Reklama

Niedziela Świdnicka

Kościół wart jest wiary

Wraz z zakończeniem roku szkolnego, katechetycznego i formacyjnego bp Marek Mendyk spotkał się z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwa specjalistyczne.

Niedziela świdnicka 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

rok szkolny

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Liturgią Godzin

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Liturgią Godzin

Celem spotkania było wprowadzenie odpowiedzialnych za różne grupy w diecezji w nowy program duszpasterski, który zakłada obudzenie osłabionej dziś wśród wiernych wiary w Kościół. Realizacja programu rozpocznie się jesienią wraz z początkiem nowego roku liturgicznego.

Kultura instant

Kościół w Polsce odchodzi od koncepcji wieloletnich programów duszpasterskich na rzecz programów jednorocznych, po to, by w większym stopniu uwzględnić znaki czasu. W tym klimacie mówił 28 czerwca bp Marek Mendyk podczas spotkania z Diecezjalną Radą Duszpasterską. – Życie pokazuje, że długo trwające programy duszpasterskie raczej zbyt dobrze się nie sprawdzają. Żyjemy trochę w kulturze „instant”, czyli takiej natychmiastowości i chcemy, by działało natychmiast. W tym roku wchodzimy w program, który zatytułowany jest „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Będziemy mieli okazję zatrzymać się nad tajemnicą Kościoła i spojrzeć na zagadnienie przynależności do niego i na jego doświadczenia – powiedział bp Marek Mendyk, podkreślając, że wszystkim potrzebna jest pogłębiona katecheza o Kościele, która ma dać poczucie religijnej tożsamości. – Bardzo mi zależy na ludziach młodych i chciałbym, aby ten rok stał się inspiracją, aby niezależnie w jakim duszpasterstwie posługujemy, poświęcić młodym więcej czasu, aby doświadczyli wspólnoty ludzi wierzących poprzez budowanie relacji – zaakcentował.

Obudzić wiarę w Kościół

W dalszej części spotkania o założeniach i celach programu opowiedział ks. kan. Krzysztof Ora. – Mamy do czynienia z kryzysem wiary w Kościele, ale też i w Kościół. Jest on traktowany bardzo często w sposób horyzontalny jako instytucja na gruncie użyteczności świeckiej, charytatywnej – powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, prezentując logo programu, które nawiązuje do domu gromadzącego ludzi. – Do takiego Kościoła tęsknimy, który jest domem, wspólnotą, który bazuje na relacjach i jest otwarty na świat – zauważył.

Reklama

Duchowny następnie wyjaśnił, że celem programu ma być odbudowa wizerunku Kościoła i obudzenie osłabionej dziś wśród wiernych wiary w Kościół. – Konieczne jest ponadto uświadomienie wiernym, że Kościół jako dzieło bosko-ludzkie stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem i dlatego „domaga się wiary”. Ale Kościół także „wart jest wiary” ze względu na obecność w nim i aktywność Boga oraz obfitość Bożych darów, z których człowiek może czerpać – wyjaśnił.

Uczestnicy spotkania otrzymali projekt harmonogramu kościelnych wydarzeń lokalnych na nadchodzący rok duszpasterski. Podsumowaniem spotkania była ożywiona dyskusja, mająca zwrócić uwagę na niewystarczalność podejmowanych działań ewangelizacyjnych i duszpasterskich zwłaszcza w grupie młodzieży.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z błogosławieństwem w rok szkolny

Zbliżający się nowy rok szkolny to dla wielu wielka niewiadoma. Lęk przed wzmożeniem się pandemii to tak naprawdę tylko jeden z problemów, z jakimi musi spotkać się szkoła.

Dzieci od marca nie uczęszczały do szkoły trybem tradycyjnym. Wdrożenie się w świat nauki, przyjęcie na nowo reguł panujących na lekcjach oraz systematyczne odrabianie lekcji będzie pewną trudnością początku września. Dla najmłodszych stresem będzie pójście do przedszkoli i odłączenie się od rodziców. Zdarza się, że i dla rodziców jest to silny niepokój, ponieważ pojawiają się pytania o bezpieczeństwo dziecka, o to, czy nie tęskni, czy nie jest głodne… Troskliwa miłość rodzicielska budzi nieuzasadnione niepokoje, z którymi trzeba będzie się zmierzyć.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję