Reklama

Niedziela Kielecka

Sposób na wakacje

Czas pandemii nauczył nas odkrywać uroki Polski, których bez liku. Jednak rok temu nikt nie spodziewał się, że razem z nami wakacje spędzi tak wielu Ukraińców.

Niedziela kielecka 28/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

Ukraina

T.D.

Rokrocznie w Kaczynie Caritas kielecka organizuje turnusy kolonijne, tym razem dla dzieci z Ukrainy

Rokrocznie w Kaczynie Caritas kielecka organizuje turnusy kolonijne, tym razem dla dzieci z Ukrainy

Co wybrać z bogatej oferty? Legalność wypoczynku warto sprawdzać na rządowej stronie internetowej wypoczynek.mein.gov.pl. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty planuje skontrolować 25 procent wypoczynków organizowanych w województwie świętokrzyskim. Tradycyjnie uruchomiono również numer interwencyjny, pod którym rodzice i uczestnicy obozów czy kolonii mogą zgłaszać ewentualne nieprawidłowości. Numer 512 172 140 działa od pierwszego dnia wakacji.

Wypróbowana oferta Caritas kieleckiej

Wakacje nad morzem i w polskich górach – tam Caritas kielecka organizuje cztery wyjazdowe turnusy kolonijne dla ok. 400 dzieci. Dodatkowo organizacja proponuje półkolonie stacjonarne.

Dzieci z diecezji kieleckiej będą wypoczywały w Chłapowie nad Bałtykiem podczas trzech turnusów, a jeden turnus odbywa się w Zakopanem. Dodatkowo – w leśnym ośrodku Caritas w Kaczynie, Caritas kielecka organizuje w lipcu wypoczynek dla ok. 30 dzieci z Ukrainy przebywających na Kielecczyźnie, chodzi przede wszystkim o dzieci, które znalazły schronienie w Kazimierzy Wielkiej – wychowanków domu dziecka ze Lwowa. Jak mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, ładnie położony Kaczyn i atrakcje lokalne pomagają się wyciszyć, złapać oddech. – Niektóre z dzieci ukraińskich dołączą do naszych turnusów stacjonarnych – dodaje kapłan.

W ramach kolonii wyjazdowych organizatorzy przewidują wiele atrakcji, ale także wspólną modlitwę, prowadzoną przez duszpasterzy oraz elementy patriotyczne i profilaktyczne. To dobry sprawdzony zwyczaj pracowników Caritas – tworzenie dorocznych programów autorskich w nawiązaniu do ważnych rocznic, wydarzeń itd. Chodzi także o zaradzenie brakom wychowawczym, edukacyjnym.

W tym roku praca z dziećmi na koloniach bazuje na programie „Odkrywcy talentów”, w którym chodzi o odkrywanie własnych możliwości, budowanie pozytywnego wizerunku w oparciu o potencjał osobowy. – Chcemy zarazem pokazać, że talent to nie tylko uzdolnienia plastyczne, muzyczne, czy sportowe, to także zdolność do bycia dobrym, koleżeńskim, wartościowym – tłumaczy ks. Banasik.

Reklama

Kolonie Caritas kieleckiej są organizowane dzięki środkom uzyskanym z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, wsparcie otrzymano od samorządów Jędrzejowa, Miechowa, Słomnik oraz od świętokrzyskiego kuratorium oświaty. Zdecydowana większość dzieci nie ponosi odpłatności, niektóre – częściową. Caritas Polska pomaga z kolei finansowo zorganizować pobyt dla dzieci z Ukrainy.

Natomiast półkolonie odbędą się w dwóch świetlicach kieleckich, w Chmielniku oraz w Jędrzejowie, z bogatym programem wycieczkowym, wieloma konkursami, zadaniami twórczymi i elementami wychowania religijnego.

Instytucje miejskie w wakacje

Dla tych, którzy wakacje zamierzają spędzić w mieście, kieleckie instytucje kultury przygotowały moc atrakcji – każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie dzieje się w większych miastach diecezji. Widmo pandemii, inflacja i trudna sytuacja materialna wielu rodzin sprawiają, że decydują się one na wakacje w mieście. Warto odwiedzać strony poszczególnych instytucji i sprawdzać ich letnią ofertę.

– W tym roku propozycje kierujemy nie tylko do kielczan, ale również do dzieci z Ukrainy – będziemy gościć ok. dwustu dzieciaków z Winnicy. We współpracy z województwem zorganizujemy dla nich cztery turnusy letniego wypoczynku wypełnione różnego rodzaju aktywnością i zwiedzaniem nie tylko Kielc, ale też całego regionu – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowało ofertę dla wszystkich, którzy akurat mają wakacje, czyli nie tylko dla dzieci, ale również osób dorosłych i seniorów. Jak informuje dyrektor Daria Dyktyńska, oferta nosi nazwę „Buduj swój dobrostan w Muzeum Zabawek i Zabawy”. Jej ideą jest praca z emocjami, gdyż obcowanie z obiektem muzealnym łagodzi obyczaje, wycisza i pozwala odetchnąć. W ramach tego projektu odbędą się m.in. zajęcia z bajkoterapii, dogoterapii i muzykoterapii.

Reklama

Z kolei OMPiO zapowiada spacery historyczne po okolicy Wzgórza Zamkowego, a Instytut Dizajnu – warsztaty projektowe „Dzika glina” oparte na materiałach pozyskanych z remontu nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Kielecki Teatr Tańca zapowiada – od 23 do 26 sierpnia bezpłatne warsztaty. Kieleckie „Lato w mieście” rozpoczęło się 25 czerwca.

Upalna pogoda zachęca do odwiedzania kąpielisk i tutaj także warto zadbać o bezpieczeństwo. W województwie mamy 13 kąpielisk, w których wodę nadzoruje Sanepid. Jak informuje Robert Orzechowski, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, spośród 13 kąpielisk, 4 znajdują się w powiecie kieleckim. To obiekty w Strawczynie, Morawicy, Wilkowie i Borkowie.

„Kościelny” wyjazd

Pielgrzymka autokarowa do sanktuarium w Polsce czy gdzieś w świecie, pątniczy szlak Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę (z jej rowerową alternatywą), a może pomyśleć o Światowych Dniach Młodzieży, czy wyruszeniu na Camino szlakiem Jakubowym? Są ewangelizacyjne wyprawy w góry i spływy kajakowe, turnusy oazowe, rekolekcje… Dla wielu to wyczekiwany, kojący i budujący sposób na wakacje, łączący Boże sprawy z wypoczynkiem i poznawaniem nowych miejsce, szczególnie wartościowy dla tych, dla których ważne jest budowanie relacji z Bogiem.

Wakacje dla swoich podopiecznych organizuje San Damiano w Chęcinach – Franciszkański Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który w klasztornych obiektach prowadzą od 18 lat ojcowie franciszkanie. – Wyjeżdżamy z naszymi pacjentami do Kalwarii Pacławskiej na Franciszkańskie Spotkanie Młodych w ostatnim tygodniu lipca. Poza tym planujemy wyjazd z nimi na kajaki i w góry – informuje ojciec Paweł Chmura. Dodaje, że dla podopiecznych ośrodka organizowane są także piesze wycieczki po Górach Świętokrzyskich i po pięknych okolicach Chęcin – odzyskujący zdrowie po nałogach pochodzą z różnych stron Polski i świętokrzyskie także stanowi dla nich atrakcję. Wypoczynek organizują niektóre parafie; „Grupa ministrantów z parafii Chrystusa Króla w ramach rozpoczynających się wakacji wybrała się wraz z opiekunem ks. Łukaszem do Parku Rozrywki „Energylandia”, aby się zrelaksować. Cały dzień upłynął nam w miłej atmosferze. Wykorzystaliśmy prawie wszystkie atrakcje parku” – taki wpis znalazł się na facebooku kieleckiej parafii Chrystusa Króla. Liturgiczna służba ołtarza ma także zorganizowane ciekawe turnusy wyjazdowe w wymiarze diecezjalnym.

Słowem, każdy odnajdzie coś dla siebie, na co już najwyższa pora. Bo wakacyjny wypoczynek to nie tylko potrzeba organizmu, to też sztuka – trzeba go mądrze i pięknie zaplanować, a potem przeżyć.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najbliższa niedziela dniem modlitwy za Ukrainę

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

snamess / Foter.com / CC BY

Wieczorem 23 stycznia Konferencja Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego wystosowała komunikat z powodu zaostrzenia sytuacji w stolicy kraju. Najbliższa niedziela, tj. 26 stycznia, została ogłoszona kolejnym dniem modlitwy a następujący po niej poniedziałek dniem postu w intencji ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję