Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wiara pełna miłości

Święta Maria Magdalena uczy nas patrzenia na Chrystusa w sposób pełen miłości – powiedział bp Wiesław Szlachetka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Przekazanie różańca kobietom z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Przekazanie różańca kobietom z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Główne uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny odbyły się tradycyjnie 22 lipca w diecezjalnym sanktuarium w Biłgoraju. Rozpoczęły dzień wcześniej, od Mszy św. wieczornej sprawowanej w intencji zmarłych parafian, po której wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny.

Na początku Sumy odpustowej wszystkich zgromadzonych w świątyni powitał kustosz sanktuarium ks. dziekan Witold Batycki. – Nasze świętowanie rozpoczęliśmy wczoraj, gdy pochylaliśmy się nad naszymi korzeniami, nad naszymi przodkami, którzy imiennie i bezimiennie, zarówno tutaj na placu kościelnym na wzgórzu św. Marii Magdaleny, jak i na cmentarzu parafialnym spoczywają. Dziś chcemy się modlić za żyjących i wraz ze św. Marią Magdaleną śpiewać radosne „Alleluja”. Chcemy prosić o potrzebne łaski za wstawiennictwem tej wielkiej apostołki Apostołów, która jest określana jako równa Apostołom. Cieszę się obecnością wszystkich parafian i gości. Niech św. Maria Magdalena prowadzi nas swoimi dróżkami i przez modlitwę przybliża nas do miłości Pana Boga – powiedział.

Otrzymała niezwykły dar

Sumę odpustową sprawował i słowo Boże wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, który w homilii podkreślił, iż św. Maria Magdalena uczy nas patrzenia na Chrystusa w sposób pełen miłości. – Święta Maria Magdalena nie od razu rozpoznała Chrystusa. Na początku skojarzyła Go z ogrodnikiem, a więc nawet patrzenie połączone z rozumową refleksją nie wystarczyło, aby poznać Jezusa Zmartwychwstałego. Potrzebny był jeszcze doskonalszy sposób patrzenia, taki, który przekroczyłby naturalne możliwości oczu i rozumu. I św. Maria Magdalena taki dar otrzymała. Jej sposób patrzenia został ubogacony wiarą, a pomógł jej w tym sam Jezus, gdy zwrócił się do niej po imieniu. A ona obróciła się i powiedziała do Niego: „Nauczycielu”. Zastanawiające jest to, że gdy usłyszała swoje imię, obróciła się, chociaż już patrzyła na Jezusa. Otóż to ponowne obrócenie się oznacza, że w tej właśnie chwili odwróciła się od tego, co widzą tylko oczy i rozum. I zwróciła się do Jezusa całym swoim sercem. Dopiero teraz rozpoznała Jezusa Zmartwychwstałego, zobaczyła Go, gdyż zaczęła patrzeć na Niego z wiarą pełną miłości – tłumaczył.

Reklama

Być świadkiem zmartwychwstania

Podczas Sumy odpustowej bp Wiesław Szlachetka, który pełni również funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, przedstawicielom parafii św. Jerzego w Biłgoraju przekazał różaniec, na którym kobiety od 2021 r. z diecezji zamojsko-lubaczowskiej modlą się każdego miesiąca w innej parafii. – Jesteśmy wdzięczni za ten dar – mówił diecezjalny duszpasterz kobiet ks. Karol Jędruszczak. – 23 maja 2021 r. obecny wśród nas biskup przekazał nam, jak i wielu diecezjom różaniec, na którym mieliśmy się modlić w intencji kobiet naszej diecezji i w intencji pielgrzymki kobiet, która odbyła się w tym roku na Jasnej Górze. Panu Bogu dziękujemy za to, że dzięki temu, iż ten różaniec był przekazywany z parafii do parafii, panie pojechały na tę pielgrzymkę, wspólnie się modliły i wzajemnie umacniały. A to wszystko po to, aby kobiety z naszej diecezji były świadkami Zmartwychwstania – tłumaczył.

Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna wokół świątyni, podczas której w litanii wzywano wstawiennictwa św. Marii Magdaleny. Ksiądz dziekan Witold Batycki zachęcał również do odwiedzenia kapliczki z cudowną wodą, znajdującej się w miejscu objawienia św. Marii Magdaleny.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktywni na chwałę!

Smaczki diecezji śledzą to, co warto docenić i o czym warto powiedzieć. Przykładem aktywnej wspólnoty jest parafia pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Od dłuższego czasu można zauważyć zaangażowanie zarówno duszpasterzy jak i parafian w życie diecezji. Na uwagę zasługują chociażby akcje i konferencje o charakterze ekologicznym. Przy współpracy z Fundacją Gaudium et Spes odbyła się między innymi konferencja Kościół wobec rolnictwa ekologicznego, która zgromadziła miłośników życia ekologią. Zrealizowany został także Eko Film Festiwal pod hasłem Żyję ekologicznie, gdzie poza filmami o tematyce ekologicznej, przygotowane były degustacje potraw ekologicznych oraz atrakcje dla najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję