Reklama

Niedziela Małopolska

Potrzebujemy kobiecych wspólnot

„Betania” na krakowskim Złocieniu gromadzi kobiety, które na wzór Marii i Marty szukają równowagi między licznymi obowiązkami a wzrastaniem w relacji z Jezusem.

Niedziela małopolska 32/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Betania

Archiwum wspólnoty

Panie łączy także wspólny, aktywny odpoczynek

Panie łączy także wspólny, aktywny odpoczynek

Od niedawna należące do grupy współtworzą Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Krakowskiej. – Coraz większa liczba powstających przy parafiach kobiecych wspólnot potwierdza to, że szukamy swojego miejsca w Kościele; nie tylko jako gospodynie, kucharki i zelatorki (choć ich praca jest bardzo ważna! ), ale jako kobiety decyzyjne, odpowiedzialne, świadome. Mamy nadzieję pokazać, że nie jesteśmy zagrożeniem, a szansą dla Kościoła – mówi Karina Kapela, opiekunka wspólnoty kobiet przy parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki na krakowskim Złocieniu.

Z natchnienia

„Betania” została założona w celu skupienia przy kaplicy sąsiadek będących częścią jednej parafii – dla poznania się, wspierania, formowania kobiecej duchowości i służenia lokalnej wspólnocie. Jak mówi liderka grupy, moment jej utworzenia był nieprzypadkowy: – „Betania” miała swój początek podczas Adwentu 2019 r. Dostrzegłyśmy działanie Bożej Opatrzności, gdy kilka miesięcy później rozpoczęła się pandemia, a my byłyśmy dla siebie wsparciem w czasie izolacji, głównie duchowym, ale też logistycznym. Nie przerwałyśmy comiesięcznych spotkań. Przeniosłyśmy się do internetu, łącząc się z naszym duszpasterzem oraz z miejscami, których nie odwiedziłybyśmy inaczej – jak misja franciszkańska w Kakooge w Ugandzie.

Największym pragnieniem zrzeszonych we wspólnocie kobiet jest pogłębianie relacji z Bogiem – modlitwa, adoracja, towarzyszenie duchowe. Jak podkreślają, do tego potrzebny jest mądry, otwarty kapłan, niebojący się kobiet i dostrzegający potrzebę ich duszpasterstwa. – Ważne są też dla nas twórcze rozmowy z innymi kobietami, ale również wspólny odpoczynek – zaznacza p. Karina. W ramach comiesięcznych spotkań panie gromadzą się na Mszy św. oraz omawiają książkę benedyktyna o. Anselma Grüna Królowa i dzika kobieta. Złocień odwiedzają wyjątkowi goście, tacy jak dominikanka s. Małgorzata Lekan, pedagog Marta Babik czy stylistka Joanna Nagel.

Reklama

Mamy słowo

Jakie są oczekiwania pań, formujących się w kobiecych wspólnotach, wobec Kościoła i kapłanów? – Chcemy, żeby Kościół dostrzegał nasze potrzeby, zaczynając od tych najprostszych – choćby spokojnego kącika w zakrystii do nakarmienia i przewinięcia maleńkiego dziecka, przez te bardziej złożone, jak stałe spowiednictwo, kierownictwo duchowe i rekolekcje. Chcemy brać żywy udział w życiu parafii, być częścią rad duszpasterskich i ekonomicznych. To się powoli dzieje, są miejsca, gdzie kobiety czynnie działają w parafiach, jednak nadal zbyt często musimy pokonywać opór księży obawiających się dopuszczenia nas do głosu. Mam nadzieję, że kobiece wspólnoty pomogą te obawy przełamywać, pokazując, że nie jesteśmy zagrożeniem, a szansą dla Kościoła – mówi liderka grupy i dodaje, że mądra żona, mama, przyjaciółka, koleżanka z pracy, szefowa, która ma relację z Panem Bogiem i na co dzień żyje Jego słowem, rozwijając w sobie kobiecość i wrażliwość, może być wsparciem dla innych w drodze do dojrzałej wiary.

Odpowiedzialna za „Betanię” zachęca do tworzenia podobnych wspólnot w swoich parafiach. Zaprasza też do dołączenia do grupy na Złocieniu. – Żeby się zaangażować, wystarczy przyjść na piątkową, wieczorną Mszę św. do kaplicy w parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Krakowie, a potem iść z nami na spotkanie. Wracamy już we wrześniu! – zaprasza p. Karina.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyska „Betania”

Niedziela przemyska 19/2021, str. IV

[ TEMATY ]

hospicjum

Przemyśl

Betania

apel o pomoc

Archiwum Stowarzyszenia

Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze im. św. Łazarza „Betania” w Przemyślu

Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze im. św. Łazarza „Betania” w Przemyślu

Będzie służyła potrzebującym pomocy i opieki, czyli chorym. Na razie jednak Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze im. św. Łazarza „Betania” w Przemyślu samo wymaga pomocy. Innej, ale jednak pomocy.

Jedną z takich inicjatyw są Pola Nadziei, które jednak z powodu pandemii po raz drugi odbywały się w Internecie w dniach 17-25 kwietnia. Dlatego członkowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza – Stowarzyszenia Katolickiego od kilku lat aktywnie szukają możliwości znalezienia wsparcia dokończenia prac przystosowawczych i wyposażenia Centrum. Nie tylko mieszkańcy Przemyśla znają doskonale zielone krzyże na płaszczach lazarytów. Tam, gdzie pojawiają się postacie w charakterystycznych strojach, to zawsze oznacza, że będzie czas na rozmowę i wsparcie lazaryckiej idei pomocy drugiemu człowiekowi. Aby ta idea mogła wejść w życie, aby Centrum mogło przyjąć pierwszych pacjentów, potrzeba jeszcze wiele wysiłku. I temu służą m.in. Pola Nadziei. Przez kilka lat był sztab, wolontariusze, żonkile, puszki; od 2 lat niestety akcja przeniosła się do Internetu, zresztą jak wiele inicjatyw. Ale to nie oznacza, że nie można wspomagać powstania Centrum. Zawsze i w każdej chwili. VI Wirtualne Przemyskie Pola Nadziei są już kolejnym elementem w historii lazarytów w skali ogólnopolskiej.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Kolędnicy Misyjni – mali misjonarze posłani przez papieża

2022-12-01 10:59

Adobe Stock

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażują się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Ewangelizują, formują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci świata, a wszystko to w łączności z Ojcem Świętym.

Kolędnicy misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, niosą radość i pokój Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję