Reklama

Niedziela Przemyska

O trzeźwość Polski i Polaków

Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z przyzwoleniem dorosłych na sięganie po alkohol przez nieletnich – powiedział bp Tadeusz Bronakowski.

Niedziela przemyska 32/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Wojciech Kaczkowski

Sztandary regionalnych KWC (Krucjata Wyzwolenia Człowieka – przyp. red.) na uroczystości

Sztandary regionalnych KWC (Krucjata Wyzwolenia Człowieka – przyp. red.) na uroczystości

W sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się 18. Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. To miejsce szczególnej pracy na rzecz apostolstwa trzeźwości i walki z uzależnieniami. Każdego roku gromadzą się tu ci, którym nie jest obojętna przyszłość Polski i trzeźwość Polaków.

Tegoroczna modlitwa odbyła się 25 lipca. Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty przy ołtarzu polowym, po którym zaprezentowano program słowno-muzyczny Dróżkami Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek. W centrum wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. We wstępie hierarcha nawiązał do niedawno zakończonej 42. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która odbyła się pod hasłem „Z Maryją niesiemy pokój”. – Patrzyliśmy na Matkę Najświętszą, która niosła do domu św. Elżbiety Chrystusowy pokój. Dzisiaj nasze zgromadzenie jest kontynuacją programu duszpasterskiego, który realizujemy w naszej ojczyźnie, a który niesie pokój i zachęca nas, abyśmy nieśli go współczesnemu światu.

Metropolita przemyski przywołał postaci bł. ks. Bronisława Markiewicza, jednego z patronów sanktuarium w Miejscu Piastowym i sługi Bożej m. Anny Kaworek, współzałożycielki i pierwszej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. – Prosimy Boga, aby te dwie postacie pomogły nam zmierzyć się z ważnymi problemami, którymi są brak trzeźwości i potrzeba życia w wolności od różnych zniewoleń – podkreślił abp Szal.

W homilii bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, powiedział: – Przybyliśmy, aby się modlić i składać Bogu duchowe ofiary. Intencja jest niezwykle ważna, jest nią trzeźwość naszego narodu. Zaznaczył też, że abstynencja ma służyć budowaniu trzeźwej i wolnej Polski. – Tegoroczne hasło apostolstwa trzeźwości osób uzależnionych uświadamia nam, że jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa, aby budować trzeźwą i wolną Polskę. To nasza misja i nasze powołanie, to służba Chrystusowi, Kościołowi i umiłowanej ojczyźnie – zaapelował kaznodzieja.

Reklama

Biskup Bronakowski zwrócił uwagę, że walka o trzeźwość powinna się pojawić też w lokalnych społecznościach, gdzie wielu wydarzeniom towarzyszy alkohol, nawet podczas uroczystości państwowych. – Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z pijaństwem na miejskich czy gminnych festynach, na dożynkach i innych państwowych, samorządowych, a nawet, w niektórych przypadkach, kościelnych uroczystościach. Jaki jest sens ich organizowania, jeśli po nich część uczestników wraca pijana do domu.

Kapłan przywołał też problem związany z sięganiem po alkohol ludzi młodych, szczególnie dzieci i młodzieży przed 18 r. ż. – Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z przyzwoleniem dorosłych, zwłaszcza rodziców na sięganie po alkohol przez nieletnich. Takich bł. ks. Markiewicz nazywał zdrajcami wiary i narodu – podkreślił. Zachęcił też wiernych, aby w sierpniu podjęli dobrowolną abstynencję, która będzie darem dla naszego narodu. – Pytamy dzisiaj, czy stać nas na to, by bronić ojczyzny przed niebezpieczeństwem zniewolenia wewnętrznego – powiedział. – Ma to być dobrowolny dar z motywów nadprzyrodzonych i patriotycznych.

Podczas modlitwy na zakończenie Mszy św. metropolita przemyski zaprosił zgromadzonych do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła, który jest głównym patronem tutejszego sanktuarium. Po Eucharystii wierni odmówili wspólnie Różaniec w intencji trzeźwości narodu polskiego.

Coroczne spotkanie w ramach Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu przy sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym stało się też kolejną okazją do spotkania Rodziny Radia Maryja. Wydarzenie było transmitowane przez Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio FARA.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poszła w świat!

Niedziela małopolska 32/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Archiwum Kopiej Górki

Stanisława Orzeł

Stanisława Orzeł

Celem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC) jest bycie człowiekiem wolnym i służba tym, którzy potrzebują wyzwolenia z wielorakich uzależnień – podkreśla w rozmowie z Niedzielą Stanisława Orzeł.

Maria Fortuna-Sudor: Pani Stanisławo, KWC została ogłoszona 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu w obecności Jana Pawła II. Co sprawiło, że ks. Franciszek Blachnicki właśnie wtedy zdecydował się zainaugurować jedno z dzieł swego życia?

Stanisława Orzeł: Krucjata Wyzwolenia Człowieka była odpowiedzią na ogłoszony, w ramach inauguracji pontyfikatu, apel Jana Pawła II, który wezwał rodaków, aby przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa. Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki uczestniczył w tym spotkaniu i usłyszał wezwanie Ojca Świętego. Był przekonany, że pierwszy powinien na nie odpowiedzieć Ruch Światło-Życie. Byliśmy mocno związani z Janem Pawłem II, który bardzo kochał nasz ruch oazowy. A jego program to nowy człowiek, nowa wspólnota, nowa kultura. Naszym celem było i jest budowanie żywych wspólnot Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję