Reklama

Niedziela Sandomierska

Lekcje pod chmurką

Przy szkołach katolickich w Sandomierzu powstał ogród edukacyjny.

Niedziela sandomierska 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

edukacja

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Szkoła z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego myślenia i życia

Szkoła z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego myślenia i życia

Uroczystego otwarcia i poświęcenia ścieżki edukacyjnej przeznaczonej dla uczniów dokonał kard. Gerhard Müller były prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary oraz bp Krzysztof Nitkiewicz.

Boskie miejsca

W trakcie spotkania kardynał powiedział, że szkoła razem z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego życia, dobrego wychowania, a nie egoizmu. Przypomniał również, że Bóg tworząc człowieka nie zostawił go na pustyni tylko w ogrodzie, dlatego wszyscy razem mamy prawo współtworzyć takie miejsca. Kardynał Müller odnosząc się do sytuacji na Ukrainie stwierdził, że ogród przy szkole katolickiej w Sandomierzu z każdym dniem pięknieje w przeciwieństwie do tego, co czynią teraz Rosjanie na Ukrainie niszcząc wszystko.

Są potrzebne

Zaproszenie do złożenia wizyty w Sandomierzu dla kard. Gerharda Müllera wystosował bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup ordynariusz powiedział, że wizyta kardynała w szkołach katolickich ma wymiar wzmacniający pozycję tego rodzaju placówek edukacyjnych, ponieważ Kościół jest często atakowany za organizowanie szkolnictwa. Tymczasem wyniki jakie osiągają uczniowie na poziomie intelektualnym oraz czysto ludzkim świadczą o tym, że takie szkoły są potrzebne i dobrze, że tego rodzaju placówka istnieje w Sandomierzu. Tablice informacyjne do ogrodu edukacyjnego ufundował bp Krzysztof Nitkiewicz, który w trakcie uroczystości stwierdził, że obcowanie z naturą kształtuje postawy młodych ludzi. – Bóg objawia się także w przyrodzie i zlecił opiekę nad nią, a młodzi ludzie powinni się tego uczyć – mówił bp Nitkiewicz.

Przyrodnicze know how

Agata Paluch, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum im. św. Królowej Jadwigi w Sandomierzu powiedziała, że przyroda to jedna z dziedzin, dzięki której młodzież może się rozwijać i czerpać nowe doświadczenia, stąd pomysł na rozwój przyszkolnego ogrodu. – W tym miejscu będą mogły odbywać się lekcje przyrody, lekcje wychowawcze i inne. Uczniowie będą tu spędzać czas na przerwach w ciepłe dni. Ogród jest dostępny dla wszystkich, nie tylko dla uczniów i nauczycieli – mówiła dyrektor. Na ustawionych wzdłuż ścieżki tablicach edukacyjnych uczniowie mogą przeczytać m.in. o ziołach z lasu i ogrodu, interesujących krzewach, drzewach oraz o zwierzętach mieszkających w różnych miejscach. Została także zorganizowana ścieżka sensoryczna, której poszczególne odcinki zostały wysypane szyszkami, korą, kamieniami, drewnianymi krążkami oraz piachem.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła na własnych zasadach

Edukacja i rodzina. Przeciwieństwo czy równowaga? Mogłoby się wydawać, że te dwa pojęcia są od siebie oddalone, jednak nie w edukacji domowej.

Edukacja domowa (ED) to spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Mówiąc w uproszczeniu – dzieci uczą się, kiedy, gdzie i jak chcą. Rodziny same organizują sobie czas według własnych upodobań i planują naukę, tak aby dzieci mogły pozytywnie zdać roczne egzaminy klasyfikacyjne. Dzięki dobremu rozplanowaniu zyskujecie więcej czasu na realizację swoich pasji i spełnianie marzeń!

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Twórczy biwak

2022-09-29 20:28

[ TEMATY ]

harcerstwo

biwak

Karina Czyż

Dzieci rozbiły namiot.

Dzieci rozbiły namiot.

Dzieci odkrywały tajemnice harcerskiego i biwakowego życia na łonie natury.

Zimna wrześniowa pogoda była im niestraszna. Fundacja „Jest Bosko” z Trójwsi Beskidzkiej zaprosiła dzieci na terenowe warsztaty z elementami biwaku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję