Reklama

Niedziela Przemyska

Nasze życie jest misją

Oddają krew, propagują dawstwo organów i szpiku, chętnie dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Niedziela przemyska 29/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Honorowi Dawcy Krwi

strażacy

Zdzisław Wójcik

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Strażacki klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” powstał 10 marca 1987 r. przy ówczesnej Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Przemyślu. Ten rodzinny klub skupia w swoich szeregach także żony, córki i synów strażaków. „Płomykowa” rodzina rośnie. W chwili powstania liczyła dwadzieścia osiem osób, obecnie jest ich osiemdziesiąt dziewięć.

Dary serca

„Płomykowcy” oddali chorym 1078 litrów ratującego życie daru. Wielokrotnie uczestniczyli też w akcjach „Na ratunek”. Przez ostatnie 21 lat otrzymane po oddaniu krwi czekolady ofiarowywali przy okazji pogadanek i prezentacji sprzętu pożarniczego wychowankom różnych placówek na terenie miasta i powiatu. Łącznie przekazali 4265 czekolad, to jest 426,5 kg słodyczy. Co czwarty członek klubu jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co drugi wypełnił „Oświadczenie woli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do grona zasłużonych krwiodawców należy ponad 50% klubowiczów. W 2000 r. klubowi został nadany sztandar, którego głównym fundatorem był śp. Wojciech Inglot. W 2008 r. klub został wyróżniony Odznaką Honorową PCK III stopnia, a w 2017 r. – brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Co dziesiąty strażak, który należy do grona „Płomykowców”, otrzymał odznakę Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, przyznawaną przez Ministra Zdrowia.

Edukacja

Strażacy skupieni w klubie przy okazji wizyt w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych prezentowali słuchaczom sprzęt pożarniczy oraz wygłaszali pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego. Łącznie wygłosili ponad 250 prelekcji. Od 19 lat wspólnie z Grupą Ratownictwa PCK „PRZEMYŚL” uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z okazji Światowego Dnia Chorego, Dnia Dziecka, mikołajek, które są prowadzone dla dzieci przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Reklama

„Płomykowcy” od 18 lat propagują dawstwo organów i szpiku. Od 9 lat członkowie klubu zbierają plastikowe nakrętki od butelek i przekazują je koordynatorowi akcji. Zebrane środki są przeznaczane m.in. na zakup potrzebnego sprzętu dla chorych dzieci. Dotychczas zebrali 1045 kg nakrętek.

Klubowicze wielokrotnie uczestniczyli wraz ze sztandarem „Płomyka” w ogólnopolskich, archidiecezjalnych i podkarpackich pielgrzymkach HDK PCK do Częstochowy, Niepokalanowa i Kalwarii Pacławskiej, podczas których dziękowali Panu Bogu za dar zdrowia, a tym samym możliwość ofiarowania cząstki swojej krwi potrzebującym.

Osiągnięcia

Członkowie „Płomyka” otrzymali za swoją wieloletnią działalność Brązo we Krzyże Zasługi. Wyróżnieni zostali także Kryształowym Sercem, odznakami honorowymi PCK różnych stopni, odznaką Zasłużony dla RCKiK w Rzeszowie. W 2007 r. w II edycji ogólnopolskiego programu „Strażacy w honorowym krwiodawstwie” jeden z „Płomykowców” zdobył zaszczytne II miejsce w kategorii „najaktywniejszy strażak indywidualny”, a tym samym został wicemistrzem Polski w promocji tej idei.

W 2010 r. „Płomykowiec” Daniel Dryniak uratował wędkarza dryfującego na krze po rzece San w Przemyślu; odniósł poważne obrażenia. W latach 2002-12 z pomocą Bożą i dobrych ludzi członek klubu Zdzisław Wójcik wraz z paniami z PCK: w Przemyślu – Krystyną Lachowicz i Jarosławiu – Ewą Załęską, w hołdzie Janowi Pawłowi II wznieśli niezwykły pomnik. Dla uczczenia 85 lat jego świętego życia założyli na terenie ośmiu powiatów woj. podkarpackiego osiemdziesiąt pięć klubów HDK PCK, w tym trzydzieści trzy strażackie. Do klubów należy 2228 osób, które oddały ok. 12 tys. l krwi.

W szeregach „Płomyka” są: zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Daniel Dryniak i komendant miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2022

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z ochotniczych straży pożarnych powiatu przemyskiego uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w ich intencji, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Rusin, kapelan strażaków archidiecezji przemyskiej.

Reklama

Dzień później w KM PSP w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Podczas uroczystości strażacy zostali awansowani na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeni. Apel był połączony z 35-leciem działalności klubu HDK PCK „Płomyk”, którego prezesem od początku jest Zdzisław Wójcik. W związku z jubileuszem członkom klubu wręczone zostały odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi różnych stopni. Uroczystości swoją obecnością zaszczyciło wielu zacnych gości.

Nie musisz być silny i bogaty

Po 35 latach działalności „Płomyka” wiele dobra stało się udziałem strażaków krwiodawców. „Aby komuś pomóc, nie musisz być silny i bogaty. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Im więcej osób chętnych do oddawania krwi, tym więcej szans na ratunek dla potrzebujących. Warto o tym pamiętać” – od zawsze tę maksymę, stale aktualną, powtarza prezes Wójcik.

Ufam, że przez kolejne lata „Płomyk” nadal będzie dobrze służył potrzebującym, bo patron krwiodawców św. o. Maksymilian Maria Kolbe powiedział: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddają to co najcenniejsze

Niedziela sandomierska 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Honorowi Dawcy Krwi

Justyna Kosowicz

Grupa krwiodawców w diecezji liczy ok. 2 tys. członków

Grupa krwiodawców w diecezji liczy ok. 2 tys. członków

Prawie 17 litrów krwi zebrano w trakcie XII edycji programu ,,Energię mamy we krwi”, zorganizowanej przez Eneę w Elektrowni Połaniec.

W ostatnich dniach listopada przeprowadzona została kolejna akcja honorowego oddawania krwi w Elektrowni Połaniec. Pomimo zimowej aury, chętnych osób do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu nie brakowało. Do udziału zgłosili się nie tylko pracownicy elektrowni i spółek, ale także ich rodziny, mieszkańcy Połańca i okolic, policjanci i wolontariusze. Wśród nich byli wieloletni krwiodawcy, jak również osoby, które tego dnia oddawały krew po raz pierwszy. – W czasie trwającej pandemii COVID-19, deficyt w bankach krwi stał się szczególnie poważny. Nie zmniejsza się zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn – wręcz przeciwnie – rośnie – powiedziała Justyna Kosowicz, rzecznik prasowy spółki. Natomiast Janusz Paruzel, członek zarządu, mówił, że nie da się sztucznie wyprodukować krwi. – Krwi nie można niczym zastąpić ani sztucznie wyprodukować, ma ona również ograniczony termin przydatności. Jest ona warta tyle, ile uratowane dzięki niej życie i zdrowie – jest bezcenna. Dlatego zawsze zachęcamy do bezinteresownej pomocy drugiej osobie – zachęcał Janusz Paruzel, członek zarządu ds. operacyjnych Enei Elektrowni Połaniec, który po raz kolejny oddawał krew. W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 5-6 l. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi (1 jednostka). Tylko tyle i aż tyle, aby uratować nawet trzy osoby. Krew zebrana podczas XII edycji programu krwiodawstwa może pomóc ponad stu pacjentom. Samo pobranie trwa zaledwie kilka minut. Za 450 ml krwi każdy dawca otrzymał ekwiwalent energetyczny w postaci czekolady oraz soku. Akcja krwiodawstwa zorganizowana została przez Eneę Elektrownię Połaniec we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Organizatorzy wyrażają serdecznie podziękowanie wszystkim, którzy włączyli się w jesienną akcję oddawania krwi.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: na Błoniach zakończył się Marsz Nadziei

2024-04-25 07:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasna Góra

„Każde Życie jest Ważne”, „Pomagamy, Wspieramy, dajemy Nadzieję” - z takimi hasłami i przesłaniem zakończył się na jasnogórskich Błoniach Marsz Nadziei. To w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, która zwraca uwagę na działalność hospicjów i wszystkich pacjentów dotkniętych niepełnosprawnościami i chorobą nowotworową. Uczestnicy przy figurze Niepokalanej pomodlili się i złożyli kwiaty.

W Marszu wzięli udział uczniowie częstochowskich przedszkoli i szkół, mieszkańcy miasta, a także pacjenci hospicjum. - Od czterech lat korzystam z pomocy hospicjum. Jestem pacjentem onkologicznym, a moi bliscy już nie żyją. Pracownicy dali mi wsparcie i opiekę, są dla mnie jak rodzina. Czuję się jakby podarowano mi drugie życie - powiedział pan Dariusz, pacjent częstochowskiego hospicjum. Dodał, że Marsz jest dla niego manifestacją i apelem, że „osoby chore też mają prawo do normalnego funkcjonowania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję