Reklama

Niedziela Sandomierska

Priorytety: edukacja i ekologia

Rozstrzygnięto konkurs zorganizowany w ramach akcji „Stawiamy na edukację”, organizowany przez Zakłady Chemiczne „Siarkopol”.

Niedziela sandomierska 30/2022, str. VI

[ TEMATY ]

ekologia

edukacja

Tarnobrzeg

Archiwum szkoły

Najlepszy projekt zgłosiła Sp nr 10 im. Janusza Korczaka z Tarnobrzega

Najlepszy projekt zgłosiła Sp nr 10 im. Janusza Korczaka z Tarnobrzega

Otrzymaliśmy łącznie piętnaście wniosków ze szkół z terenu Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Wybór tego zwycięskiego był bardzo trudny. Większość szkół przedstawiła bardzo ciekawe i oryginalne propozycje – zarówno w kwestii doposażenia, jak i pomysłów na akcje promujące ekologię. Zgodnie z regulaminem w tym roku mogliśmy jednak nagrodzić tylko jedną placówkę – mówił Mateusz Kutrzęba, Wiceprezes Zarządu Spółki Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.

Komisja konkursowa wybrała wniosek zakładający realizację przedsięwzięć, które pozwolą prowadzić edukację kulturalną, teatralną, muzyczną, a także przyrodniczą w sposób bardziej nowoczesny i spektakularny. Projekty, które zostały w nim opisane, będą służyć całej społeczności szkolnej przez długie lata. Za najlepszy projekt uznano ten zgłoszony przez SP nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu. Zakłada on przebudowę szkolnej auli, która jest jedną z wizytówek szkoły. To tam odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości, pokazy i występy. To miejsce, w którym dzieci mogą realizować swoje pasje i rozwijać się w dziedzinach związanych z szeroko pojętą kulturą i występami scenicznymi. Aula ma jednak już swoje lata, wymaga remontu, a także doposażenia. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Zakłady Chemiczne „Siarkopol” możliwy będzie m.in. zakup i montaż nowej kurtyny, oświetlenia i rolet, a także krzeseł dla widowni. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę akcję, gdyż taki rodzaj partnerstwa publiczno-prywatnego i takie działanie na rzecz społeczności są niezwykle wartościowe. Dzięki firmie Zakłady Chemiczne „Siarkopol” możemy zrealizować nasze plany. Pozyskane środki finansowe przekażemy na poczet remontu auli, miejsca bardzo ważnego, a równocześnie najmniej doinwestowanego. Z racji, iż ponad 10% naszej społeczności uczniowskiej to dzieci z wszelkimi zaburzeniami ruchowymi i rozwojowymi, uwzględniając ich potrzeby, narodził się pomysł stworzenia w ramach projektu ekologicznego „Szkolnego ogrodu sensorycznego”. Będzie to swoista oaza przyrodnicza, która szczególnie posłuży potrzebom rozwojowym wspomnianych dzieci, ale i nie tylko. Jesteśmy bardzo dumni, że komisja konkursowa wybrała właśnie nasz wniosek – mówił Paweł Paradowski, dyrektor SP nr 10 w Tarnobrzegu. W ramach projektu ekologicznego zwycięska placówka zadeklarowała się stworzyć „Szkolny ogród sensoryczny”, będący miejscem ćwiczeń i zabaw na świeżym powietrzu. W planach jest między innymi stworzenie kwietnej łąki, miejsca, w którym dzieci mogłyby obcować z przyrodą, a wokół niej ścieżki wykonanej z różnych materiałów, po której uczniowie mogliby chodzić boso, stymulując zmysł dotyku. Projekt zakłada ustawienie tablic z opisami roślin łąkowych, a także ławek, karmników dla ptaków i budek lęgowych. Całość ma stworzyć doskonałe miejsce do obserwowania otaczającej nas natury i do edukacji przyrodniczej. Konkurs adresowany był do szkół podstawowych z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Placówki edukacyjne składały wnioski, w których wskazywały przeznaczenie środków finansowych, o które się ubiegają, i uzasadniały, dlaczego to one powinny uzyskać wsparcie. Dodatkowo miały za zadanie przedstawić pomysł na akcję ekologiczną, którą zrealizują w przypadku wygranej w konkursie.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dla seniorów

Niedziela sandomierska 15/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Klub Senior+

UM Tarnobrzeg

Józefa Biernacka i Krystyna Frąszczak cieszą się z nowego lokalu

Józefa Biernacka i Krystyna Frąszczak cieszą się z nowego lokalu

W Tarnobrzegu niebawem ruszy klub seniora. Będzie się mieścił w centrum przy placu Bartosza Głowackiego.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bo ma duży metraż, a w dodatku lokal umiejscowiony jest na parterze, co ułatwi dostęp dla osób poruszających się o kulach lub na wózkach inwalidzkich. Jak przyznała Józefa Biernacka, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów, poszukiwania miejsca na taki klub trwały bardzo długo, gdyż istnieje w mieście taka potrzeba.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy kartuz

Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.

O zakonie kartuzów usłyszeliśmy zapewne dzięki filmowi Wielka cisza. Kim był jego założyciel? Brunon urodził się w Kolonii i pochodził ze znamienitej rodziny. Uczył się m.in. w szkole katedralnej w Reims, a także w Tours. Około 1055 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później biskup Reims – Manasses I powołał Brunona, aby prowadził tam szkołę katedralną. Trwało to ok. 20 lat (1056-75). Wychował wielu wybitnych mężów owych czasów. W 1080 r. zaproponowano mu biskupstwo, nie przyjął jednak tej godności. Udał się do opactwa cystersów w Seche-Fontaine, by poddać się kierownictwu św. Roberta. Po pewnym czasie opuścił klasztor i w towarzystwie ośmiu uczniów udał się do Grenoble. Tam św. Hugo przyjął swojego mistrza z wielką radością i jako biskup oddał mu w posiadanie pustelnię, zwaną Kartuzją. Tutaj w 1084 r. Brunon urządził klasztor, zbudowany też został skromny kościółek. Klasztor niebawem tak się rozrósł, że otrzymał nazwę „Wielkiej Kartuzji” (La Grande Chartreuse). W 1090 r. Brunon został wezwany do Rzymu przez swojego dawnego ucznia – papieża bł. Urbana II na doradcę. Zabrał ze sobą kilku towarzyszy i zamieszkał z nimi przy kościele św. Cyriaka. Wkrótce, w 1092 r., w Kalabrii założył nową kartuzję, a w pobliskim San Stefano in Bosco Bruno stworzył jej filię. Tam zmarł. Kartuzję w Serra San Bruno odwiedził w 1984 r. św. Jan Paweł II. Uczynił to również Benedykt XVI 9 października 2011 r. W słowie do kartuzów podkreślił wówczas znaczenie charyzmatu milczenia we współczesnym świecie. Charyzmat kartuzji – powiedział – sprawia, że „człowiek wycofując się ze świata, poniekąd «eksponuje się» na rzeczywistość w swej nagości, eksponuje się na tę pozorną pustkę, aby doświadczyć Pełni, obecności Boga, Rzeczywistości najbardziej realnej, jaka istnieje, i która wykracza poza wymiar zmysłowy”.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2022-10-06 18:50

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Uroczysta Msza Święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki.

Obchody rocznicy rozpoczną się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie 16 października o godzinie 19:00 pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. St. Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75 rocznicy urodzin bł. ks. J. Popiełuszki. Partnerem wydarzenia jest białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni są do wieczornego zwiedzania muzeum księdza Popiełuszki z przewodnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję