Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto Policji

Ludzie na was patrzą i biorą z was przykład. Musicie być zawsze otwarci na niesienie pomocy – powiedział do policjantów bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 32/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Święto Policji

Piotr Lorenc/Niedziela

Policyjne poczty sztandarowe

Policyjne poczty sztandarowe

To było zupełnie wyjątkowe, modlitewno-patriotyczne spotkanie, które nie miało do tej pory miejsca w historii naszej diecezji. W przededniu centralnych obchodów uroczystości z okazji 103. rocznicy powstania Policji Państwowej, w roku 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spotkali się najważniejsi i najwyżsi rangą policjanci z całej Polski. Był to wstęp do ogólnopolskich uroczystości, które odbyły się w Katowicach z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

– Gdy tylko zapadła decyzja, aby centralne obchody Święta Policji zorganizować w Katowicach, nie miałem wątpliwości, że musimy je rozpocząć w sposób uroczysty i w miejscu niezwykłym: w sosnowieckiej bazylice katedralnej – powiedział generalny inspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. – Bardzo proszę księdza biskupa i księży kapelanów, abyście nie ustawali w tej modlitwie za nami, abyśmy mogli nadal jak najbardziej efektywnie służyć naszym obywatelom.

W obchodach wzięli udział m.in.: pierwszy policjant Rzeczypospolitej komendant główny policji i generalny inspektor Jarosław Szymczyk, Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Bogdan Święczkowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski i Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca. Obecni byli też przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także komendanci wojewódzcy Policji z całej Polski i komendanci szkół Policji ze Szczytna, Piły, Słupska, Katowic i Legionowa. Nie mogło oczywiście zabraknąć komendantów miejskich i powiatowych Policji Garnizonu Śląskiego. Sosnowieckich stróżów prawa reprezentował komendant miejski Policji w Sosnowcu insp. Tomasz Kłosowicz. Były też licznie obecne policyjne poczty sztandarowe.

Reklama

Służyć jak Chrystus

Najważniejszym punktem sosnowieckiego spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Razem z nim Liturgię w intencji polskiej Policji sprawowali ks. Mariusz Karaś, kanclerz kurii diecezjalnej w Sosnowcu, a zarazem diecezjalny duszpasterz Policji, oraz kapelani Policji ks. Adam Wycisk, ks. Andrzej Stępień, ks. Mariusz Olejnik i ks. Andrzej Stasiak.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał scenę z Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus umył nogi swoim uczniom. – Był to wspaniały gest miłosierdzia, ale i uniżenia. Dał w ten sposób przykład tego, czym jest służba. Jest ona bowiem pracą z poświęceniem, wymagającą wyrzeczeń i dyscypliny. Jezus Chrystus, najlepszy pedagog, jakiego miała ludzkość, dał nam idealny przykład, ponieważ pokazywał cele, towarzyszył, a jednocześnie wskazywał metody i sposoby osiągnięcia tego celu. Celem człowieka jest niebo, miejsce szczęścia. Pan Jezus pragnie także naszego szczęścia na ziemi, ale żeby osiągnąć ten cel, trzeba służyć drugiemu człowiekowi – powiedział biskup sosnowiecki. Wskazał jednocześnie, że policjanci należą do grupy zawodów wysokiego zaufania społecznego. – Jesteście postawieni na piedestale. W kościele powiedzielibyśmy: „na świeczniku” naszego społeczeństwa. Ludzie na was patrzą i biorą z was przykład. Musicie być zawsze otwarci na niesienie pomocy – zaznaczył ordynariusz. Przywołał też wojenną historię policjantów 7. kompanii rezerwy z Jaworzna, którzy w sierpniu 1939 r. zostali przerzuceni na polsko-niemiecką granicę na Śląsku, oraz 2000 policjantów polskich, którzy zginęli w czasie kampanii wrześniowej i 12 000 funkcjonariuszy, którzy zostali wzięci do niewoli, a także historię policjantów zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej.

Cześć ich pamięci

Po Eucharystii na placu katedralnym pod pomnikiem, który upamiętnia funkcjonariuszy służb mundurowych oraz urzędników państwowych i samorządowych, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu obyła się uroczysta zmiana warty i apel poległych. W czasie apelu, który upamiętnił funkcjonariuszy Policji województwa śląskiego, głos zabrał nadinsp. Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki Policji w Katowicach. – Na samym początku w szeregi śląskiej policji wstąpili powstańcy. Oni byli zaprawieni w bojach, doświadczeni i wiedzieli, co trzeba robić. Bardzo wielu z nich pochodziło z tej ziemi – przypomniał nadinsp. Rabsztyn.

Centralne obchody Święta Policji odbyły się na pl. Sławika i Antalla w Katowicach. W tym roku bowiem przypada 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia autonomicznego województwa śląskiego, którego bezpieczeństwa, aż do wybuchu II wojny światowej strzegła Policja Województwa Śląskiego. Podczas uroczystości, w której uczestniczyli bp Kaszak i ksiądz kanclerz Mariusz Karaś, prezydent Andrzej Duda na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego nadał stopnie generalskie sześciu oficerom Policji. Po wręczeniu nominacji generalskich, prezydent wręczył medale państwowe i resortowe. Komendant główny Policji został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Minister Kamiński w asyście komendanta głównego wyróżnił policjantów i pracowników Policji odznakami resortowymi w uznaniu ich szczególnych zasług w zakresie ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojewódzkie obchody święta policji

[ TEMATY ]

Święto Policji

Karolina Krasowska

W Gorzowie odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji

Tegoroczne obchody święta policji odbyły się 17 lipca i podobnie jak wiele innych uroczystości z powodu epidemii koronawirusa odbyły się w znacznie skromniejszej formie. Na początku uroczystości w kościele pw. Chrystusa Króla w Gorzowie wszystkich gości powitał proboszcz ks. Jerzy Piasecki, pełniący jednocześnie funkcję kapelana lubuskiej policji. Mszy św. w intencji policjantów i pracowników lubuskiej policji przewodniczył bp Paweł Socha. - Pragnę dzisiaj uczestniczyć w waszym święcie, ustanowionym 25 lat temu w lipcu przez Sejm w 1995 r. Po oddaniu hołdu policjantom zamordowanym w Katyniu przed pomnikiem Krzyż Ofiar Katynia i złożeniu kwiatów przed obeliskiem poświęconym pamięci poległych na służbie policjantów, przybyliście do świątyni pw. Chrystusa Króla, w której proboszczem jest kapelan wojewódzki lubuskiej policji. Wraz z nim i przedstawicielami komend wojewódzkich i powiatowych pragniemy podziękować Bogu i Matce Najświętszej Królowej Polski za dary duchowe, jakich potrzebuje każdy człowiek oddany służbie Ojczyźnie, a w niej każdemu człowiekowi - mówił w homilii wygłoszonej do policjantów bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję