Reklama

Niedziela Świdnicka

Według dawnej tradycji

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie redemptoryści obchodzą, od ponad pół wieku, według starego kalendarza liturgicznego.

Niedziela świdnicka 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust

Stanisław Bałabuch

Wieczorna procesja różańcowa szlakiem maryjnych dróżek w obecności cudownej figury Strażniczki Wiary

Wieczorna procesja różańcowa szlakiem maryjnych dróżek w obecności cudownej figury Strażniczki Wiary

Kiedyś Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny przypadało 2 lipca. Tradycja jest rzeczą świętą, więc choć reforma kalendarzowa wyznaczyła nowy czas świętowania nawiedzenia Elżbiety przez Maryję (31 maja), takie bowiem wezwanie nosi bardzkie sanktuarium, to główny maryjny odpust w jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce obchodzony jest i tak w lipcu i to niezwykle uroczyście.

Wszystko dzięki wierze

Tegorocznym, dwudniowym uroczystościom przewodniczył bp Adam Bałabuch, który 2 lipca celebrował Mszę św., a następnie wziął udział w wieczornej procesji z figurą Matki Bożej i kolorowymi lampionami, która przeszła trasę kaplic różańcowych. – Dziś wzrok nasz kierujemy ku Tej, „która uwierzyła”. Maryja jako Dziewica zawierzyła Bogu, że pocznie i porodzi Syna Bożego. Oto wielkość i doskonałość wiary Maryi, przed którą Elżbieta wypowiada słowa podziwu. Nazywa Maryję „błogosławioną między niewiastami”, wskazując, że zyskała ona błogosławieństwo dzięki wierze – powiedział bp Bałabuch, podkreślając, że Maryja jest dla wszystkich szczególnym wzorem nowego człowieka, stworzonego w sprawiedliwości i prawdziwej świętości. Dlatego każdy z nas powinien się włączyć w to pielgrzymowanie wiary, która oznacza dla nas zaangażowanie i publiczne świadectwo. – Chrześcijanin nigdy nie może myśleć, że wiara jest sprawą prywatną. Wiara jest decyzją, żeby być z Panem, aby z Nim żyć i o Nim świadczyć – zaapelował biskup.

Ofiarność udoskonala miłość

Sprawując niedzielną liturgię w maryjnej bazylice, biskup Bałabuch przypomniał, że miłość nie jest zapłatą, tylko darem. – Miłość nie jest zapłatą za zasługi, lecz darem mimo braku zasług. Jest darem niosącym oczyszczenie i uświęcenie. Najbardziej z osobą ukochaną wiąże nie to, co od niej otrzymujemy, lecz to, co jej możemy dać. Ofiarność pobudza i udoskonala miłość, bo dar naszego serca wraca do nas uświęcony i ubogacony przez Chrystusa – wyjaśnił biskup, przypominając, że takie jest prawo Miłości.

Dzieje

Przypomnijmy, że bogata historia Barda jest historią nie tylko miasta, ale również wiąże się z nią historia naszej ojczyzny, a także Czech i Niemiec. Przeplatają się w niej losy Kościoła i dzieje konkretnych ludzi, którzy byli z tym miastem związani. W Bardzie od wieków rozwija się szczególny kult Maryi, a słynąca łaskami cudowna figurka Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej, znana jako Madonna Tronująca, jest najstarszym w Polsce drewnianym zabytkiem rzeźby romańskiej, której czas powstania datuje się na około 1011 r. Jej koronacja miała miejsce 3 lipca 1966 r. Aktu tego dokonał abp Bolesław Kominek w asyście 9 biskupów. W koronacji wzięło udział ok. 150 tys. pielgrzymów, 500 kapłanów i tyle samo sióstr zakonnych. Wydarzenie to miało tak doniosły charakter, że do dziś jest żywo wspominane.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Matki Bożej Różańcowej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2021, str. II

[ TEMATY ]

odpust

Joanna Ferens

Procesja różańcowa wokół sanktuarium

Procesja różańcowa wokół sanktuarium

W sanktuarium św. Marii Magdaleny odbył się odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej połączony z Niedzielą Radiową.

Sumę odpustową odprawił i wygłosił okolicznościową homilię zastępca dyrektora Katolickiego Radia Zamość, ks. Rafał Kowalczuk, który zwrócił szczególną uwagę na wielką wartość modlitwy różańcowej. – W licznych objawieniach ostatnich dwustu lat Maryja zawsze przychodzi z różańcem w ręku i ma bardzo proste przesłanie. Pierwsze co mówi to „módlcie się na różańcu” i prosi o ducha nawrócenia oraz przemiany życia. Różaniec od samego początku został zaaprobowany i umiłowany przez Kościół, co widać w historiach wielu świętych. Jedno „Zdrowaś Maryjo”, wypowiedziane dobrze i z wiarą potrząsa całym piekłem – mówił proboszcz z Ars św. Jan Maria Vianney.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję