i świeckie. Bez nich trudno sobie wyobrazić np. uroczystości Bożego Ciała czy dożynki. Trafnie ujął ks. Kandziora, że są to panie, które na wzór swojej patronki – św. Zyty mają ręce przy pracy, a serce przy Bogu. Osoby te doskonale zdają sobie sprawę, że życie nie polega wyłącznie na codziennej, choć bardzo potrzebnej, krzątaninie. Panie żarliwie uczestniczą w coniedzielnej Eucharystii oraz nabożeństwach.

Koło Gospodyń Wiejskich, takie, jakie możemy ujrzeć współcześnie, rozwinęło skrzydła w latach 90. XX wieku i na początku obecnego stulecia. Wspaniały i obfitujący w liczne sukcesy okres rozpoczął się po wyborze szóstej z kolei przewodniczącej Koła w 1992 r. – Marianny Łyczko. Jest to osoba wielu talentów, a lata pracy na rzecz innych wyrzeźbiły i ukształtowały jej charakter. Pani Łyczko łączy w sobie wrażliwość, ale i praktyczne podejście do życia.

Reklama

W 2007 r. na wniosek przewodniczącej zakupiono i uszyto stroje dla członkiń. 11 listopada 2007 r. na zebraniu Koła Marianna Łyczko oraz Urszula Knetki wystąpiły z inicjatywą zakupu i nadania sztandaru dla KGW. Autorem wizerunku na sztandarze św. Zyty jest miejscowy malarz artysta Krzysztof Goclik. Od czasu przyjęcia św. Zyty za patronkę każde spotkanie Koła rozpoczyna się od zaśpiewania pieśni ku jej czci.

Działalność KGW z Bieńca skupia na sobie uwagę całej gminy Pątnów. Dzieje się to za przyczyną zdobywania licznych nagród i wyróżnień, które wychodzą również poza granice gminy. Mieszkańcy Bieńca są dumni, że co roku panie podejmują poczęstunkiem pątników z diecezji zielonogórskiej zdążających na Jasną Górę. Od lat panie współpracują ze wspólnotą szkolną w Bieńcu, przybliżając dzieciom dawne tradycje. Gospodynie chętnie włączają się też w akcje charytatywne.

Przeczytawszy powyższe wspomnienia, z pewnością nasunie się biblijne pytanie: „Niewiastę dzielną któż znajdzie?”. Odpowiedź jest oczywista: Niewiasta dzielna mieszka w Bieńcu, i to nie jedna, lecz wiele.

2022-06-29 06:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

60 lat Wrocławskiego Klubu Piechurów ,,Perpedes”

[ TEMATY ]

jubileusz

PTTK

Anna Majowicz

Od lewej: Bożena Frankowska, Alina Ogrodowczyk, Iwona Kowalczyk

Od lewej: Bożena Frankowska, Alina Ogrodowczyk, Iwona Kowalczyk

Wrocławski Klub Piechurów ,,Perpedes” obchodzi 3 maja 60. rocznicę swojego istnienia. O jego działalności z Anną Majowicz rozmawiały: prezes klubu Alina Ogrodowczyk oraz przodowniczki Bożena Frankowska i Iwona Kowalczyk.

Anna Majowicz: - Wrocławski Klub Piechurów ,,Perpedes” to najstarszy klub turystyki pieszej w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję