Reklama

Niedziela Świdnicka

Na fali Bożego słowa

Ponad setka dzieci z diecezji świdnickiej wraz ks. Marcinem Zawadą i opiekunami uczestniczyła w wyjątkowych wakacjach – wakacjach z wartościami.

Niedziela świdnicka 32/2022, str. I

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum parafii

Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu były zajęcia sportowe i zabawy

Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu były zajęcia sportowe i zabawy

To nie pierwsza tego typu letnia wyprawa ks. Marcina, do niedawna jeszcze wikariusza w Głuszycy, a od lipca administratora w Mokrzeszowie. Tym razem od 8 do 17 lipca kapłan, rodem z Beskidu Żywieckiego, zabrał najmłodszych śladami początków polskiej państwowości i rodzącej się w niej wiary chrześcijańskiej. Stąd wizyty w Gnieźnie, Poznaniu, Biskupinie czy Lednicy.

Z brazylijskim seminarzystą

Patronem tegorocznego obozu był sługa Boży Guido Schäffer. Ten brazylijski lekarz, z zamiłowaniem do surfowania, zapragnął zostać księdzem. W 2009 r. na kilka tygodni przed święceniami diakonatu, w wieku 34 lat, uległ wypadkowi podczas surfowania, wskutek którego stracił przytomność i utonął w falach oceanu u wybrzeży Rio de Janeiro. Obecnie w Rzymie toczy się jego proces beatyfikacyjny. Natomiast głównym hasłem wakacji były słowa Jezusa: „Pójdź za mną”. – Każdy z nas może stać się takim uczniem, który na wzór naszego patrona, sługi Bożego, pójdzie za Jezusem Chrystusem bez względu na okoliczności, w jakich się znajdzie. Wnikając w sens słów Ewangelii, skupialiśmy się na pasji – czym jest i jak realizować to, co w życiu dla nas jest ważne. Dowiedzieliśmy się, dlaczego warto łączyć przyjemne z pożytecznym. Dla Guida było to surfowanie na falach i ewangelizacja ludzi, którzy znajdowali się w tym momencie na plaży – mówił kapłan, który codziennie gromadził wszystkich uczestników na Eucharystiach, w czasie których mówił o różnych drogach do świętości i talentach, które posiadali patronowie poprzednich wyjazdów.

Było warto

Oprócz odwiedzin miejsc historii i codziennej ewangelizacji, dzieci chętnie brały udział w rozmaitych warsztatach, np. pieczenia bułek i pierników, wyrobu masła, robienia kul do kąpieli czy ozdobnych świec. – „Kochaj i bądź na fali” – te słowa zaczerpnięte z życia naszego patrona, towarzyszyły nam przez 10 wakacyjnych dni. Odnowiliśmy znajomości, zacieśniliśmy przyjaźnie, poznaliśmy nowych ludzi. To był wspaniały czas. Chcemy dalej płynąć „na fali” Bożego słowa, służenia ludziom, dawania świadectwa oraz stawania się coraz lepszymi, bo to przecież… „wakacje z wartościami” – podsumowali uczestnicy.

2022-08-03 09:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dla Jezusa

Niedziela lubelska 33/2021, str. V

[ TEMATY ]

oaza

wakacje

Archiwum Ruchu Światło-Życie

Uczestników oazy w Siostrzytowie odwiedził bp Adam Bab

Uczestników oazy w Siostrzytowie odwiedził bp Adam Bab

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej przygotował dla dzieci i młodzieży kilka wakacyjnych oaz.

W Firleju, Nadrybiu i Siostrzytowie wypoczywało i formowało się ponad 300 młodych osób. Uczestnikami Oazy Dzieci Bożych, Oazy Nowego Życia i Oazy Nowej Drogi opiekowało się ok. 50 animatorów i kilku księży moderatorów. Zainteresowanie młodzieży taką formą spędzania wakacji przerosło oczekiwania organizatorów. To dowód na to, że idea sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest ponadczasowa.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję