Reklama

Niedziela Łódzka

Młodzi duchem, młodzi sercem

Najpiękniejsze jest to, kiedy wyjeżdżasz z domu bez żadnych oczekiwań, a dostajesz wygodne łóżko, lodówkę wypełnioną po brzegi jedzeniem i... ogrom miłości – mówi Natalia z archidiecezji łódzkiej.

Niedziela łódzka 32/2022, str. I

[ TEMATY ]

Europejskie Spotkanie Młodych

Archiwum Młodzi WDoMu

Licznie zgromadzona młodzież archidiecezji łódzkiej

Licznie zgromadzona młodzież archidiecezji łódzkiej

Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się od 28 grudnia do 1 stycznia, jednak w tym roku, ze względu na pandemiczne obostrzenia, zostało zorganizowane w okresie letnim. Turyn zgromadził ponad 1,5 tys. młodzieży z Europy, a Polacy stanowili ok. 30% uczestników.

Okres wakacyjny to dla młodzieży archidiecezji łódzkiej czas rekreacji i licznych wyjazdów. W repertuar letnich podróży wpisał się wyjazd do wioski Taizé we Francji, który poprzedzony został czasem spędzonym na Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé, które w tym roku, wyjątkowo, odbyło się w czasie wakacji. – Młodzi z naszej archidiecezji do Turynu dotarli 2 dni przed rozpoczęciem spotkania, by wziąć w nim udział jako wolontariusze i wesprzeć braci w organizacji oraz przyjęciu ludzi. Czas ESM to przede wszystkim spotkanie z Chrystusem w drugim człowieku, który zupełnie obcym osobom otwiera drzwi swojego domu i przyjmuje ich na czas trwania spotkania. – Najpiękniejsze jest to, kiedy wyjeżdżasz z domu bez żadnych oczekiwań, będąc przygotowanym jedynie na kawałek podłogi, mając w plecaku karimatę i śpiwór, a dostajesz klucze do mieszkania, wygodne łóżko, lodówkę wypełnioną po brzegi jedzeniem, codziennie świeże bułki na śniadanie i do tego ogrom miłości, który odczuwasz w każdej chwili spędzonej z osobą, która cię przyjmuje. Nawet mimo dzielącej was bariery językowej – mówi Natalia.

Europejskie Spotkanie Młodych jest dobrą okazją nie tylko do nawiązania nowych relacji, ale przede wszystkim do poznania lokalnych wspólnot. Parafia św. Marii Goretti gościła łódzką młodzież, która aktywnie włączyła się w przygotowany program. – Pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni do ośrodka prowadzonego przez Caritas dla migrantów. Obecnie znaczną część osób przebywających w nim stanowią kobiety z dziećmi z Ukrainy. Mieszkańcy ośrodka przez 18 miesięcy mogą tam mieszkać, uczyć się języka włoskiego i przygotowywać do życia we włoskich realiach. Drugiego dnia mieliśmy okazję spotkać się z księdzem pracującym w lokalnym więzieniu, który opowiedział nam o tym, jaką różnicę dostrzega między szczerością więźniów, a ich zupełną nieznajomością prawdy o nich samych – dodaje rozmówczyni.

Reklama

Nie mogło także zabraknąć czasu na wspólną Eucharystię dla polskich uczestników w katedrze turyńskiej pod przewodnictwem bp. Adama Baba z archidiecezji lubelskiej. To tam znajduje się grób bł. Pier Giorgio Frassatiego oraz Całun Turyński. Tydzień w wiosce Taize upłynął na modlitwach, wprowadzeniach biblijnych, spotkaniach w grupach oraz pracy. Popołudniami odbywały się warsztaty, a jednym z prowadzących był metropolita łódzki. – Z ogromną wdzięcznością mogę powiedzieć, że tradycyjnie był z nami w Taizé nasz abp Grzegorz Ryś. Mieliśmy wiele okazji do rozmów i do zadawania pytań – szczególnie podczas spotkania dla Polaków, będących w tym tygodniu w Taizé – podsumowuje Natalia.

Wszelkie informacje dotyczące spotkań młodzieży można znaleźć na Facebooku Taizé Łódź oraz Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korzeń nie jest kotwicą

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

Taize

Europejskie Spotkanie Młodych

Agnieszka Bugała

Msza św. dla polskich pielgrzymów w Hali Stulecia pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego

Msza św. dla polskich pielgrzymów w Hali Stulecia pod przewodnictwem
metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego

Opadł już kurz na wrocławskich ulicach. Posprzątano Halę Stulecia, złożono namioty. W domach jakby ciszej, ale pusto. I w rozmowach wciąż pojawia się słowo, które przez wiele dni było słychać w każdym miejscu: Taizé. „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni...”.

Pamiętam dzień 30 grudnia 2018 r. Trwało ESM w Madrycie. Od południa my, dziennikarze, wiedzieliśmy, że tego dnia po wieczornej modlitwie zostanie ogłoszony gospodarz następnego ESM Taizé i że będzie to Wrocław. Nałożono embargo na publikację informacji aż do wieczora i gotowy news mogłam zamieścić na stronie internetowej Niedzieli dopiero o godz. 19. Trudno było wytrzymać tyle godzin, chęć podzielenia się była ogromna! A potem wybuchła radość pomieszana z niedowierzaniem i jakimś rodzajem niepewności.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję