Reklama

Niedziela Podlaska

Za wstawiennictwo i opiekę

Maryja zawsze prowadzi nas do swojego Syna – podkreślił ks. Sylwester Falkowski podczas uroczystych obchodów 7. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Domanowskiej.

Niedziela podlaska 32/2022, str. VII

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Renata Jarosz

Ozdobą uroczystości były dywany kwiatowe

Ozdobą uroczystości były dywany kwiatowe

Mszy św. odpustowej 17 lipca przewodniczył, pochodzący z parafii, ks. Sylwester Falkowski, obecnie posługujący jako wikariusz sokołowskiej parafii konkatedralnej. W wygłoszonym słowie Bożym wskazał na Maryję, jako najlepszą i najskuteczniejszą pośredniczkę Bożych łask. Mimo iż to Bóg jest naszym najlepszym Ojcem i Zbawicielem, to jednak łatwiej nam zwracać się z naszymi prośbami do Niego za pośrednictwem Matki Najświętszej. Nie ma w tym nic złego, gdyż Maryja, jako wybrana przez Boga i całkowicie Mu oddana, nigdy Go nie przysłania, ale tak jak na domanowskim obrazie, wskazuje na swojego Syna i do Niego prowadzi. Jest blisko nas, zna nasze troski i zmartwienia, wstawia się za ludźmi u Boga, tak jak uczyniła to na weselu w Kanie Galilejskiej. Przez wzgląd na doskonałe pełnienie przez Nią woli Bożej, Pan Bóg nie jest w stanie niczego Jej odmówić. Jako najlepsza Matka, w swoich licznych objawieniach, przestrzegała i napominała ludzi, prosiła o nawrócenie, modlitwę i czynienie pokuty, co sprawiało, że Jej wstawiennictwo było i jest jeszcze skuteczniejsze. Podczas jednego z nich, kiedy to przekazała ludziom szkaplerz, dała także obietnicę, że kto w nim umrze, uniknie wiecznego potępienia. Tak wielkie łaski Matka Boża obiecuje swoim czcicielom.

Przeżywany dzień świąteczny ku czci Pani Domanowskiej był wspaniałą okazją do podziękowania naszej przemożnej patronce za wstawiennictwo i opiekę, której, jak wielu z naszych parafian może potwierdzić, doświadczamy na co dzień. Maryja zawsze prowadzi nas do swojego Syna, dlatego w dniu Jej poświęconym, gromadzimy się w świątyni, na sprawowanie Najświętszej Ofiary. Mamy też możliwość, czerpiąc ze skarbnicy zasług Chrystusa i świętych, dostąpienia łaski odpustu zupełnego. Niech nasza cześć do Matki Najświętszej wyraża się przede wszystkim przez naśladowanie Jej cnót i posłuszeństwa woli Bożej.

Na zakończenie Mszy św. ks. Krzysztof Napiórkowski, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, podziękował parafianom i pielgrzymom za wspólną modlitwę, a także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości odpustowych. Już od kilku lat, dla uświetnienia oprawy tego parafialnego święta, przed kościołem są wykonywane dywany i kompozycje kwiatowe z motywami eucharystycznymi i maryjnymi.

Reklama

Zwieńczeniem uroczystości była adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył ks. Sylwester Falkowski. Modliliśmy się wspólnie do Pana Boga za pośrednictwem Matki Bożej Domanowskiej. Następnie miała miejsce procesja eucharystyczna wokół świątyni, zakończona hymnem Ciebie, Boga, wysławiamy i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Była także możliwość oddania czci Matce Bożej przez obejście na kolanach ołtarza z Jej wizerunkiem.

Lipcowy odpust Matki Bożej Domanowskiej od dawna gromadzi wielu Jej czcicieli. Umocnieni słowem Bożym, pokrzepieni Jego Ciałem i Krwią oraz ufni w orędownictwo i opiekę Pani Domanowskiej, wcielajmy w życie Jej prośbę: „Zróbcie wszystko, cokolwiek Syn Mój wam powie”.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica koronacji

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2021, str. II

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Ks. dr. Edmund Cybulski

Kopia Cudownego Obrazu z 1959 r.

Kopia Cudownego Obrazu z 1959 r.

Wierni nad Odrą i Bałtykiem z wielkim uwielbieniem i wytrwałością odbudowują kult Najświętszej Maryi Panny.

W tym roku przypada trzecia rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, która odbyła się 13 października 2018 r., jako wotum na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny. Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, przekazał kopię częstochowskiej ikony do Szczecina, aby pod Jej opieką trwał i rozwijał się tu Kościół. Jest to dzieło prof. Leonarda Torwirta, artysty z Torunia. Uroczystego wprowadzenia i poświęcenia obrazu dokonał bp Jerzy Stroba 6 grudnia 1959 r.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w południe oficjalnie rozpoczęto przygotowania do zbliżającego się łódzkiego Orszak Trzech Króli, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską, będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję