Reklama

Niedziela Małopolska

Tak wartko minęło…

Chcemy za tych kapłanów podziękować Panu Bogu – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Stanisław Parzygnat – proboszcz parafii w Poroninie.

Niedziela małopolska 32/2022, str. III

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Józef Wieczorek

W jubileuszu uczestniczyli także najmłodsi parafianie

W jubileuszu uczestniczyli także najmłodsi parafianie

W tegoroczny odpust parafialny w kościele św. Marii Magdaleny świętowano cztery jubileusze kapłańskie księży rodaków.

Jubilaci

Ksiądz prał. Stanisław Czernik, który jest proboszczem parafii św. Macieja w Andrychowie i dziekanem Dekanatu Andrychowskiego, świętował 45 lat posługi kapłańskiej. – Jestem Bogu wdzięczny za każdą chwilę życia kapłańskiego – wyznał ks. Józef Gut – proboszcz parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie Szczakowej, który świętował 40 lat kapłaństwa.

Za 3 dekady służby Bogu dziękował z kolei pracujący na Ukrainie ks. Witold Józef Kowalów. Kapłan założył w Białym Dunajcu Ośrodek „Wołanie z Wołynia”, a na łamach dwumiesięcznika „Wołanie z Wołynia” publikuje artykuły dotyczące przeszłości i teraźniejszości Kościoła na Wołyniu. Najmłodszego jubilata – ks. Stanisława Czernika (nazywanego w Poroninie juniorem lub młodszym), a świętującego 15 lat kapłaństwa nie trzeba przedstawiać naszym czytelnikom. To autor felietonów z cyklu „Myśli na nowy miesiąc”, w których dzieli się swymi refleksjami na temat wiary.

W gronie kapłanów uczestniczących w jubileuszach kolegów był m.in. ks. Władysław Zązel. – Kiedyś skalno ziemia nojwiency wydawała powołań, ale chyba z casem staje się coroz barzi skalisto, cosik się dzieje, ni ma tego klimatu, atmosfery dlo posługi kapłanów – zauważył kapelan Związku Podhalan i dodał: – Niechze ta dzisiejso urocystość uświadomio, jak wozne jest kapłaństwo!

Idea świętowania

Przedstawiciele poszczególnych stanów i wspólnot parafii składali życzenia jubilatom, zapewniając ich o wsparciu modlitewnym. Obdarowali ich kwiatami i upominkami, wśród których warto wyróżnić piękne, góralskie stuły podarowane przez Związek Podhalan. W imieniu świętujących jubileusze podziękował ks. Witold Józef Kowalów. Kapłan zaznaczył, że aby przyjechać do Poronina, musiał otrzymać specjalne pozwolenia władz wojskowych na Ukrainie. Wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę i wyznał: – Tak wartko minęło te 30 roków, ze mi się zdaje, ze to było wcora…

Reklama

Proboszcz parafii ks. Stanisław Parzygnat przyznał, że jubileusze kapłańskie w Poroninie od lat wpisują się w czas odpustu. Stwierdził, że parafia ma powody do świętowania. – Czterech kapłanów, którzy z tego ludu, z naszej parafii poszli w świat i głoszą Pana Jezusa – podkreśla proboszcz i dodaje: – Taka uroczystość stanowi okazję do pokazania młodym ludziom, zarówno tym z Poronina, jak również licznym w tym czasie turystom, że jest droga życia kapłańskiego, na którą Pan Jezus zaprasza ludzi. Patrząc na to wydarzenie w kategoriach religijnych, chcemy za tych kapłanów podziękować Panu Bogu, za wszystkie dary, które szły przez ich ręce, usta, za modlitwę, za udzielane sakramenty na przestrzeni minionych lat i wszędzie tam, gdzie pracowali i pracują jako wikariusze i proboszczowie.

Ksiądz Stanisław podkreśla też zaangażowanie wspólnoty parafialnej w przygotowanie i organizację jubileuszy, w zadbanie o góralską oprawę, muzykę i zaznacza: – To wszystko sprawia, że te uroczystości są piękne, podniosłe i zapadają w pamięć, podobnie jak nasi księża jubilaci.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Góralskie dziękczynienie

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

odpust parafialny

Wiktor Martosz

Procesja ku czci Wniebowziętej

Procesja ku czci Wniebowziętej

Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce i dziękczynienie za 95-lecie istnienia Oddziału Górali Żywiecki zrzeszonych w Związku Podhalan jako część obchodów Roku Górali w województwie śląskim.

Piętnastego sierpnia w milowskiej świątyni Mszę św. w góralskiej oprawie celebrował duszpasterz tego środowiska ks. Adam Ciapka razem z proboszczem parafii ks. Stanisławem Lubaszką. Razem z kapłanami modlili się górale oddziału Związku Podhalan w Milówce oraz zaproszeni goście. Różne środowiska reprezentowało 26 pocztów sztandarowych. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję