Reklama

Niedziela Świdnicka

Celebrują rok Edyty Stein

Obchodzony w Dusznikach – Zdroju Rok św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), to czas wielu okazji do spotkania z patronką Europy.

Niedziela świdnicka 29/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Rok Edyty Stein

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Relikwiarz z fragmentem habitu św. Teresy Benedykty od Krzyża

Relikwiarz z fragmentem habitu  św. Teresy Benedykty od Krzyża

W pierwszych dniach lipca w dusznickim kurorcie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona wielkiej filozof i mistyczce XX wieku.

Ogniwo łączności

Gościem specjalnym był o. dr hab.Szczepan Praśkiewicz, karmelita bosy, teolog i publicysta, a od 2020 r. relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, zajmującej się badaniem przebiegu życia kandydatów na ołtarze. Ojciec Praśkiewicz 1 lipca wygłosił konferencję zatytułowaną „Patronka na nasze czasy”, podkreślając, że Edyta Stein będąca jednocześnie córą narodu izraelskiego i córą zakonu karmelitańskiego, jawi się jako ogniwo łączności między chrześcijaństwem a starszymi braćmi w wierze w jedynego Boga Jahwe.

Kult relikwii

Bliski współpracownik papieża Franciszka nie tylko wygłosił okolicznościowy wykład, ale także następnego dnia przewodniczył specjalnej Eucharystii, podczas której przekazał ks. kan. Zbigniewowi Wichrowiczowi, proboszczowi dusznickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, relikwie św. Teresy Benedykty. Karmelita bosy przypomniał w homilii, że wyznawcy Chrystusa od początku oddawali spontanicznie cześć tym, którzy żyjąc pośród nich, wyróżniali się nadzwyczajnym sposobem praktykowania cnót chrześcijańskich lub ponieśli śmierć męczeńską, zadaną im przez nieprzyjaciół z nienawiści do wiary. – Aby jednak doczesne szczątki jakiejś osoby można było nazywać relikwiami, potrzebna jest interwencja Kościoła w formie zatwierdzenia kultu danej osoby lub jej beatyfikacji czy kanonizacji – powiedział, przypominając, że pojęcie relikwii zdefiniował obszernie Sobór Trydencki w pierwszej i drugiej połowie XVI wieku.

Odnosząc się do męczeńskiej śmierci Edyty Stein, która została zagazowana, a następnie spalona w obozowym krematorium w KL Auschwitz-Birkenau karmelita, przypomniał, że brak doczesnych szczątków kandydatów na ołtarze nie stanowi conditio sine qua non – warunku koniecznego w procesach beatyfikacyjnych. – Bowiem istotą dokumentowania świętości jest heroiczne świadectwo życia lub męczeństwa, a najlepszym wyrazem kultu jest naśladowanie błogosławionych i świętych – powiedział, wyjaśniając, dlaczego w prezentowanym relikwiarzu znajduje się fragment materiału z habitu świętej karmelitanki.

Reklama

Wydarzenia towarzyszące

Podczas dwudniowej konferencji 1 i 2 lipca jej uczestnicy mogli także obejrzeć film Edyta Stein. Patronka Europy, a następnie spotkać się z jego reżyserką Bogusławą Stanowską-Cichoń. Chętni mogli wziąć także udział w spacerze historycznym – śladami Edyty Stein, który poprowadził Dariusz Giemza, lokalny pasjonat historii, a także inicjator i pomysłodawca zarówno obchodów Roku Edyty Stein w Dusznikach-Zdroju i lipcowej konferencji.

Przypomnijmy, że Edyta jako 21-letnia dziewczyna, wraz ze swoimi rodzonymi siostrami odwiedziła dusznicki kurort, który na długo zapadł jej w pamięci. W autobiografii później zaznaczyła, że właśnie w Dusznikach – Zdroju po raz pierwszy ujrzała prawdziwe góry.

2022-07-12 12:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spacer ze świętą

Niedziela wrocławska 6/2022, str. II

[ TEMATY ]

Rok Edyty Stein

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Przy kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża

Przy kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża

Trwa Rok Edyty Stein. To świetna okazja, aby poznać miejsca w stolicy Dolnego Śląska związane z patronką Europy.

Wramach spotkań formacyjnych wspólnota Ruch Rodzin Nazaretańskich z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu – Nowym Dworze, postanowiła wyruszyć na spacer śladami św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein. Była to świetna okazja, aby poznać historię jej życia, trudności, z którymi się zmagała, a także jej drogę do świętości. – Decyzja o odwiedzeniu miejsc związanych z Edytą Stein była spontaniczna. Jedna z członkiń naszej wspólnoty, pani Maria, jest emerytowaną przewodniczką, dlatego też chcieliśmy skorzystać z jej wiedzy i lepiej poznać historię życia świętej, która wychowywała się w naszym mieście – mówi ks. Kamil Szybowski, wikariusz oraz opiekun wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję