Reklama

Niedziela Sandomierska

Lekcje pod chmurką

Przy szkołach katolickich w Sandomierzu powstał ogród edukacyjny.

Niedziela sandomierska 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

edukacja

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Szkoła z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego myślenia i życia

Szkoła z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego myślenia i życia

Uroczystego otwarcia i poświęcenia ścieżki edukacyjnej przeznaczonej dla uczniów dokonał kard. Gerhard Müller były prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary oraz bp Krzysztof Nitkiewicz.

Boskie miejsca

W trakcie spotkania kardynał powiedział, że szkoła razem z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego życia, dobrego wychowania, a nie egoizmu. Przypomniał również, że Bóg tworząc człowieka nie zostawił go na pustyni tylko w ogrodzie, dlatego wszyscy razem mamy prawo współtworzyć takie miejsca. Kardynał Müller odnosząc się do sytuacji na Ukrainie stwierdził, że ogród przy szkole katolickiej w Sandomierzu z każdym dniem pięknieje w przeciwieństwie do tego, co czynią teraz Rosjanie na Ukrainie niszcząc wszystko.

Są potrzebne

Zaproszenie do złożenia wizyty w Sandomierzu dla kard. Gerharda Müllera wystosował bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup ordynariusz powiedział, że wizyta kardynała w szkołach katolickich ma wymiar wzmacniający pozycję tego rodzaju placówek edukacyjnych, ponieważ Kościół jest często atakowany za organizowanie szkolnictwa. Tymczasem wyniki jakie osiągają uczniowie na poziomie intelektualnym oraz czysto ludzkim świadczą o tym, że takie szkoły są potrzebne i dobrze, że tego rodzaju placówka istnieje w Sandomierzu. Tablice informacyjne do ogrodu edukacyjnego ufundował bp Krzysztof Nitkiewicz, który w trakcie uroczystości stwierdził, że obcowanie z naturą kształtuje postawy młodych ludzi. – Bóg objawia się także w przyrodzie i zlecił opiekę nad nią, a młodzi ludzie powinni się tego uczyć – mówił bp Nitkiewicz.

Przyrodnicze know how

Agata Paluch, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum im. św. Królowej Jadwigi w Sandomierzu powiedziała, że przyroda to jedna z dziedzin, dzięki której młodzież może się rozwijać i czerpać nowe doświadczenia, stąd pomysł na rozwój przyszkolnego ogrodu. – W tym miejscu będą mogły odbywać się lekcje przyrody, lekcje wychowawcze i inne. Uczniowie będą tu spędzać czas na przerwach w ciepłe dni. Ogród jest dostępny dla wszystkich, nie tylko dla uczniów i nauczycieli – mówiła dyrektor. Na ustawionych wzdłuż ścieżki tablicach edukacyjnych uczniowie mogą przeczytać m.in. o ziołach z lasu i ogrodu, interesujących krzewach, drzewach oraz o zwierzętach mieszkających w różnych miejscach. Została także zorganizowana ścieżka sensoryczna, której poszczególne odcinki zostały wysypane szyszkami, korą, kamieniami, drewnianymi krążkami oraz piachem.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MRPiPS: zasiłek opiekuńczy również dla rodziców, którzy nie poślą dziecka do placówki

[ TEMATY ]

edukacja

Joanna Szałata

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać także w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o nie korzystaniu z usług otwartych placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem - poinformowało w piątek PAP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS odniosło się w ten sposób do artykułu opublikowanego na portalu wyborcza.pl. W materiale tym informowano, że według informacji zamieszczonej na stronie premiera zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany jedynie w sytuacji, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji samorządu, lub gdy placówka nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane koronawirusem.

CZYTAJ DALEJ

Kolory w liturgii: zieleń i fiolet

[ TEMATY ]

Znaki w kościele

Karol Porwich/Niedziela

Kolor fioletowy w dawnych latach łączono z purpurą, którą ubierano się na znak zamożności i wyróżnienia, np. królewskiego. Jeśli chodzi o szaty liturgiczne, kolor fioletowy używany jest w okolicznościach pokutnych i zadośćuczynienia. Jest to przede wszystkim czas Adwentu i Wielkiego Postu. Wchodząc głębiej w znaczenie barwy fioletowej w liturgii, trzeba mieć na uwadze spostrzeżenie, że powstaje ona przy zmieszaniu błękitu i czerwieni. Obrazuje więc w pewnym sensie pomieszanie pierwiastka duchowego, który oznacza błękit, z elementem ziemskim, zmysłowym. Tak więc kolor fioletowy ukazuje wzajemne powiązanie między niebem i ziemią, między duchem i zmysłami, między tym, co boskie i tym, co ludzkie. W takim znaczeniu fiolet jest właściwym kolorem symbolizującym wcielenie Syna Bożego. Chrystus Bóg-Człowiek stronę ludzką podniósł do godności Boskiej, a Bóg tę dobrą stronę człowieka przyjmuje i uszlachetnia. Tak można rozumieć symbolikę koloru fioletowego szat w liturgii pogrzebowej i Mszy św. odprawianej za zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję